کد خبر: 4069680
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۶

نشست غدیرپژوهی در آثار معاصرین برگزار شد

نشست غدیرپژوهی در آثار معاصرین به همت معاونت پژوهشی مرکز تخصصی مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی برگزار شد.

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی بنیاد بین‌المللی غدیر، نشست غدیرپژوهی در آثار معاصرین با حضور آیت‌الله حسینی قزوینی، عضو هیئت مدیره بنیاد بین‌المللی غدیر به همت معاونت پژوهشی مرکز تخصصی مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی برگزار شد.

این نشست با همکاری هیئت اندیشه‌ورز اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان و معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان برگزار و با استفبال عموم دانش پژوهان این مرکز و طلاب حوزه علمیه خراسان روبرو شد.

آیت‌الله قزوینی در این نشست با اشاره به برخی از مهم‌ترین آسیب‌های پیش رو برای جامعه اسلامی، به ضرورت پرداختن به فضای مجازی و مراقبت‌های لازم برای جلوگیری از تأثیرات سوء آن اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری از وضعیت نهادهای فرهنگی راضی نیستند، خواستار فعالیت بیشتر و بهتر طلاب در عرصه‌های فرهنگی و برای دفاع از مکتب اهل بیت(ع) شدند.

عضو هیئت مدیره بنیاد بین‌المللی غدیر، یکی از راه‌های افزایش برادری در جامعه اسلامی و کم شدن تنش‌ها و اختلافات بر اساس بیانات مقام معظم رهبری، برگزاری گفت‌وگوها و مناظره علمی دانست که سبب شناخت بیشتر مکاتب مختلف از هم و آشنایی با ادله و مستندات هر دو گروه می‌شود و همین مسئله نقش بسیار مهمی در کاهش منازعات مذهبی خواهد داشت.

مدیر شبکه جهانی ولی عصر(عج) با انتقاد از برخی از پایان‌نامه‌های غیر کاربردی، پیشنهاد داد تا موضوعات کاربردی‌تر به عنوان موضوع تحقیق برای طلاب و دانش‌پژوهان مطرح شود.

وی با اشاره به در دسترس بودن پایان‌نامه‌های دانشگاه‌های وهابی، بر لزوم در دسترس بودن متن پایان‌نامه‌های شیعی تأکید کرد.

آیت‌الله حسینی قزوینی به ضرورت تحکیم مبانی شیعه در حوزه‌های علمیه اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین آسیب‌های امروز حوزه، دور شدن حوزه از معارف ناب قرآن و اهل بیت(ع) است.

وی در همین راستا به بررسی کتاب تاریخ اسلام، که به همت گروه تاریخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و با همکاری مرکز تدوین متون درسی حوزه‌های علمیه تاریخ اسلام تألیف شده بود، پرداختند و بخش‌هایی از این کتاب که در رابطه با عید سعید غدیر و ازدواج امیرالمؤمنین(ع) و حضرت زهرا(س) بود را نقد کرد.

عضو هیئت مدیره بنیاد بین‌المللی غدیر، ضعف علمی و نبود تسلط به مبانی قرآن و اهل بیت(ع) را علت خطاهای فاحش در این گونه آثار دانست.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha