کد خبر: 4096000
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۲
رئیس جامعةالمصطفی العالمیه:

وجود استاد اخلاق، مهم‌ترین پایه تربیتی مدارس علمیه است

رئیس جامعةالمصطفی العالمیه تصریح کرد: وجود استاد اخلاق مهم‌ترین پایه تربیتی مدارس و مراکز آموزشی حوزه‌های علمیه است و رفتار، عمل و اخلاق اساتید، الگویی والا در تربیت طلاب به شمار می‌آید.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی عباسی، رئیس جامعةالمصطفی العالمیه

به گزارش خبرنگار ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین علی عباسی، رئیس جامعةالمصطفی العالمیه، عصر امروز نهم آبان‌ماه در جمع طلاب و دانش‌پژوهان مدرسه مرعشیه مجتمع آموزش عالی علوم‌ انسانی، یادآوری نعمت‌های الهی را یکی از نکات کلیدی معارف اسلامی برشمرد و اظهار کرد: انسان همواره مشمول عنایات و نعمات فراوان الهی است که توجه بدان روحیه شکرگزاری را در وجود آدمی تقویت می‌کند؛ این مهم در عین ایجاد اطمینان قلب، ثبات قدم را نیز در مسیر الهی به دنبال دارد.

وی با تأکید بر اینکه احساس همراهی با خداوند، قدرت و قوت بی‌مانندی برای ثبات قدم و دوری از تزلزل ایجاد می‌کند، افزود: نعمت ایمان به خداوند متعال بالاترین و برترین نعمت‌هاست که به زندگی انسان معنا می‌دهد؛ بدون ایمان به ذات اقدس الهی، حیات و زندگی آدمی بی‌معناست.

استاد جامعةالمصطفی العالمیه با اشاره به آیه 69 سوره اعراف گفت: خداوند متعال می‌فرمایند «أَوَعَجِبْتُمْ أَنْ جَاءَکُمْ ذِکْرٌ مِنْ رَبِّکُمْ عَلَىٰ رَجُلٍ مِنْکُمْ لِیُنْذِرَکُمْ ۚ وَاذْکُرُوا إِذْ جَعَلَکُمْ خُلَفَاءَ مِنْ بَعْدِ قَوْمِ نُوحٍ وَزَادَکُمْ فِی الْخَلْقِ بَسْطَةً ۖ فَاذْکُرُوا آلَاءَ اللَّهِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ»، از این آیه شریفه بر می‌آید که نعمت بعثت و ارسال رسول و توفیق حضور در امت رسول‌الله(ص) از نعمت‌های عظیم الهی است به طوری که نعمت ولایت اهل‌بیت(ع) یکی از مصادیق بارز آیه مذکور است.

وی با بیان اینکه خداوند متعال به‌صورت خاص به شما طلاب، توفیق ویژه‌ای عنایت فرموده است، افزود: وقتی خداوند متعال اراده کند به کسی عنایتی خاص نماید، او را در مسیر تَفَقُّه، فهم دین و دین‌شناسی قرار می‌دهد. قدم‌ نهادن در این مسیر از نعمت‌های بزرگ الهی است.

رئیس جامعةالمصطفی العالمیه در بخش دیگری از سخنان خود ضمن بازشماری عنایات و نعمت‌های خاص الهی، به سیره علما و بزرگان حوزه در گستره تاریخ اشاره کرد و گفت: آیت‌الله‌العظمی مرعشی نجفی، از بارزترین عالمان سخت‌کوش جهان معاصر و الگوی عالم خالص و مخلص است که تمام وجودش را صرف بسط و نشر معارف ناب الهی کرد.

حجت‌الاسلام‌ عباسی بر اهمیت توجه به جایگاه ارزشمند اساتید اخلاق تأکید کرد و افزود: حوزه‌های علمیه انسان‌هایی باعظمت روحی والا تربیت کرده و مملو از اساتید صاحب‌نفسی است که سخن و کلامشان در دل‌ها اثر داشته و دل‌ها را در برابر خداوند متعال نرم و خاشع می‌گرداند.

وی، جایگاه اسوه و الگو بودن اساتید نزد طلاب و دانش‌پژوهان را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: مشکلات و کاستی‌ها، هیچ‌گاه نباید خدشه‌ای نسبت به وظیفه و تکلیفی که برعهده داریم، ایجاد کند؛ «لَیَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ یَنْصُرُهُ»، قطعاً خداوند متعال یاری‌رسان کسانی است که دین الهی را یاری می‌رسانند.

حجت‌الاسلام‌ عباسی تصریح کرد: همه سختی‌ها و مشکلات مسیر عمل به رسالت الهی، برای کسی که همت والا و نگاه بلند داشته باشد، بسیار شیرین و گواراست.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha