کد خبر: 4217143
تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۱۸

خاطره آیت‌الله مبلغی از جلسه با رئیس جمهور شهید

عضو مجلس خبرگان رهبری درباره شخصیت آیت الله سید ابراهیم رئیسی گفت: ایشان واقعا فردی متواضع بود و تواضعشان تا حد بی‌آلایشی هم پیش رفته بود و نوعی صفا و صمیمیت در رفتارشان احساس می‌‌شد و اگر حس می‌کرد جایگاهش غرور به او القا می‌کند بیشتر تواضع می‌کرد.

احمد مبلغیآیت‌الله احمد مبلغی؛ عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا با تسلیت شهادت رئیس جمهور و همراهانش در سانحه هوایی سقوط بالگرد، گفت: این حادثه برای کل کشور دردناک است، ما رئیس جمهوری که واجد ابعاد مختلف شخصیتی و مدیریتی بود به همراه شخصیت‌های دیگر به صورت حزن‌انگیزی از دست دادیم. این ضایعه را خدمت حضرت بقیةالله(عج) و مقام معظم رهبری که از این حادثه محزون هستند و البته به مردم دلداری دادند که خللی در کشور رخ نخواهد داد، تسلیت می‌گویم و این هم نوعی از مدیریت کلان نظام است که در فرمایشات ایشان منعکس شد.
 
آیت‌الله مبلغی به چند ویژگی آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی اشاره کرد و گفت: ایشان انسان پرکاری بود و این پرکاری را می‌توان در تلاش چند جانبه و تحرک همیشگی او مشاهده کرد. از تلاش و کوشش خسته نمی‌شد و اگر خستگی طبیعی هم وجود داشت آن را بروز نمی‌داد و افزون بر خستگی‌ناپذیری تلاش داشت تا نشاط خود را در امور نشان دهد.
 
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: از دیگر ویژگی‌های ایشان این بود که در کار به ایجاد فاصله‌های بی‌جهت اداری و وقت‌کشی اعتقاد نداشت و سریع و صریح دستور می‌داد. بنده نمونه‌هایی از سرعت عمل ایشان در تصمیم‌گیری و پیگیری برای اجرا را مشاهد کرده‌ام.
 

تواضع و فروتنی؛ صفت بارز رئیس جمهور شهید

استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه ادامه داد: اگر پانوشت‌های ایشان پای نامه‌ها را جمع کنید کلمات «فوری رسیدگی شود» در نامه‌هايشان کم نیست و این قید فوریت نشان می‌دهد که ميل به پیگیری فورى و جدى در ذات ایشان وجود داشت. از دیگر ویژگی‌های ایشان تواضع بسیار بالا بود؛ تواضع در هنگام ضعف و حال عادی اگر مهم هم باشد، مهمتر از آن، تواضع در هنگام قدرت و داشتن جایگاه است كه امرى کمیاب و نادر است. به ندرت می‌توان کسی را در این جایگاه یافت كه حقیقتا هم متواضع باشد.
 
آیت‌الله مبلغی با بیان اینکه مرحوم آيت‌الله رئیسی حقیقتا متواضع بود و دنبال ایجاد حریمی براى خود در مواجهه با دیگران نبود، تصریح کرد: غرور و خودگیری و ایجاد پرستیژ در وجود ایشان جایی نداشت. واقعا فردی متواضع بود و تواضع ایشان تا حد بی‌آلایشی هم پیش رفته بود و نوعی صفا و صمیمیت هم در رفتارشان با افراد احساس می‌‌شد و اگر هم حس می‌کرد جایگاهش غرور به او القاء می کند تواضع خود را بیشتر می‌کرد.
 
استاد حوزه علمیه اضافه کرد: مردم‌داری و حضور در بین مردم از ویژگی‌های قابل تامل ایشان بود؛ آیت‌الله رئیسی به رهبری ارادت خاص داشت و رهبری هم ایشان را بسیار دوست داشت و فاصله با رهبری در رفتار ایشان مشاهده نشد و پیوند عمیقی با مقام معظم رهبری در جایگاه ولی فقیه داشت.
 

جلسه در نمازخانه

وی با بیان اینکه ارتباط با طیف‌های مختلف سیاسی و صاحبان افکار مختلف از دیگر ویژگی‌های رئیس جمهور شهید بود به ذکر خاطره‌ای از آن مرحوم پرداخت و تصریح کرد: ما هر وقت درخواست جلسه با ایشان داشتیم با اینکه درگیر کارهای مختلفی بودند سعی می‌کردند که این جلسات برگزار شود و غالبا هم این کار انجام می‌شد و اینطور نبود که به مسئول دفتر و ... ارجاع دهند؛ یکبار در نمازخانه محل کار، ایشان را دیدیم و درخواست جلسه داشتم و ایشان بدون تکلف همانجا نشستند و گفتند همین‌جا با هم صحبت کنیم، که این بی‌آلایشی برای بنده جالب بود.
 
 وی افزود: وقتی نامه‌هایی را از طرف مردم یا درباره مسائل استانی خدمت ایشان می‌فرستادیم از دفترشان تماس می‌گرفتند و سلام ریاست جمهوری را می‌رساندند و وضعیت نامه را توضیح می‌دادند تا پیگیری شود.
 

روحیه مردمی آیت‌الله آل‌هاشم

آیت‌الله مبلغی همچنین با بیان این که بنده آیت‌الله آل هاشم را از مدت‌ها قبل می‌شناختم، گفت: ایشان در وجودش روحیه مردم‌گرایی داشت؛ ذاتی داشت که بر پایه احترام به دیگران بنا شده بود و تبریز را حقیقتا متحول کرد. تبریز جای مهمی است و علمای زیادی هم حضور دارند و حقیقتا این شهر به وجود ایشان نیازمند بود.
 
 استاد حوزه علمیه بیان کرد: تبریز از چند جهت به ایشان نیاز داشت زیرا مردمی و متواضع بود، همچنین رابطه صمیمی بین علما با افکار مختلف ایجاد کرده بود. رویه‌های مردمی و خاصی داشت تا بتواند تبریز را به سمت انسجام و اتحاد و گرایش بیشتر به سمت علما و حوزه‌ها سوق دهد.
 
وی در پایان گفت: خداوند ایشان را رحمت کند، حقیقتا انسان با صفا و مخلصی بود و کمتر می‌توان شخصیتی با این ابعاد را یافت که به جوانب اجتماعی توجه کنند. ایشان سعی در جذب حداکثری داشت و این ویژگی در شخصیتشان کاملا متبلور بود.
 
گفت‌وگو از علی فرج‌زاده
انتهای پیام
captcha