کد خبر: 3828261
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۱
به بهانه ارتحال آيت الله سيد عليرضا حائری؛
گروه اندیشه ــ خبر ناگهانی ارتحال آیت‌الله سیدعلیرضا حائری (ره) که در صبح بیست و ششم تیرماه منتشر شد، برای بسیاری از حوزویان و آشنایان با ایشان سخت و ناگوار بود. ایشان از بعد اخلاقی انسانی بسیار سلیم النفس و متخلق بود و همواره شخصیتی وزین داشت که مراتب کمالات وی برای همه پدیدار بود.

به گزارش ایکنا؛ مرتضی نجفی‌قدسی، مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی، در نوشتاری کوتاه در تکریم شخصیت آیت‌الله سیدعلیرضا حائری(ره) پرداخت و بیان کرد که وی از بُعد اخلاقی انسانی بسیار سلیم النفس و متخلق بود و همواره شخصیتی وزین داشت و مراتب کمالات وی برای همه پدیدار بود. متن این یادداشت در ادامه از نظر می‌گذرد؛

بسم الله الرحمن الرحیم

«لِلَّذینَ اسْتَجابُوا لِرَبِّهِمُ الْحُسْنی‏ ... » (سوره رعد، آیه١٨)

برای کسانی که دعوت پروردگارشان را اجابت کردند، بهترین سرانجام است.

خبر ناگهانی ارتحال آیت الله سیدعلیرضا حائری (ره) که در صبح پنجشنبه بیست و ششم تیرماه منتشر شد برای بسیاری از حوزویان و عموم کسانی که با این عالم متخلق آشنایی داشتند، بسیار سخت و ناگوار است. بنده در خودم قابلیتی نمی‌بینم که بخواهم معرف شخصییت ایشان باشم ولیکن به جهت دوستی و ارتباط دیرینه‌ای که به برکت سفر‌های حج عمره با ایشان داشتم وظیفه خود دانستم لااقل در نوشتاری کوتاه نسبت به ایشان ادای دین نمایم.

در توصیف منزلت علمی آیت الله سید علیرضا حائری که از نخبگان حوزه‌های نجف و قم محسوب می‌شدند همین بس که سال‌ها محضر درس حضرات آیات عظام؛ امام خمینی، سید ابوالقاسم خویی، وحید خراسانی و شهید سید محمد باقر صدر را درک کرده­اند و مراتب فضل و دانش ایشان برای خواص حوزویان مبرهن و محرز است.

از بعد اخلاقی انسانی بسیار سلیم النفس و متخلق بود و همواره شخصیتی وزین داشت و مراتب کمالات وی برای همه پدیدار بود بطوری که هرگاه وارد جلسه و یا جمعی می‌شد با وزانت خود زینت بخش آن جلسه و محیط و فضا می‌گشت.

مرحوم حائری یکی از افراد اصلی تشکیل دهنده دایره المعارف فقه اسلامی بر مذهب أهل بیت علیهم السلام بود که برای این مهم سال‌ها با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی همکاری نزدیکی داشت و بعد از ارتحال ایشان نیز از سوی رهبری معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مدظله) مسئولیت اداره این لجنه علمی به ایشان واگذار شد.

مرحوم حائری هیچگاه در صدد بهره مندی و استفاده از تشخص دیگران نبود، او با اینکه داماد مرحوم آیت الله مشکینی (رض) ریاست مجلس خبرگان رهبری بود، هیچ وقت بدنبال انتفاع از این نسبت نبود و حتی برخی افراد بعد از ارتحال آیت الله مشکینی در مجلس ختم وی متوجه شدند که ایشان داماد معظم له بوده است و این معنا نهایت استقلال ایشان را می‌رساند.

مرحوم حائری یکی از دوستان بسیار نزدیک حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی داماد معظم حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله) بود که معمولا در تمامی سفر‌های علمی، تبلیغی و ایام حج، ایشان را همراهی می‌کرد و از حلقه اول وفاداران ایشان محسوب می‌شد.

البته دأب حضرت آقای سید جواد شهرستانی (حفظه الله) که أخلاق بسیار کریمانه‌ای دارند، همواره این بوده است که دفتر و بعثه حضرت آیت الله العظمی سیستانی (دامت برکاته) که مرجعیت عالمی و جهانی دارند، باید محل حضور و آمد و شد همه علما و بزرگان حوزه و روحانیت باشد و به حق هم در این مهم بسیار موفق بوده اند.

ترکیب علمی و حوزوی شخصییت‌هایی که در بعثه حضرت آیت الله سیستانی در ایام حج و عمره در معیت حضرت آقای سید جواد شهرستانی حضور داشتند، همواره بسیار سطح عالی و حائز اهمیت بوده است و اساسا آشنایی و ارادت بنده به ایشان نیز از همین سفر‌های عمره آغاز شد و از اینکه می‌دیدم جمعی از کبار علماء اعلام از تهران، قم، مشهد، نجف و سایر بلاد برای مدتی گرد هم میایند و حتی جلسات شام و ناهار خوردن آن‌ها هم گاهی محفل علمی می‌شود، لذت می‌بردم.

جلساتی که گاهی حدود بیست مجتهد و عالم فاضل در آن مجتمع بودند و لذا در اینجا مناسب می‌دانم نام و یاد بزرگانی، چون مرحومان حضرات آیات و حجج اسلام، آقایان: سید علی گلپایگانی فرزند مرحوم آیت الله سید جمال الدین گلپایگانی، سید علی غیوری، شیخ محی الدین انواری، شیخ مجتبی بهشتی، شیخ مهدی حائری تهرانی، سید صالح طباطبایی تبریزی، سید صالح خرسان، مظفری قزوینی، اشرفی شاهرودی، طاهر شمس، شیخ محمد رضا ساعدی، رسولی اراکی، سید صادق بروجردی، شیخ محقق کاشانی، شیخ محمد سمامی، آیت الله مصباح از علمای مشهد و دیگر کسانی که در این سفر‌های بیت الله الحرام بودند و به دیار باقی شتافته اند، را گرامی داشته از درگاه احدیت مسئلت داریم همه آن‌ها را غریق بحار رحمت فرموده و ارواح طیبه آنان و مرحوم آیت الله سید علیرضا حائری تازه گذشته را نیز با اجداد طاهرینشان و ائمه هدی علیهم السلام محشور بفرماید، الا إلی الله تصیر الأمور.

مرتضی نجفی قدسی
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: