کد خبر: 3946562
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۱
حجت‌الاسلام زمانی:
مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه‌های علمیه گفت: پس از رایزنی‌های فراوان، مقرر شد یکی از مواد درسی که در نظام حوزه تدریس شود، «مکتب فکری امامین انقلاب» باشد.

ارسال// کتاب «مکتب فکری امامین انقلاب» درس حوزه شد/ هشدار نسبت به افزایش سقط جنین

به گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن زمانی، 20 دی در سلسله نشست‌های «بصیرت‌افزایی مکتب حاج قاسم در امتداد فیضیه» که با عنوان «۱۹ دی و مطالبات رهبر معظم انقلاب از حوزه انقلابی» برگزار شد، اظهار کرد: سخنرانی رهبر معظم انقلاب در سالروز قیام ۱۹ دی‌ماه با مردم ایران انجام شد، فرازهای بسیار بلند و روشنی داشته است که یکی از آن فرازها این جمله ایشان بوده است که بیان داشتند: «قیام ۱۹ دی را می‌توان اولین ضربه تبر ابراهیمی بر پیکر بت بزرگ به حساب آورد» و باید گفت که این تبر از فیضیه بلند شد و مردم کمک کردند که بر فَرق طاغوت زمان زده شود.

 

مسئول دفتر اجتماعی - سیاسی حوزه‌های علمیه در پاسخ به این سؤال که این دفتر برای حرکت طلاب در مسیر منظومه فکری امامین انقلاب چه فعالیت‌هایی انجام داده است؟ بیان کرد: در راستای مکتب اندیشه‌ای امامین انقلاب چند اقدام انجام شده است؛ اولین اقدام تدوین کتابی به نام «مکتب فکری امامین انقلاب» بوده است؛ این مکتب دارای شاخصه‌های فکری متعددی از ابعاد گوناگون است و باید به آن توجه می‌شد.

وی ادامه داد: مطالبات رهبر انقلاب فقط مطالباتی نیست که در دیدار نمایندگان طلاب و سفر ده روزه به قم مطرح کردند؛ لذا کارگروهی در دفتر اجتماعی - سیاسی حوزه تشکیل شد تا تمام سخنرانی‌های رهبر انقلاب قبل و بعد از انقلاب جمع آوری شود و همین کار را برای سخنرانی‌های امام خمینی (ره) نیز انجام دادیم و در مرحله بعد از این بیانات، برنامه‌های مختلفی استخراج کردیم.

زمانی با اشاره به اینکه ۳۰ مطالبه از این برنامه‌ها استخراج شده است، گفت: یکی از پیشنهادات ما تدوین کتابی با نام کتاب «ولایت فقیه» بوده است که به معاونت آموزش حوزه برای اجرا ارسال شد؛ همچنین برای معاونت‌های مختلف نیز پیشنهاداتی مطابق با برنامه‌های استخراجی از متن سخنرانی‌های امامین انقلاب ارسال کرده‌ایم.

وی ابراز کرد: پس از رایزنی‌های فراوان، مقرر شد یکی از مواد درسی که باید در نظام حوزه تدریس شود، «مکتب فکری امامین انقلاب» باشد و مصوبه آن نیز گرفته شده است و ان شاءالله به اجرا خواهد رسید.

مسئول دفتر اجتماعی - سیاسی حوزه‌های علمیه با اشاره به مطالبه‌گری‌ها نسبت به اصلاح بستر «فضای مجازی» و «جمعیت» از سوی رهبر انقلاب، گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی رهبر انقلاب، مسئله جمعیت است که اقدامات مختلفی از سوی دفتر اجتماعی-سیاسی حوزه انجام شده است؛ اولین اقدام که با کمک و همت دفتر تبلیغات اسلامی انجام شد، برگزاری همایشی با یک هزار شرکت‌کننده با موضوع «بررسی جمعیت از دیدگاه اسلام و انقلاب اسلامی» بوده است که برکات بسیاری داشته است.

سخنران این نشست بیان کرد: از جمله نگرانی‌های عدم ازدیاد جمعیت، نگرانی‌های اقتصادی، نگرانی‌های تربیتی و ... برای خانواده‌ها بود که برای هرکدام از این نگرانی‌ها، طرح‌های مختلفی را طراحی و به دستگاه‌های مختلف ارائه کرده‌ایم.

هشدار نسبت به سقط جنین

زمانی اظهار کرد: یکی از مشکلات امروز کشور در مسئله جمعیت، مسئله سقط جنین است که در موضوع جمعیت اثرگذار بوده و در این راستا جلسات مختلفی را با مسئولان برگزار کرده‌ایم اما هنوز به نتیجه مناسبی نرسیده است.

مسئول دفتر اجتماعی-سیاسی حوزه های علمیه بیان کرد: موفقیت‌های مناسبی را در قم، یزد و مشهد با موضوع آشتی‌های خانوادگی داشته و مبلغینی را برای این کار اعزام کرده‌ایم. اخیرا هم از سوی آیت الله اعرافی حکمی برای دبیر شورای جمعیت صادر شده و حجت الاسلام والمسلمین سقای بی‌ریا دبیر این شورا شده‌اند تا حوزه بتواند اقدامات مثبتی در زمینه جمعیت داشته باشد.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: در موضوع فضای مجازی، معضلات گسترده‌تری داشته و اقدامات متعددی در این راستا انجام گرفته که یکی از این برنامه ها، جلسه هفته گذشته شورای عالی صیانت حوزه با موضوع فضای مجازی بوده است و در این جلسه از قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران، مرکز مدیریت، رئیس مرکز خدمات حوزه، رئیس المصطفی، رئیس دادسرای ویژه روحانیت و برخی نهادهای حوزوی و غیرحوزوی خدمت آیت الله اعرافی حضور داشتند و گزارش‌های گوناگونی ارائه شد و مصوب شد کارشناسان تمام نهادهای ذیربط، لجنه‌ای را با مسئول مرکز رسانه و فضای مجازی حوزه تشکیل دهند تا بتوانند به برنامه مناسبی در فضای مجازی برسند.

وی ابراز کرد: حوزه علمیه قم در خصوص موضوع «فضای مجازی و کرونا» ۱۴ کتاب را تولید کرده است که در هیچ کشور اسلامی این کار انجام نشده و تعدادی از این کتب به چاپ رسیده و برخی نیز در نوبت چاپ است.

مسئول دفتر اجتماعی - سیاسی حوزه‌های علمیه در پاسخ به این سؤال که چه فعالیت‌هایی برای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی انجام شده است؟، تصریح کرد: آنچه که رهبری درباره کرسی‌های آزاداندیشی انتظار دارند، از آن فاصله داریم و انجام نداده‌ایم و از این کوتاهی عذرخواهی می‌کنیم؛ اما اقداماتی نیز در این راستا انجام شده است و سال گذشته ۷۸ کرسی آزاداندیشی از سوی معاونت پژوهش حوزه برگزار شده است.

سخنران این نشست تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که در کرسی‌های آزاداندیشی باید انجام شود، موضوع وحدت شیعه و سنی است و ما در این راستا موافقان و مخالفانی را در این موضوع داریم؛ در این راستا کرسی آزاداندیشی را در فیضیه برگزار کردیم و خود بنده در این جلسه به عنوان دبیر جلسه حضور داشتم و مقالات علمی در تأیید یا رد وحدت و تقریب مستند به آیات و روایات ارائه شد و جلسه خوبی بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین زمانی گفت: یکی از اقدامات دفتر اجتماعی-سیاسی رصد شبهات بود و در این راستا نامه‌ای به رایزنان فرهنگی، سفرای ایران و نمایندگان ولی فقیه در خارج از کشور ارسال شد تا شبهات و سؤالات روز در آن کشورها به حوزه ارسال و پاسخ داده شود؛ بعد از این نامه‌ها از ۴۰ کشور دنیا، سوالات و شبهات دریافت و لجنه‌هایی در این راستا تشکیل شد تا پاسخ این شبهات تهیه و ارسال شود. در این راستا کتابی با نام «معرفی اسلام شیعی» با موضوع پاسخ به آن سؤالات به قلم استاد خسروپناه به چاپ رسید.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: