کد خبر: 3977439
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۷
رئیس دانشگاه فرهنگیان اعلام کرد:
رئیس دانشگاه فرهنگیان، گفت: تا به امروز دو بار موفق به بازنگری در موارد درسی دانشگاه فرهنگیان شده‌ایم. این بازنگری برای بار اول، در سال 95 و برای بار دوم با فاصله 3 سال، در سال 98 صورت گرفت.

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی دانشگاه فرهنگیان، حسین خنیفر، در نشست با اعضای هیئت امنای دانشگاه فرهنگیان که با حضور وزیر آموزش و پرورش در ساختمان شهیدرجایی برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه فرهنگیان تنها در مقام تربیت کننده نیروی انسانی است، و برنامه‌ریزی برای این نیروها، باید لزوماً از سوی وزارت آموزش و پرورش و در قالب برنامه‌ریزی رشته‌ای، جنسیتی و استانی، طی بازه‌های زمانی 5، 10، 20، 50 و 100 ساله صورت گیرد.

وی افزود: خانواده‌ها باید بدانند که گزینش و استخدام و تغییر روندها در جذب دانشجومعلمان در مواردی مانند نسبت‌های جنسیتی، تعلقات مذهبی و ... توسط وزارت آموزش و پرورش صورت می‌گیرد و در اختیار دانشگاه فرهنگیان نیست.

خنیفر با اشاره به تغییرات سن پذیرش داوطلبان در دانشگاه فرهنگیان، گفت: طبق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، سن پذیرش دانشجو معلمان در دوره لیسانس 35 سال، کارشناسی ارشد 40 سال و دکتری 45 سال تعریف شده است.

رئیس دانشگاه فرهنگیان، با اشاره به تفاوت فاحش بین نیروی انسانی بازنشسته یا در آستانه بازنشستگی و نیروی انسانی مورد نیاز این دستگاه، تصریح کرد: 4 روش برای کاهش فاصله بین نیروی انسانی جذب شده و نیروهای خارج شده، پیشنهاد شده است که عبارتند از؛ تداوم دوره‌های کارشناسی پیوسته با ظرفیت سالانه 2 هزار نفر؛ تداوم دوره‌های مهارت آموزی با ظرفیت سالانه 40 تا 50 هزار دانشجو تا سال 1403؛ پذیرش دانشجویان با مدرک کارشناسی از سایر دانشگاه‌ها و ارائه مدرک کارشناسی ارشد رشته‌ای در دانشگاه فرهنگیان و راه اندازی دوره‌های کاردانی آموزش ابتدایی تا سال 1403.

خنیفر مواجهه شدن با کمبود شدید معلم، محدودیت در فضا و امکانات و رشد مهارت آموزی از 2900 نفر در سال 94 به 70 هزار نفر در سال 1400 را از علل تأسیس مراکز آموزشی مهارت آموزی(ماده 28) دانست و بیان کرد: این مراکز به صورت موقتی و برای جلوگیری از تراکم و شلوغی پردیس ها تاسیس شده اند که با رفع نیازهای آموزش و پرورش، این مراکز تعطیل شده یا تغییر کاربری خواهند داد.

وی گفت: خوشبختانه با فعالیت‌های انجام شده، قادر خواهیم بود در مهرماه سال 1400، حدود 77 هزار نفر فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیان را به عنوان معلم، در اختیار آموزش و پرورش قرار دهیم تا در کلاس‌های درس، مشغول به فعالیت شوند.

رئیس دانشگاه فرهنگیان، در پایان گفت: تا به امروز دو بار موفق به بازنگری در موارد درسی دانشگاه فرهنگیان شده‌ایم. این بازنگری برای بار اول، در سال 95 و برای بار دوم با فاصله 3 سال، در سال 98 صورت گرفت.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: