کد خبر: 3977412
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۹
رئیس مرکز جذب هیئت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانش‌آموختگان ایرانی از مالزی، هند، انگلیس، فرانسه و آمریکا بیشترین آمار جذب هیئت علمی در دانشگاه‌های داخل کشور را از بین دانش‌آموختگان ایرانی تحصیلکرده در کشورهای خارجی به خود اختصاص دادند.

به گزارش ایکنا، به نقل از اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا رضوان‌طلب، درباره جذب نخبگان ایرانی خارج از کشور در دانشگاه‌های داخلی به عنوان هیئت علمی، اظهار کرد: دانش آموختگان دانشگاه‌‌های خارج از کشور به صحیح یا غلط نزد برخی از دانشگاه‌های داخلی از مزیت عمده برخوردار شده و در فرآیند سریع تری جذب می‌شوند.

وی افزود: سهمیه ویژه‌ای هم برای جذب نخبگان ایرانی خارج از کشور، مازاد بر سهمیه سالیانه دانشگاه ها در نظر گرفته شده است، به گونه ای که اگر دانشگاهی یک دانش آموخته دوره دکتری دانشگاه های خارج را جذب کند، ردیف جذب مستقل با هماهنگی بنیاد ملی نخبگان و معاونت امور بین‌الملل وزارت علوم دریافت می‌کند تا پس از احراز صلاحیت‌ها، پرونده هیچ دانش آموخته خارج از کشور معطل ردیف استخدام و سایر موانع صدور و حکم کارگزینی نشود.

معاون وزیر علوم به آمار جذب نخبگان خارج از کشور در دانشگاه های داخل اشاره کرد و گفت: از اردیبهشت سال ۸۳ تا پایان اردیبهشت سال ۱۴۰۰ در مجموع ۲ هزار و ۲۱۴ دانش آموخته خارج از کشور جذب هیات علمی دانشگاه های داخل شده اند.

رضوان‌طلب ادامه داد: دانش آموختگان ایرانی از کشور مالزی با احراز ۳۰۸ کرسی بالاترین رتبه جذب را به خود اختصاص داده اند، پس از آن دانش آموختگان دانشگاه‌های هند با ۲۲۶ نفر، انگلیس با ۲۰۹ نفر، فرانسه ۲۰۶ نفر و آمریکا با ۲۰۵ نفر در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.
رییس مرکز جذب هیئت علمی وزارت علوم، درباره جذب ایرانیانِ سایر کشورها در دانشگاه‌های داخل، بیان کرد: دانش آموختگان کشورهای برزیل، عراق، پرتغال، قزاقستان، آفریقای جنوبی، نامیبیا و تایوان هر کدام با کسب یک یا ۲ کرسی در ردیف‌های آخر جذب دانش آموختگان خارج از کشور قرار گرفته اند.

گفتنی است فراخوان جذب اعضای هیئت علمی سال ۱۴۰۰ از آبان ماه در درگاه الکترونیکی مرکز جذب هیئت علمی وزارت علوم آغاز می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: