کد خبر: 4088877
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۲
آیت‌الله جعفر سبحانی:

طلاب خواهر از خرافه‌ها و مظاهر جهل دوری کنند

آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید در آئین مشترک آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه خواهران و جامعه الزهرا(س)، خطاب به طلاب خواهر تاکید کرد: برشماست که در این مسیر از خرافه‌ها و هر آنچه رنگ جهل دارد بر حذر باشید و در قالب نقش‌های مقدس و حیات‌بخش همسری و مادری، جلوه و مظهر زیبای طهارت و دانایی حضرت زهرا(س) باشید.

آیت الله جعفر سبحانی مرجع تقلیدبه گزارش ایکنا، متن پیام آیت‌الله العظمی سبحانی که امروز 9 مهرماه توسط خانم امینی از استادان جامعه المصطفی(ص) و حوزه خواهران قرائت شد، به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلّی الله علی سید الأنبیاء و المرسلین و الائمة المعصومین لاسیّما بقیةالله الأعظم روحی و ارواحناالعالمین لتراب مقدمه الفداه.

فبَعَثَ فيهِم رُسُلَهُ و واتَرَ إلَيهِم أنبياءهُ؛ لِيَستَأدُوهُم مِيثاقَ فِطرَتِهِ، و يُذَكِّروهُم مَنسِيَّ نِعمَتِهِ، و يَحتَجُّوا علَيهِم بالتَّبليغِ، و يُثيروا لَهُم دَفائنَ العُقولِ، و يُرُوهُم آياتِ المَقدِرَةِ مِنْ سَقْفٍ فَوْقَهُمْ مَرْفُوعٍ وَ مِهَادٍ تَحْتَهُمْ مَوْضُوعٍ وَ مَعَايِشَ تُحْيِيهِمْ وَ آجَالٍ تُفْنِيهِمْ وَ أَوْصَابٍ تُهْرِمُهُمْ وَ أَحْدَاثٍ تَتَابَعُ عَلَيْهِمْ وَ لَمْ يُخْلِ اللَّهُ سُبْحَانَهُ خَلْقَهُ مِنْ نَبِيٍّ مُرْسَلٍ أَوْ كِتَابٍ مُنْزَلٍ أَوْ حُجَّةٍ لَازِمَةٍ أَوْ مَحَجَّةٍ.

به فرموده نورانی امیرالمؤمنین علی بن أبیطالب علیه آلاف التحیة و الثناء رسالت انبیاء الهی، روشن نگاه داشتن چراغ فطرت و پایبندی به میثاق بندگی در جامعه انسانی است و امروزه علمای ربانی از میان مردان الهی و بانوان فرهیخته و مهذّب، باید رهرو صادق این راه بزرگ باشند که زمین خالی از حجت الهی نخواهد بود.

علم سودمند، در سایه سار خردورزی و عقلانیت و بهره‌مندی از بال اندیشه و تفکر حاصل می‌شود چنانچه فرموده‌اند «بِالعقلِ یستخرِجُ غور الحِکمه = به وسیله عقل قعر حکمت استخراج می‌شود». خداوند متعال می‌فرماید (يَرْفَعِ اللَه الَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَ الَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجاتٍ) برای رسیدن به مقام رفیع علاوه بر کسب معارف و علم باید به تهذیب و خودسازی اشتغال داشته باشید، باید از درون خود را از هر آنچه تاریکی است زدود و این میسر نمی‌شود مگر به خودآگاهی، و لذاست که نوای دلنشین مولی الموحدین، امیر علوم و باب حکمت الهی علی(ع) روح را می‌نوازد که یکی از جلوه‌های خردورزی در انسان، نیل به مقام خودآگاهی است: «افضل العقل معرفة الانسان بنفسه».

بانوان ارجمندی که مسیر علوم دینی را برگزیدید، شما از نعمت بزرگ استعدادهای جوان برخوردارید. اندیشیدن در آیات کتاب تکوین و تلمّذ و غور در محضر کتاب تدوین، توفیقی است تا از گذر آن بصیرتی نصیبتان گردد که به مدد نیروی سحرآمیز جوانی با نور وجودتان، عالمانه و آگاهانه در دنیای معاصر از آموزه‌های اسلام ناب، پاسداری وصیانت کنید.

برشماست که در این مسیر از خرافه‌ها و هر آنچه رنگ جهل دارد بر حذر باشید و در قالب نقش‌های مقدس و حیات بخش همسری و مادری، جلوه و مظهر زیبای طهارت و دانایی حضرت زهرا(س) باشید. همانا رمز مانایی وجاودانگی بشر علم است «.. هلك خُزّان الاموال و هم أحیاء، و العلماء باقون ما بقى الدهرُ اعیانُهم مفقودة، و امثالهُم فى القلوب موجودة». مال‌اندوزان با آن که به ظاهر زنده‌اند، امّا در واقع مرده‌اند و اهل علم تا دنیا هست زنده‌اند. پیکرهایشان از میان مى‌رود، امّا یادشان در دلها زنده است.

درود و سلام بر همه عالمان فرهیخته در طول تاریخ بشریت، بر طالبان علم و معرفت و معنویت که بر بال فرشتگان الهی آرمیده‌اند، بر معلمان دل‌سوخته‌ای که از شمع وجودشان، بر قلب عاشقان علم و معرفت، نور می‌تابند.

و بالأخره سلام و تحیت بر وجود نازنین قطب عالم، ولی الله الأعظم، حجةبن الحسن ارواحنا فداه و عجّ الله تعالی فرجه الشریف.

و السلام علیکم و رحمةالله و برکاته،

جعفر سبحانی

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha