کد خبر: 4220515
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۰
حجت‌الاسلام سید عبدالفتاح نواب:

وضعیت سلامت زائران حج نسبت به سال قبل بهتر است

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از بخش‌های مختلف بیمارستان مرکز پزشکی حج و زیارت در مکه بازدید و کاهش آمار بیماران را نتیجه موثر بودن آموزش‌ها و توصیه‌های پزشکی دانست.

وضعیت سلامت زائران حج نسبت به سال قبل بهتر استبه گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت‌الاسلام سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از بیمارستان مرکز پزشکی حج و زیارت در مکه بازدید کرد.

در این بازدید که سید عباس حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت و چند نفر از معاونین و مسئولان بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت سرپرست حجاج ایرانی را همراهی می‌کردند، سیدعلی مرعشی، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت و محمد رضا شمس اردکانی، رئیس بیمارستان مکه درخصوص بیش از ده خدمتی که در این مرکز درمانی به زائران ارائه می‌شود، گزارش دادند.

حجت‌الاسلام نواب در بازدید از بخش‌های اورژانس، داروخانه، رادیولژی، سونوگرافی، آزمایشگاه، دندانپزشکی، بستری، مراقبت‌های ویژه و مطب‌های تخصصصی، از نزدیک با کادر درمانی بیمارستان مکه گفت‌وگو کرد و بیشترین علل مراجعه زائران را جویا شد که دست‌اندرکاران هر بخش با بیان توضیحات، لزوم اطلاع رسانی بیشتر برای آمادگی زائران جهت ایام تشریق را یادآور شده و تاکید کردند که این مجموعه تلاش دارد که آرامش خاطر زائران برای این ایام هرچه بیشتر فراهم شود.

در این بازدید منصوره اکبری‌فر، متخصص قلب و فاطمه سرو، متخصص داخلی با اشاره به اینکه درهر ساعت بین پنج تا شش نفر مراجعه کننده داشته‌اند مشکلات قلبی، تنفسی و عفونت‌های شایع را از دلایل عمده مراجعات عنوان کردند.

سرپرست حجاج ایرانی در بخش بستری مردان و زنان و مراقبت‌های ویژه ضمن احوالپرسی با زائران بستری در این بخش‌ها، از وضعیت جسمی و بیماریشان جویا شد.

علیرضا خادم المله نیز با ارائه آماری از تعداد بیماران بستری درهر بخش، لزوم اطلاع رسانی در خصوص تغذیه و میزان استفاده از مواد نوشیدنی را یادآور شد و گفت: استفاده از نوشابه‌ها موجب بالا رفتن قند زائران می‌شود و سلامتی افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

امیر بیساوی، متخصص ارتوپدی و مسئولان بخش‌های رادیولوژی و سونوگرافی نیز علت اکثر مراجعات را ضرب دیدگی و شکستگی ذکر کردند.

در ادامه این بازدید، مرعشی، رئیس مرکز پزشکی هلال احمر اظهار کرد: داروهای مورد نیاز بیماران به مقدار کافی تامین شده است و در اختیارشان قرار می‌گیرد.

در جریان این بازدید، چند نفر از بیماران و همراهانشان در گفت‌وگو با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ضمن تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته برای ارائه خدمات درمانی و بهداشتی درخواست‌های خود را مطرح کردند که حجت‌الاسلام نواب ابراز امیدواری کرد که با مراقبت بیشتر در روزهای آینده و توجه به توصیه‌های خدمتگزاران در حوزه پزشکی، بیماران بستری هم برای رفتن به عرفات و منا آماده شوند و بتوانند اعمال و مناسک خود را انجام دهند.

در پایان این بازدید، سرپرست زائران ایرانی در نشست با رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت، رئیس بیمارستان مکه و دست اندرکاران اجرای طرح کادر درمان داوطلب توصیه‌هایی در خصوص ساماندهی داوطلبان برای کمک به کادر پزشکی ارائه کرد.

وی گفت: از گذشته زمان ائمه در کاروان‌ها کمک می‌کردند و حضور پزشکان جهادی و داوطلب در راستای احیای همان سنت است و با ساماندهی می‌توان از کمک‌های آنان و سایر خادمین برای ارائه خدمات بهتر و بیشتر به ضیوف‌الرحمان استفاده کرد.

در این نشست خورشید وسکویی با ارائه گزارشی از فعالیت‌های مرکز پزشکی حج و زیارت در این حوزه عنوان کرد که بیش از 450 نفر از کادر درمان و پزشک در کاروان‌های اعزامی به حج امسال شناسایی شدند که آمادگی خود را برای کمک به مجموعه مرکز پزشکی اعلام کردند.

وی همچنین از اقدامات صورت گرفته برای تدوین ساختار، اصلاح فرایندها و آسیب شناسی حوزه‌های مختلف گزارش داد و گفت: با پایش‌های صورت گرفته در قبل از سفر، مراقبت از زائرانی که پرونده شان در کمیسیون‌های پزشکی با دقت بیشتری بررسی شده است با جدیت مورد توجه قرار دارد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هم ضمن تقدیر از اقدامات و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، کاهش آمارها در بخش‌های مختلف نسبت به مدت مشابه در سال گذشته را نتیجه موثر بودن آموزش‌ها و توصیه‌های پزشکی و دقت بیشتر در اجرای دستورالعمل‌ها دانست و گفت: در صورتی که تجهیزاتی مورد نیاز است و برای درمان بیماران ضرورت دارد با ارائه راهکار و هماهنگی با سازمان حج و زیارت تهیه شود.

انتهای پیام
captcha