کد خبر: 4087012
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۸

نام‌گذاری خیابانی به نام حضرت خدیجه(س) در فرانسه

شهرداری «ستان» فرانسه تصمیم دارد خیابانی را در شهری واقع در شمال پاریس به نام حضرت خدیجه(س) نام‌گذاری کند؛ امری که به واکنش حامیان احزاب و گروه‌های راست افراطی منجر شده است.

به گزارش ایکنا به نقل از الجزیره، تصمیم شهرداری شهر «ستان» واقع در شمال پاریس برای نام‌گذاری نمادین خیابانی به نام حضرت خدیجه بنت خویلد، همسر پیامبر(ص) نارضایتی گسترده‌ای را در میان حامیان جنبش راست افراطی در فرانسه برانگیخته است. این حامیان از مقامات فرانسه خواسته‌اند، برای لغو نام‌گذاری نمادین خیابان «دی پونتوا» مداخله کنند.

شهر «ستان» که در حومه شمالی پاریس قرار دارد، در اقدامی نمادین، شماری از خیابان‌ها و مکان‌های این شهر را به نام زنانی که در کشورهای مختلف تاریخ‌ساز شده‌اند، نام‌گذاری کرده است.

فاطمه المرنیسی جامعه‌شناس مراکشی و گرتا تونبرگ فعالی محیط‌زیست سوئدی از میان زنان تاریخ‌ساز معاصری بوده‌اند که نام آنها بر امکان مختلف نهاده شده است.

برخی از اعضای جنبش راست افراطی فرانسه تصاویری از اعضای شورای شهرداری استان که برخی از آنها اصالتاً عرب و آفریقایی هستند، بازنشر کرده‌اند. یکی از فعالان راست افراطی مدعی شد که نام‌گذاری نمادین خیابانی در شهر «ستان» به نام همسر حضرت محمد(ص) دلیلی واقعی برای این ادعا است که نظریه «جانشین بزرگ» خطری واقعی برای فرانسه است.

«جایگزینی بزرگ»، نظریه‌ای است که توسط متفکر راست‌گرای فرانسوی رنو کامو (متولد 1946) تدوین شده است. در این نظریه ادعا می‌شود که توطئه‌ای برای تغییر جمعیت فرانسه و جایگزینی آن با افرادی از جوامع آفریقایی، عربی و لاتین در جریان است.

بسیاری بر این باورند که این نظریه نژادپرستانه است و نفرت نسبت به جوامع و اقلیت‌های حاضر در فرانسه را تشدید می‌کند.

عزالدین طیبی، شهردار شهر «ستان» در شمال فرانسه، فرانسوی الجزایری‌تباری است که عضو حزب کمونیست فرانسه بوده و از سال 2014 اداره این شهرداری را بر عهده دارد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha