کد خبر: 4078071
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۹

نشست «تحلیل محتوای روایات متعه در کتب اربعه و بررسی حیطه جواز متعه» برگزار می‌شود

نشست «تحلیل محتوای روایات متعه در کتب اربعه و بررسی حیطه جواز متعه» در ادامه سلسله نشست‌های دانش‌افزایی کارگروه مطالعات اسلامی زنان وابسته به انجمن ایرانی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی، برگزار می‌شود.

نشست «تحلیل محتوای روایات متعه در کتب اربعه و بررسی حیطه جواز متعه» برگزار می‌شودبه گزارش ایکنا، در ادامه سلسله نشست‌های دانش‌افزایی کارگروه مطالعات اسلامی زنان وابسته به انجمن ایرانی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی، نشست «تحلیل محتوای روایات متعه در کتب اربعه و بررسی حیطه جواز متعه» برگزار می‌شود. 

این نشست علمی، چهارشنبه ٢۶ مردادماه از ساعت ١٨ به صورت مجازی برگزار خواهد شد که علاقه‌مندان می‌توانند از طریق نشانی https://meet.google.com/uur-bmsx-cep از محتوای ارائه شده بهره‌مند شوند.

ارائه‌دهنده این نشست علمی زهره سادات موسوی، دانشجوی دکتری علوم قرآن و حدیث و دبیر علمی آن نفیسه مرادی، دانش‌پژوه دکتری دانشگاه الزهراء(س) و مدیر خانه قرآن سیدنفیسه(س) است. 

یکی از مسائل منحصر به فرد در مکتب تشیع، متعه یا ازدواج موقت است. این نشست درصدد است در نگاهی جامع و غیر گزینشی با استفاده از روش «تحلیل محتوا» ابتدا به شناسایی و استخراج موضوعات اصلی و فرعی مطرح شده در این روایات بپردازد و سپس مقوله‌های اصلی موضوع متعه را طبقه‌بندی کند.

باید گفت معصومین(ع) در حوزه نظری، در مقام تبیین حلیت و اباحه متعه و در حوزه عملی، نه تنها در مقام تشویق و ترغیب نسبت به متعه نیستند، بلکه مردان متأهل و افراد سرشناس جامعه را به دلیل پیامد‌های احتمالی از متعه برحذر می‌دارند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha