کد خبر: 3848064
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۶
نمکی خبر داد:
گروه سلامت ــ وزیر بهداشت خبر داد:‌ امسال برای اولین بار زائران بیمار اربعین تا منزل توسط اورژانس همراهی می‌شوند.

بدرقه زائران بیمار اربعین تا درب منزل برای نخستین‌باربه گزارش خبرنگار ایکنا، سعید نمکی، وزیر بهداشت، در مراسم بدرقه کاروان بهداشت و درمان اربعین که امروز، 15 مهرماه، در حرم امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار کرد: امسال برای اولین بار زائرانی که دچار مشکل و بیماری هستند، توسط اورژانس تا منزل همراهی می‌شوند تا هیچ زائری در کسالت و بیماری، احساس تنهایی نکند.

وی تصریح کرد: از همه دستگاه‌های همکار در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زائران اربعین حسینی از جمله ستاد کل نیروهای مسلح، بسیج جامعه پزشکی، سازمان بسیج، سازمان نظام پزشکی و دیگر سازمان‌های مردم‌نهاد تشکر می‌کنم.

وزیر بهداشت با طرح این پرسش که چه شد که زیارت اهل بیت برای شیعه با همه سختی ها از قرن ها پیش به عنوان یک واجب تلقی شد؟ بیان کرد: در زیارتنامه‌ها می‌خوانیم که وقتی شیعه به قبور مطهر اهل بیت(ع) می رسد، فریاد می‌زند که «اَشهَدُ اَنَّکَ قَد اَقَمتَ الصَّلاةَ وَ آتَیتَ الزَّکاةَ وَ اَمَرتَ بِالمَعروفِ وَ نَهَیتَ عَنِ المُنکَر» و بعد فریاد می‌زند «فَلَعَنَ اللَّهُ اُمَّةً قَتَلَتْكَ وَلَعَنَ اللَّهُ اُمَّةً ظَلَمَتْكَ وَلَعَنَ اللَّهُ اُمَّةً سَمِعَتْ بِذلِكَ فَرَضِیَتْ بِهِ» و این زمانی بود که آنها که به اهل بیت(ع) ظلم کرده و امامان شیعه را شهید کرده بودند و برای محو شدن کار زشت‌شان، بدترین نارواها را به امام شیعه نسبت می‌دادند.

نمکی اضافه کرد: وقتی به زیارت ائمه(ع) می‌رویم، می‌گوییم که قاتلان شما دروغ می‌گویند و آنها شما را به شهادت رساندند و به ظالمان و قاتلان و افرادی که ظلم را شنیدند و ساکت ماندند، لعنت می‌فرستیم. آنها در راه زائران اهل بیت، حرامی و دزد و راهزن قرار می‌دادند تا شیعیان به قبور اهل بیت(ع) نرسند.

وی اظهار کرد: در تاریخ تشیع، زیباترین بخش مربوط به افرادی است که خدمت‌گزاران طول راه زائران اهل بیت(ع) هستند. افرادی که زائران را می‌پذیرند و به آنها خدمات ارائه می‌دهند، کار بسیار ارزشمندی دارند و خادمی زائران اهل بیت(ع)، تاریخ مفصل به ویژه در کشور ما دارد.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: بزگترین چیزی که مرحوم مادرم به من آموخت، عشق به امام حسین(ع) بود. از دو یا سه سالگی که بر روی پشت‌بام‌های گرم کاشان می‌خوابیدیم، زمانی که در اواسط شب، تشنه از خواب بیدار می‌شدم، وقتی از کوزه آب می‌خوردم، به من آموخت که بگویم فدای لب تشنه‌ات یا اباعبدالله الحسین(ع) و هنوز هم جرعه‌ای آب در خوشی و ناخوشی ننوشیده‌ام که نگویم فدای لب تشنه‌ات یا اباعبدالله الحسین(ع).

نمکی در پایان یادآور شد: بزرگترین خصیصه‌ای که مرحوم مادرم در دل من کاشت، عشق حسین(ع) بود و وقتی به ضریح اباعبدالله الحسین(ع) می رسم، مدهوش می‌شوم. زمانی که از حضرت زینب(س) پرسیدند که در کربلا چه دیدی، گفت که به خدا به خدا به خدا جز زیبایی چیزی ندیدم و شاهدیم که بزگترین خصیصه عاشورا، عاشقی و دلبستگی است.

در تمام بیمارستان‌ها و پایگاه‌ها، امکانات آزمایشگاهی برای انجام آزمایش‌های مختلف و کنترل بیماری‌های واگیردار برقرار کرده‌ایم

به گزارش ایکنا، وزیر بهداشت در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز شاهد اعزام پرسنل اورژانس هستیم و امکانات مفصلی را از قبل برای خدمت‌رسانی به زائران تدارک دیده‌ایم. تیم‌هایی که امسال اعزام می‌کنیم، بسیار مجهزتر از سال‌های پیش هستند. حدود هزار و 100 آمبولانس برای این اقدام فرستاده می‌شود و ۱۷ هزار نیرو به جز تعداد افرادی که درگیر بهداشت و درمان درون مرزی هستند، همه در اختیار زوار حسینی خواهند بود.

وی افزود: چهار بیمارستان مجهز در مرزهای خروجی داریم. حدود ۹۰ هزار زائر پاکستانی و افغانستانی از مسیر کشور ما عبور کنند، به همین دلیل در مرز میرجاوه نیز امکاناتی را برای خدمت‌رسانی به زوار خارجی اختصاص دادیم.

نمکی با بیان اینکه چهار بیمارستانی که در مرزهای عراق داریم بسیار مجهز هستند، گفت: در هر مرز بالگرد نیز قرار داده شده است تا بتوانند بیماران را جابه‌جا کند. هفت اتوبوس آمبولانس در کشور عراق مستقر می‌شوند و  هر ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر نیز یک آمبولانس مستقر می‌کنیم و هرچه به مرز نزدیکتر شویم این تراکم بیشتر می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با بیان اینکه در کنار این نیروها سه هزار اکیپ بهداشت محیط هم در خدمت هستند، گفت: در کشور عراق با هماهنگی‌های انجام شده تیم‌های مشترکی برای نظارت بر مواد غذایی و عرضه آنها تدارک دیده شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: در تمام بیمارستان‌ها و پایگاه‌ها، امکانات آزمایشگاهی برای انجام آزمایش‌های مختلف و کنترل بیماری‌های واگیردار برقرار کرده‌ایم.

انتهای پیام

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: