کد خبر: 3572606
تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۵
پارسانیا:

حکمت متعالیه پشتوانه فقه شیعه است

گروه حوزه‌های علمیه: عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تاثیرات غیرمستقیم حکمت متعالیه در انقلاب اسلامی گفت: حکمت متعالیه پشتوانه مناسبی برای فقه تشیع است از این رو باید تحقیقات و مطالعات بیشتری روی این مقوله صورت بگیرد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) حجت‌الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا، استاد حوزه و دانشگاه امروز 21 بهمن در همایش حکمت متعالیه و انقلاب اسلامی در مجمع عالی حکمت در قم با اشاره به نقش حکمت متعالیه در واقعیت تاریخی انقلاب اسلامی گفت: به لحاظ منطقی انقلاب اسلامی ربط مستقیمی با حکمت متعالیه ندارد؛ زیرا حکمت متعالیه بحثی فلسفی و وجودشناختی است، ولی آن چیزی که با انقلاب تعامل قوی و نزدیکی دارد افقی از دانش‌ها از جمله حکمت است.
پارسانیا بیان کرد: آن مقدار که نظریه ولایت فقیه در پیدایش انقلاب نقش ایفا کرده است شاید حکمت متعالیه نداشته باشد، اما به طور یقین حکمت متعالیه ظرفیت دفاع از فقه شیعه را به خوبی دارد و در انقلاب نیز یکی از بهترین صورت‌بندی‌های فلسفی همین مسئله بوده و هست.
پارسانیا
این استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: امروز بسیاری از مواجهاتی که با فقه و فقها می‌شود از سنخ مسائلی است که در عقبه فلسفه فقه و مبادی معرفت‌شناسی فقه از جمله هرمنوتیک‌های مفسرمحور و فهم متن و... قرار گرفته است.
وی تاکید کرد: بیشترین تعرضات به فقه، ناشی از این سنخ است؛ از این رو حکمت متعالیه در این عرصه نقش بسیار تاثیرگذاری برای دفاع از هویت معرفت فقهی ما داشته و دارد و باید با پشتوانه این حکمت و به خدمت گرفتن بیشتر آن در فقه به سؤالات نوپدید روز پاسخ‌های درخوری ارائه کنیم.
captcha