کد خبر: 3851862
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۸
عاملی خبر داد:
گروه جامعه ــ دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ۸۲۲ این شورا که به ریاست حسن روحانی برگزار شد، با اعلام این خبر گفت: ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی مکلف شده تا طرح اقتصاد دانش‌بنیان را تدوین کرده و پس از چهارماه برای تصویب به صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کند.

به گزارش ایکنا، به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۸۲۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان برگزار شد. سیدسعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه به تشریح مصوبات پرداخت و اظهار کرد: در ابتدای جلسه وزیر کشور به ارائه گزارشی پیرامون اقدامات انجام گرفته در خصوص راهپیمایی عظیم اربعین حسینی(ع) و خدمات صورت گرفته برای برگزاری این مراسم معنوی پرداخت. بر اساس این گزارش خوشبختانه راهپیمایی عظیم اربعین حسینی امسال نیز بدون هیچ مشکل خاصی برگزار شد و خدا را شاکریم که مردم شریف‌مان با کمترین خسارت به وطن بازگشتند.
 
ارائه گزارش چالش‌های علم و فناوری و گره‌های ارتباط دانشگاه و صنعت
عاملی در ادامه با بیان اینکه دستور اصلی جلسه چالش‌های علم و فناوری و گره‌های ارتباط دانشگاه و صنعت بود، گفت: مباحث زیادی تاکنون در این خصوص در کشور انجام شده است که بیشتر به مباحث روبنایی و طرح این سؤال که چرا سهم تحقیق و توسعه کشور کم است، تأکید داشته است.

اختصاص ۷۰ درصد سهم تحقیق و توسعه در کشور‌های پیشرفته به بخش خصوصی
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه در کشور‌های پیشرفته دنیا نزدیک به ۷۰ درصد تحقیق و توسعه اختصاص به بخش خصوصی دارد، گفت: این هزینه‌کرد از سوی بخش خصوصی در دنیا برای تحقیق و توسعه؛ بر مبنای ارزش افزوده‌ای است که دارای زمینه‌های علمی گسترده است. امروزه، بار اصلی نوآوری و اقتصاد دانش بنیان در جهان روی دوش بنگاه‌های بزرگی است که حتی بیشتر از سود میلیارد دلاری خود، خرج تحقیق و توسعه می‌کنند و به نوعی موتور کشنده تحقیق و توسعه هستند. به عنوان مثال یکی از بنگاه‌های بزرگ در جهان در شرایطی که سود سالیانه آن ۱۲ میلیارد دلار بوده است مبلغ ۱۶ میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه هزینه کرده است و دلیل آن فراهم کردن توسعه‌های بعدی و ارزش افزوده است.
 
عاملی خاطرنشان کرد: در این جلسه پیشنهاد‌هایی پیرامون این موضوع مطرح شد تا بتوانیم به یک گزارش نهایی به عنوان مبنا برای سیاستگذاری اقتصاد دانش‌بنیان دست پیدا کنیم. در این اقتصاد دانش‌بنیان بایستی جایگاه دولت، بخش خصوصی و دانشگاه تعریف شده باشد و معلوم باشد که دولت در کجا به صورت مستقیم و غیرمستقیم باید حضور داشته و از کدام صنایع ریسک‌پذیر حمایت کرده و برای آن تسهیلات قائل شود.
 
پیشنهاد حمایت در نحوه پرداخت مالیاتی بنگاه‌هایی که برای تحقیق و توسعه هزینه می‌کنند
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: یکی از پیشنهاد‌های مطرح شده در گزارش ارائه شده برای تسهیلات دولتی، حمایت در نحوه پرداخت و کاستن مبلغ مالیاتی بنگاه‌هایی بودکه برای تحقیق و توسعه هزینه می‌کنند که این پیشنهاد نیاز به تصمیم‌سازی دارد.

عاملی همچنین با اشاره به مصوبه جلسه و تقسیم کار صورت گرفته در این زمینه گفت: بر این اساس مقرر شد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، فناوری‌های نوظهور دارای اولویت را مشخص کند و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری لیست بنگاه‌های توانمند دانش‌بنیان کشور را فراهم کند. همچنین بر اساس مصوبه جلسه وزارت صمت و اتاق بازرگانی باید لیست کارآفرینان توانمند بخش خصوصی را مشخص کرده و وزارت اقتصاد امکان معافیت‌های مالیاتی را بررسی کند. همچنین مقرر شد ستاد اقتصادی دولت طرح شکل‌دهی شرکت‌های توسعه صادرات را بررسی کرده و صندوق نوآوری و شکوفایی نیز طرح همکاری با بنگاه‌های بزرگ را مهیا کند.
 
تکلیف ستاد علم و فناوری برای تدوین طرح اقتصاد دانش‌بنیان
عاملی ادامه داد: ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز مکلف شد تا طرح اقتصاد دانش‌بنیان را تدوین کرده و پس از چهارماه برای تصویب به صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کند.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی متن کامل مصوبات به شرح زیر است:
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ظرف مدت یک ماه، در تعامل با سایر بخش‌های متولی در کشور، حوزه‌های پنجره فرصت رشد فناوری را شناسایی کرده و ظرف مدت دو ماه به دبیرخانه شورا ارائه دهد.
اتاق بازرگانی کارآفرینان بزرگ ملی و سلامت را که کسب و کار‌های متنوع، با رویکرد بین‌المللی ایجاد کرده‌اند را ظرف مدت دو ماه شناسایی و به دبیرخانه شورا معرفی کند.
وزارت صمت طرح چابک‌سازی سازمان استاندارد را به منظور ایجاد استاندارد‌های در سطح بین‌المللی تهیه کرده و ظرف دو ماه ارائه کند.
معاونت علمی و فناوری ظرف مدت دو ماه، بنگاه‌های دانش بنیان توانمند را بر مبنای معیار‌های توانمندی فناوری شناسایی و به دبیرخانه شورا معرفی نماید.
وزارت اقتصاد و دارایی امکان‌پذیری استفاده از معافیت‌های مالیاتی تحقیقاتی را ظرف مدت دو ماه بررسی کرده و راه‌کار‌های اساسی آن را ظرف مدت یکماه به دبیرخانه شورا پیشنهاد دهد.
سازمان برنامه و مرکز ملی آمار در تعامل با معاونت علمی پیمایش تحقیق و توسعه صنعتی را طراحی و ظرف دو ماه طرح برگزاری را به دبیرخانه شورا ارائه دهد.
ستاد اقتصادی دولت طرح شکل‌دهی شرکت‌های توسعه صادرات را با محوریت منطقه اوراسیا ظرف دو ماه تهیه کرده و به دبیرخانه شورا ارائه دهد.
صندوق نوآوری و شکوفایی ظرف دو ماه طرح همکاری مالی با کارآفرینان ملی که قصد ورود به حوزه‌های جدید فناوری دارند را به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کند.
ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، پس از دریافت گزارشات، کارگروه تحقیق و توسعه صنعتی (یا مونتاژ به نوآوری) را تشکیل داده و طرح نهایی سند اقتصاد دانش‌بنیان را مبتنی بر رویکرد فوق (نقش محوری کارآفرینان بزرگ سلامت در بخش خصوصی، نگاه بین‌المللی پنجره‌های فرصت ناشی از تغییرات فناوری، نقش دولت در کاهش ریسک تحقیق و توسعه و تعیین اولویت‌های ملی) ظرف مدت ۴ ماه به صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: