کد خبر: 3827831
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷
گروه حوزه‌های علمیه ــ آیت‌الله حسین حقانی پس از تحمل یک دوره بیماری روز گذشته، سه‌شنبه، ۲۵ تیرماه، دار فانی را وداع گفت.
متولی مدرسه علمیه حقانی قم درگذشتبه گزارش ایکنا، آیت‌الله حسین حقانی، متولی مدرسه علمیه حقانی قم، پس از تحمل یک دوره بیماری در روز سه‌شنبه، بیست و پنجم تیرماه، دار فانی را وداع گفت.
 
مراسم تشییع روز پنج‌شنبه، بیست و هفتم تیرماه، ساعت ۱۰ صبح از مسجد آبشار به سوی حرم مظهر حضرت معصومه سلام الله علیها برگزار می‌شود.
 
یادآور می‌شود، آیت‌الله حسین حقانی، اوّل اسفند سال 1313 شمسی در شهرستان زنجان در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد و در اوائل تیر ماه 1330 شمسی بعد از خاتمه امتحانات کلاس نهم در تهران وارد حوزه علمیه قم شد.
 
دوره مقدماتی علوم اسلامی را در عرض سه سال (یعنی دوره نحو وصرف ومنطق ومعانی بیان وعلوم بلاغت در حد کتاب معمول حوزه های آنروز) نزد اساتید فن خواند. بعد از طی دوره مقدمات دوره سطح را شروع و در عرض شش سال آن را به پایان رساند.
 
در این دوره از اصول فقه معالم الاصول مرحوم شیخ حسن فرزند شهید ثانی و کتاب قوانین الاصول تالیف مرحوم میرزای قمی جلد اول تا آخر باب نواهی و بعد از آن (شرح لمعتین) تالیف مرحوم شهید ثانی را که یک دوره کامل ومختصر فقه اسلام است در عرض دو و نیم سال خواند و سپس (فرائد الاصول) شیخ انصاری (ره) و مجدد الاصول تالیف مرحوم آیت‌الله آخوند خراسانی را نزد اساتید فن از جمله مرحوم آیت‌الله مجاهدی گذراند.
 
بعد از خاتمه سطح دروه خارج سطح را نزد مراجع بزرگ آن روز متجاوز از 22 سال شرکت کرد. در این بیست و دو سال مراجع و فقهاء ومدرسین بنام و معروفی بودند که ازمحضر وی استفاده کردند. سه سال در اواخر عمر با برکت مرحوم آیت‌الله العظمی بروجردی در مسجد اعظم قم مبحث قضا را شروع کرد و بزرگان، اساتید و علمای بزرگ وقت در پای دروس این عالم فقیه متبحر شرکت می‌کردند.
 
آثار علمی و پژوهشی آیت‌الله حقانی در عرض 54 سال متجاوز از 700 دفترچه 200 برگی علمی، تاریخی، فقهی، اصولی و فلسفی است.
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: