کد خبر: 4217707
تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۴
حجت‌الاسلام نبوی توضیح داد:

ارائه سبک جدید مدیریت قوه قضائیه توسط آیت‌الله رئیسی

معاون سابق تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه گفت: آیت‌الله رئیسی در قوه قضائیه مدلی ارائه کرد که از یک سری چارچوب‌ها خود را آزاد کرد و آقای اژه‌ای هم با همان مدل پیش می‌رود لذا یک سبک درست شده است. در ریاست جمهوری هم سبک داشت و برخی مردمی‌بودن او را مذمت و ملامت کردند.

محمدحسن نبویحجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن نبوی؛ استاد حوزه و معاون سابق تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا به مناسبت شهادت رئیس جمهور و همراهان ایشان با بیان اینکه یکی از ویژگی‌هایی که در آقای رئیسی دیدم سعه صدر ایشان بود، گفت: در جلسات اگر کسی نظر مخالفی نسبت به ایشان داشت ولو اینکه مطلب دقیقی هم نبود قدرت تحمل آقای رئیسی زیاد بود؛ امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: آله الریاسه سعه الصدر. سعه صدر ابزار ریاست است و سعه صدر ایشان ستودنی بود؛ این یک ویژگی که از نزدیک دیدم.
 
وی افزود: در یک جلسه‌ای در قوه قضائیه بنده و یکی دو نفر دیگر مطالبی گفتیم که البته در آن جلسه به صورت شفاف نتوانستیم مطالب را بیان کنیم و ایشان متوجه شدند که ما نقدهایی داریم، ایشان بعدا از قوه قضائیه افرادی را فرستاد تا بیایند نقدهای ما را بگیرند و پیگیری کنند؛ بنده حدود 40 سال کار مدیریتی کرده و کتاب و مطلب در این زمینه نوشته‌ام و خیلی برای من این رفتار، تحسین‌برانگیز بود. 
 
نبوی تصریح کرد: مسئله دیگر اینکه خیلی‌ها طرفدار ولایت فقیه هستند ولی وقتی از قدرت برداشته شدند به سیم آخر می‌زنند و برخی هم برای رسیدن به قدرت، دم از رهبری می‌زنند ولی به محض اینکه قدرتی پیدا کردند حواسشان پرت می‌شود و خود را عِدل رهبری می‌دانند و وهم آنها را گرفته و مسیر دیگری را می‌روند. آقای رئیسی در جایگاه‌هایی که بود دچار این توهمات نشد. 
 
وی با بیان اینکه مطلب دیگر اینکه ایشان در ریاست قوه قضائیه سبک جدیدی ابداع کرد، اظهار کرد: مثلا کسانی که مدتی در قوه قضائیه کار کردند ممکن است حساسیت‌شان نسبت به حوادث و اتفاقات کم شود و اگر به آنها بگویید کسی را کشتند ممکن است بگوید جامعه بد و خوب دارد و این مسائل هم طبیعی است ولی برای آقای رئیسی، جنایت و قتل و دزدی و ... عادی نبود که بی‌خیال باشد؛ ای کاش مدیران ما احساساتی را که اول ورود به کارها داشتند تا پایان هم داشته باشند و انگیزه‌های خوب خود را در طول خدمت از دست ندهند. 
 

ارائه سبک جدید مدیریتی 

وی ادامه داد: آیت‌الله رئیسی در قوه قضائیه مدلی ارائه کرد که مدل خیلی مهمی است و از یکسری چارچوب‌ها خود را آزاد کرد و من حس می‌کنم آقای اژه‌ای هم با همان مدل پیش می‌رود لذا یک سبک درست شده است. در ریاست جمهوری هم سبک داشت؛ چقدر مردمی‌بودن او را مذمت و ملامت کردند ولی ایشان روزهای تعطیل خود را هم به بودن با مردم اختصاص داد. اینکه انسان راه حقی را برود و از تمسخر این و آن نهراسد مهم است. واقعا انسان عیوبی را که در بازدید و کار میدانی می‌بیند در اتاق کار پیدا نمی‌کند، دیدن برخی خلاقیت‌ها و شنیدن سخنان برخی افراد اهل فکر هم کمک خوبی برای انسان است که با سفر و بازدید از نزدیک به دست می‌آید. 
 
استاد حوزه علمیه تصریح کرد: برخی خود را تصنعی خادم مردم می‌دانند ولی واقعا به آن معتقد نیستند و برخی هم اصلا خادم‌ بودن مردم را بر زبان هم نمی‌آورند و خود را ارباب مردم می‌دانند؛ آقای رئیسی نه تنها گفت و ابراز کرد بلکه در عمل هم اینطور بود و دغدغه جدی برای مردم داشت. 
 
نبوی اضافه کرد: شهید رجایی در ساده‌زیستی و مردمی‌بودن، اسوه بود ولی به نظر بنده کار آقای رئیسی سخت‌تر بود زیرا آقای رجایی در شرایطی ساده زیست و مردمی بود که این همه مخالف نداشت و این همه رسانه در سراسر دنیا دائما روی سر این ملت نمی‌ریختند تا افراد خادم را خائن نشان دهند ولی آقای رئیسی در چنین شرایطی فعالیت کرد. 
 
وی تاکید کرد: ایشان در شرایطی ساده زندگی کرد که برای برخی از مسئولان و مدیران رده بالای کشور، سخن از ساده‌زیستی مسخره بود و برگرداندن یک چنین فرهنگی و تبدیل آن به فرهنگ تلاش و مردمی‌بودن کار دشواری است که ایشان موفق بود و خداوند ایشان را رحمت کند.
 

تجلیل از آیت‌الله آل هاشم

نبوی با بیان اینکه آقای آل هاشم از قبل از اینکه امام جمعه بشوند فردی بسیار متواضع و فروتن بودند، گفت: من در جلسات واقعا تحت تاثیر اخلاق ایشان قرار می‌گرفتم و این خصلت در کسوت امامت جمعه بروز و ظهور پیدا کرد؛ خانواده ایشان و پدر بزرگوارشان هم در بین مردم تبریز محبوب بودند و ایشان توانست با ویژگی‌های اخلاقی متواضعانه خوب عمل کند. 
 
رئیس بسیج اساتید حوزه علمیه، افزود: بنده بعد از اینکه امام جمعه شدند با ایشان تماس گرفتم و مطالبی را خدمت ایشان عرض کردم. بعد از مدت‌ها ایشان گفت آقای نبوی مطالبی را که گفتی من نوشتم و زیر میزم گذاشتم تا همیشه جلوی چشمم باشد. جایگاه امامت جمعه در استانی مانند آذربایجان شرقی حساسیت زیادی داشت و ایشان متواضعانه حرف‌های بنده را نوشته بود تا جلوی چشمش باشد و این حکایت از روحیه بلند و فروتنانه وی دارد. آقای آل هاشم واقعا در تبریز بین مردم اتحاد ایجاد کرد و در جریان اغتشاشات با مدیریت ایشان خیلی از فتنه‌ها خنثی شد و کاهش یافت. 
 
معاون سابق تبلیغ حوزه علمیه اظهار کرد: اینها مسائل کمی نیست و حیف که وقتی افراد در قید حیات هستند کمتر به آنها توجه داریم ولی بعد از شهادت هم باید این مطالب گفته شود تا برای مدیران کشور، الگوسازی کنیم که بدانند راز و رمز محبوبیت بین مردم، خدوم و مخلص بودن است. ما حتی خدمت به پیروان ادیان دیگر را هم وظیفه مسئولان می‌دانیم؛ رهبری معظم انقلاب به دیدار خانواده‌های شهدای ادیان دیگر می‌روند و البته اگر کسی دنبال توطئه باشد شیعه و سنی و یهودی و مسیحی ندارد و نهادها موظفند با او برخورد کنند.    
انتهای پیام
captcha