کد خبر: 4211098
تاریخ انتشار : ۳۰ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۵

همایش جهانی «بقیع؛ مدفن امامان و اصحاب» آغاز شد

همایش جهانی «بقیع؛ مدفن امامان و اصحاب» امروز 30 فروردین‌ماه با حضور نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و معاون امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری در شهر مقدس قم آغاز به کار کرد.

همایش جهانی «بقیع؛ مدفن امامان و اصحاب» آغاز شدبه گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، «همایش جهانی بقیع؛ مدفن امامان و اصحاب» با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و با حضور آیت‌الله محسن قمی، معاون امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری صبح امروز 30 فروردین ماه در شهر مقدس قم آغاز شد. 

در این همایش دو روزه که در راستای سالگشت تخریب قبرستان بقیع برگزار می‌شود، اندیشه‌‌ورزان، محققان و اساتید حوزه و دانشگاه از سراسر جهان اسلام حضور دارند.

در ابتدای این همایش میرزا علیزاده، رئیس پژوهشکده حج و زیارت از «همایش جهانی بقیع، مدفن امامان و اصحاب» گزارشی ارائه کرد و با اشاره به اهداف برگزاری این همایش گفت: بقیع‌، به دلیل همسایگی با حرم ملکوتی پیامبر اسلام(ص) و دربرگرفتن شماری فراوان از یاد‌ها و یادگار‌های خاندان گرامی آن حضرت، یاران ارجمند و پیروان آن وجود نازنین و برابر سیره و روش وی و اهل بیت ارجمند و یاران گرامیش، همواره زیارتگاه و آرام‌بخش دل‌های مشتاق و خسته، از مجاوران و زائران گرفته تا عمره‌گزاران و حج‌گزارانی است که راه‌های دور و نزدیک را به آهنگ دیدار و زیارت آرمیدگان در آن، در نوردیده‌اند.

وی با بیان اینکه پژوهشکده حج و زیارت، وابسته به بعثه‌ مقام معظم رهبری، با همکاری نزدیک به 30 نهاد دانشی و پژوهشی، تصمیم به برگزاری «همایش جهانی بقیع مدفن امامان و اصحاب» گرفت، افزود: در این راستا با محوریت واحد بقیع‌پژوهیِ گروه تاریخ و سیره و هدف‌گذاری «پایش اماکن مقدس حرمین شریفین» به‌ویژه بقیع و آثار و تاریخچه‌ آن، همه‌ تلاش برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر این همایش به کار رفته است.

وی به برآیند تلاش‌ها و رایزنی‌ها با استادان و فرهیختگان حوزه و دانشگاه برای ژرفایی هرچه بیشتر این همایش اشاره کرد و تدوین نظام‌نامه‌ پژوهشی مطالعات بقیع و تدوین مجموعه آثار بقیع در قالب ده‌ها جلد کتاب را از آن جمله برشمرد و عناوینی مانند: تاریخ بقیع، تاریخ شفاهی بقیع، آرمیدگان بقیع، بقیع در سفرنامه‌ها، بقیع در آئینه‌ ادب و هنر، تخریب و بازسازی بقیع، کتاب‌شناسی بقیع، آثار اردو، مجموعه مقالات و چکیده مقالات را یادآور شد.

رئیس پژوهشکده حج و زیارت همچنین با اشاره به اینکه ۸۰ مقاله دریافت، ۶۶ مقاله پذیرفته و ۶۳ مقاله هم چاپ‌ شده است، افزود: ویژه‌نامه‌های ترویجی، پژوهشی و تخصصی(عربی) درحوزه‌ مطالعات بقیع نیز منتشر شده و مقاله‌های مربوط به چهار شماره از نشریه‌های پژوهشکده‌ حج و زیارت، منحصرا با موضوع بقیع، نگارش و چاپ شده است. 

میرزا علیزاده از راه‌اندازی بانک اطلاعاتی، شبکه‌های رسانه‌ای و اجتماعی در حوزه‌ بقیع‌پژوهی(برای اولین بار) و تارنمای بقیع به نشانی baqi.ir خبر داد و به ارسال فراخوان و دعوت‌نامه‌ی همکاری به حدود 40 مرکز دانشی و پژوهشی برای مشارکت در همایش، برگزاری نشست هم‌اندیشی مراکز همکار در بهمن ماه ۱۴۰۱، برنامه‌ریزی و پی‌گیری برای برگزاری جلسات مستقل با تک‌تک مراکز مشارکت‌کننده در همایش در خرداد و تیرماه ۱۴۰۲، پیگیری برای برگزاری پیش‌نشست‌های علمی توسط مراکز همکار و نیز در پژوهشکده حج و زیارت اشاره کرد و گفت: بیش از ۲۰ پیش‌نشست در ارتباط با همایش در این پژوهشکده و نیز توسط مراکز همکار برگزار شده است. 

براساس این گزارش، آیت‌الله حسینی بوشهری، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یکی دیگر از سخنرانان این همایش است. این همایش در روز نخست برگزاری(چهارشنبه ۲۹ فروردین‌ماه)، در دو نوبت صبح و عصر کارگروه‌های علمی- تخصصی گوناگونی را با عناوین «مطالعات سیاسی و اجتماعی بقیع»، «مطالعات معاصر بقیع»، «مطالعات دینی»، «مطالعات بین‌المللی»، «شخصیت شناسی مدفونان بقیع» و «مطالعات تاریخی تمدنی بقیع» برگزار کرد. 

در همایش جهانی بقیع؛ مدفن امامان و اصحاب از مجموعه آثار آن که در ۱۵ جلد تنظیم شده است، رونمایی خواهد شد. همچنین از ۶ خادم فرهنگی بقیع و بقیع پژوه برگزیده نیز تقدیر می‌شود.

انتهای پیام
captcha