کد خبر: 4117778
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۱
آیت‌الله جوادی آملی در دیدار با مدیران شبکه معارف صدا و سیما:

قرآن از ما خواسته تا اعمال‌مان حکیمانه و عاقلانه باشد

جمعی از مدیران شبکه معارف صدا و سیما، امروز شنبه هشتم بهمن ماه با حضور در بیت آیت‌الله جوادی آملی با ایشان دیدار و گفت‌وگو کردند.

اگر به معارف قرآنی عمل شود مشکلات مرتفع می‌شود/ قرآن از ما خواسته تا اعمال ما حکیمانه و عاقلانه باشد

به گزارش ایکنا به نقل از دفتر آیت‌الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید، ایشان امروز شنبه هشتم بهمن ماه در دیدار جمعی از مدیران شبکه معارف صدا و سیما، اظهار کرد: قرآن کریم در سه بخش ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی حرف دارد که باید آن‌ها را شنید و عمل کرد؛ در بخش ملی و منطقه‌ای (مواحدان عالم) راهنما و معلم خوبی برای ماست و در بخش بین المللی که به حوزه انسانیت برمی‌گردد نیز دارای پیام است؛ پیام قرآن این است که من آمده‌ام شما را زنده کنم «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا استَجیبوا لِلَّهِ وَلِلرَّسولِ إِذا دَعاکُم لِما یُحییکُم».

ایشان بیان کرد: قرآن کریم آمده تا به ما بگوید که‌ ای انسان! شما مثل درخت نیستید که اول سبز شود و میوه دهد و پس از آن هیزم شود و تمام! بلکه مانند پرنده‌ای هستید که بعد از مرگ از قفس آزاد می‌شوید، بدانید مرگ پوسیدن نیست، بلکه از پوست به در آمدن است.

ایشان خاطرنشان کرد: ما گذشته از حیات ظاهری، دارای حیات واقعی هم هستیم و انسان موجودی ابدی و ثابت است و نه ساکن، ثبات در برابر زوال است. ما روحی داریم ثابت و بدنی داریم که یا ساکن است یا متحرک، پس اگر ما ثابت هستیم باید به دنبال علم ثابت باشیم و آن در عدل و عقل است.

استاد حوزه علمیه اظهار کرد: شما در رسانه باید تلاش کنید تا ثابت کنید انسان یک موجود زنده‌ی ابدی است و ما اگر این معارف قرآنی را درک کنیم دیگر اختلاس و خلاف و دروغ و نفاق و اختلافی نخواهد بود و این مشکلات داخلی را نیز نداشته و مرتفع می‌شود.

آیت‌الله جوادی آملی بیان کرد: ما همه باید سعی کنیم تا مسلمان راستین باشیم لذا همانطور که قرآن از ما خواسته باید اعمال ما حکیمانه و عاقلانه باشد و به گونه‌ای حرکت کنیم که معلم جامعه باشیم و این محقق نمی‌شود مگر اینکه اول از خودمان شروع کنیم.

این مرجع تقلید با اشاره به قرآن‌سوزی‌های اخیر اظهار کرد: بعضی خیال می‌کنند که قرآن نیز مانند یک کتاب و روزنامه است که با آتش زدن آن می‌توانند جلوی نشر معارف آن را بگیرند، غافل از اینکه قرآن کریم دارای معارف بلندی است که با این اعمال نمی‌شود جلوی نشر آن را گرفت! تمام این ۸ میلیارد انسان بر روی کره زمین را همین معارف الهی اداره می‌کند که از طریق پبامبران الهی همچون حضرت ابراهیم خلیل و حضرت موسی، حضرت عیسی و پیامبر گرامی اسلام (ع) بیان شده است.

ایشان با بیان اینکه تفسیر تسنیم از ثمرات حوزه علمیه در این چهل سال است، اظهار کرد: ما در ابتدا که تفسیر قرآن را شروع کردیم پیش‌بینی نمی‌کردیم که کتاب تفسیر تسنیم به ۸۰ جلد برسد، اما ورود به تفسیر آیات در اختیار ما بود، ولی خروج از آن مبحث در اختیار ما نبود و آن هم به خاطر وجود فضلا و اساتیدی فراوانی بود که در پای درس حضور داشتند و اشکالات و سوالات خودشان را مطرح می‌کردند تا مباحث به صورت کامل تبیین شود! این‌ها همه از برکات قرآن کریم است.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: خداوند هر آنچه را که خلق کرده است، مثلث آفریده است؛ یعنی تمام مخلوقات عالم دارای یک نظام فاعلی، یک نظام غایی و هدفمند و یک نظام داخلی هستند، یعنی یک ضلع به مبدأ برمی‌گردد که چه کسی او را آفرید، یک ضلع آنکه برای چه خلق شده و یک ضلع هم درونی است. قرآن آمده تا به ما بگوید این مثلث را مثله نکنید و این وظیفه رسانه است که باید این پیام قرآن را برساند، چرا که معلوم مثله شده یک علم سرد خانه‌ای و مثل زمین مرده‌ای است که مشکل خود را نیز نمی‌تواند حل کند!

آیت‌الله جوادی آملی در تبیین وظایف رسانه ابراز کرد: در یکی از جنگ‌ها وقتی امیرالمومنین(ع) پرچم را به دست فرزندشان ابن حنفیه دادند، به او فرمودند تنها این دشمنی که در مقابل تو ایستاده است را نبین، بلکه نگاهت به اتاق فکر دشمن در دور دست‌ها باشد؛ «ارْمِ بِبَصَرِکَ أَقْصَی الْقَوْمِ» این لشکر حاضر را نبین، بلکه اتاق فکر آن‌ها در کوفه و شام را ببین! امروز نیز باید بدانیم که اتاق فکر دشمن کجاست؟! رسانه‌ها باید اتاق فکر دشمن را بشناسند و رسوا کنند.

آیت‌الله جوادی آملی در پایان اظهار کرد: امیدواریم که خداوند به برکت خون‌های پاک شهدا، خیر و صلاح و فلاح دنیا و آخرت را به ما، همه مسلمانان، همه موحّدان و همه انسان‌ها برساند تا روزی که جز صلح و صفا چیزی نبینیم، نگوییم و نیاندیشیم! سعی شما هم در رسانه بلیغ و بالغ باشد و پیش از گذشته موفق باشید تا این رسالت نشر معارف قرآنی را به نحو احسن انجام دهید و به اهداف‌تان برسید.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha