کد خبر: 4088144
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۴

تأکید اسقف صربستان بر اهمیت تقویت گفت‌و‌گوی ادیان

اسقف آتاناسیه، اسقف اعظم شهر تاریخی «پریپولیه» در صربستان در دیدار با سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان در بلگراد، بر اهمیت گفت‌وگوی ادیان و علاقه‌مندی به تقویت آن تأکید کرد.

به گزارش ایکنا به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رشید حسن‌پور، سفیر ایران در صربستان به همراه امیر پورپزشک، رایزن فرهنگی کشورمان در جریان بازدید از مراکز فرهنگی، دینی، هنری، آموزشی شهر تاریخی «پریه پولیه» در ایالت «سنجاک» با اسقف آتاناسیه، اسقف اعظم این شهر دیدار کردند.

اسقف اعظم شهر پریه پولیه با بیان اینکه امسال هشتصدمین سال تأسیس صومعه تاریخی میلشوا جشن گرفته می‌شود، گفت: این صومعه در سال 1219 میلادی ساخته شد. اهمیت این صومعه برای آیین ارتودوکس این است که جسد ساوای مقدس(مؤسس کلیسای ارتدوکسی صربستان در قرون وسطی، اولین اسقف اعظم این کشور) به مدت 350 سال در اینجا بود.

وی بر اهمیت گفت‌وگوی ادیان و علاقه‌مندی به تقویت آن تأکید کرد.

در ادامه حسن‌پور، سفیر کشورمان در بلگراد گفت: بازدید از شهر تاریخی، فرهنگ و دینی شما توفیق بزرگی برای ما بود. ویژگی این شهر بلوغ و رشد بسیار بالای فرهنگی و تفاهم و همزیستی ادیان در کنار یکدیگر است.

وی اظهار کرد: فلسفه مشترک ادیان تعالی‌بخشی انسان‌ها و فاصله‌گرفتن از پلیدی‌ها و گناهان است.

سفیر کشورمان در صربستان ادامه داد: در طول تاریخ از ادیان سوء استفاده شده است و به نام دین جنایات زیادی صورت گرفته است. مسئولیت بزرگ ما این است که دین را در مسیر درست آن دنبال کنیم.

وی افزود: نقش ادیان در نزدیکی انسان‌ها به یکدیگر و برقراری صلح بسیار زیاد است و این مسئولیت رهبران دینی است که با یکدیگر به تفاهم برسند.

رشید حسن‌پور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران سعی کرده است راه تعامل و تفاهم و نزدیکی را با گفت‌وگوی ادیان از جمله گفت‌وگو با کلیسای ارتودوکس دنبال کند به همین دلیل نهادی را برای گفت‌وگوی ادیان و تفاهم میان ادیان تأسیس کرده است.

پورپزشک، رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان نیز در سخنان خود، بیان کرد: تاریخ دین و امامان ما گواه مظلومیت است، اوج این مظلومیت شهادت نوه پیامبر اسلام در کربلا و ستمی است که به خانواده او شد آن هم از جانب مدعیان دین و امروز هم ملت ما بیش از چهل سال است در برابر همه فشارها و تحریم‌ها و تحمیل جنگ و توطئه‌ها مقاومت کرده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha