کد خبر: 3937472
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۲
سردار طلایی‌نیک:
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت دفاع اظهار کرد: فرمان امام خمینی(ره) برای تشکیل ارتش بیست میلیونی، 10 ماه قبل از جنگ تحمیلی صادر و با جنگ تحمیلی جرقه این اقدام زده شد. حضرت امام آرزو داشتند آموزه‌های قرآنی در زندگی ما جاری شود، لذا بسیج با حضور در دفاع مقدس، این آموزه‌ها را در زندگی عموم مردم جاری کرد.

سردار طلایی نیک

به گزارش خبرنگار ایکنا، وبینار «دستاوردها و ظرفیت‌های بسیج در صیانت از انقلاب اسلامی» عصر امروز چهارشنبه 5 آذر 99 از سوی دانشگاه فنی و حرفه‌ای با حضور سردار رضا طلایی‎نیک، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت دفاع، ابراهیم صالحی‌عمران، رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای، حبیب‌زاده، معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین، سردار آبنوش، معاون عملیات سازمان بسیج مستضعفین، احمد حیدری، معاون پارلمانی دانشگاه آزاد، رشید جعفرپور، رئیس بسیج اساتید وزارت علوم، محمدرضا ابن‌الدین، جانشین بسیج اساتید کشور و محمد خوش‌چهره، اقتصاددان برگزار شد. متن سخنان سردار رضا طلایی‎نیک، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت دفاع در ادامه می‎آید:

در ابتدا یاد حضرت امام(ره)، بنیانگذار بسیج را گرامی‌ می‎داریم و برای همه بسیجیان آرزوی موفقیت داریم و از مسئولان دانشگاه فنی و حرفه‎ای و به ویژه بسیج این دانشگاه تشکر می‎کنم. موضوعی که بنده درباره آن سخن می‎گویم، نقش بسیج در دفاع مقدس است. دستاوردهای بسیج در دفاع مقدس را در 10 محور می‎توانیم بیان کنیم. یکی مردمی کردن دفاع مقدس است و در واقع آنچه هویت مردمی دفاع مقدس را ایجاد کرد، همین بسیج بود که بر مبنای ارزش‌های دینی و انقلابی و با محوریت فرماندهی ولایی حضرت امام، جنگ تحمیلی تبدیل به دفاع مقدس شد.

از زمانی‌که بنی‌صدر کنار رفت، میدان برای حضور بسیج و دستاوردهای آن در دفاع مقدس فراهم شد، لذا نقشی که امام در این زمینه داشتند و نقش نیروهای مسلح و مردم در دفاع مقدس بسیار کلیدی بود. امروز بسیج چهل و یک ساله شد.فرمان امام برای تشکیل ارتش بیست میلیونی 10 ماه قبل از جنگ تحمیلی صادر  و با جنگ تحمیلی جرقه این اقدام زده شد. امام آرزو داشتند آموزه‌های قرآنی در زندگی ما جاری شود، لذا بسیج با حضور در دفاع مقدس، این آموزه‌ها را در زندگی عموم مردم جاری کرد.

دومین اقدام بسیج، توسعه سازمان رزم است. اگر بسیج نبود، سپاه در یک ساختار محدود باقی می‎ماند و نمی‎توانست سازمان رزم تشکیل دهد. امام فرمودند اگر سپاه نبود، کشور هم نبود، اما باید گفت که این سپاه با تکیه بر بسیج تبدیل به سپاهی مقتدر شد. سومین محور دیگر اقدامات بسیج در دفاع مقدس، نهادینه کردن فرهنگ مقاومت است. وقتی بسیجیان وارد دفاع مقدس شدند، آثار بسیج و به تبع آن خوداتکایی دفاعی در باورهای ملت ایران ریشه‎دار شد.

چهارمین نقش بسیج را می‌‏توانیم تعمیم ولایت‎مداری نام ببریم. ولایت‌پذیری و انجام فرامین حضرت امام با تکلیف‌گرایی بسیجیان محقق شد. در سال سوم جنگ، طرح «لبیک یا امام» را داشتیم که اساس آن حضور مردم در لبیک به فرمان امام با حضور در خط مقدم یا پشت جبهه برای پشتیبانی بود که منجر به قدرت‌دهی به نظام شد و در وصیت‌نامه شهدای بسیجی و سایر شهدا، شاهد این هستیم که بر ولایت‌مداری تأکید دارند.

پنجمین نقش بسیج، پشتیبانی از امنیت داخلی بوده است. عمده توان نیروهای مسلح در جنگ مشغول دفاع از مرزهای کشور بود، اما در پشت جبهه نیز جریاناتی تحرکاتی بر علیه امنیت کشور داشتند، لذا امنیت محله‌محور، ایست و بازرسی‌ها و گشت‌های شبانه منجر به سازماندهی رزمی اجتماعی شد. دستاورد دیگر دستاورد بسیج، گسترش کمک‌رسانی به جبهه‌ها بود. هرچند همه مردم به جبهه‎ها کمک کردند، اما این بسیج بود که تبدیل به سنگر پشتیبانی شد تا دفاع مقدس روند پیروزمندانه خود را طی کردند.

هفتمین دستاورد، گسترش ایثار و فداکاری در جامعه بود. شهدای بسیجی یکی از بالاترین آمارها را دارد. این فرهنگ عاشورایی و اینکه مردم ترغیب شوند تا حد شهادت و جانبازی در جنگ حضور پیدا کنند، از سوی بسیج انجام شد. نقش هشتم، الگوسازی برای زیست انقلابی است. الان از زندگی بسیجی و اخلاص و جهاد با نفس سخن گفته می‌‏شود و این سبک زندگی را بسیج به جامعه آورد و اگر این سبک زندگی نبود، چه بسا تهاجم فرهنگی می‎‏توانست نقش بیشتری در جامعه داشته باشد.

نهمین دستاورد الگوی فرازمانی است که بسیج در دفاع مقدس بجا گذاشت که منجر به هویت‌بخشی به ایران شد تا این کشور هویتی قدرتمند و توان بازدارندگی پیدا کند. بعد از دفاع مقدس، دشمنان تهدیدهای زیادی داشتند، اما نتوانستند محقق کنند و علت اصلی آن سازماندهی مردم از سوی بسیج و قدرت بازدارندگی کشور است، لذا امروز در اوج بازدارندگی قرار داریم. آخرین دستاوردی که می‎توانیم برای نقش بسیج در دفاع مقدس بیان کنیم، الگودهی فراملی بود. هسته‌های مقاومت در منطقه را که شاهد هستیم و جبهه مقاومتی که با بیداری اسلامی و رشادت‌های سردار سلیمانی رقم خورد و توانست قدرت مقاومت را در منطقه به رخ بکشد و زانوی دشمنان را خم کند، ناشی از الگودهی‌هایی بود که از سوی بسیج صورت گرفت. دفاع وطنی در سوریه با الگوگیری از ایران شکل گرفت. در عراق نیز شاکله مردمی با الگوگیری از بسیج محقق شده و در سایر مناطق نیز شاهد گسترش دامنه مقاومت با بهره‌گیری از درس‎های بسیج هستیم.

در ابتدای این سخنرانی، ابراهیم صالحی‌عمران، رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای، در سخنانی ضمن خیر مقدم به همه حاضران گفت: شاید تعداد دانشجو را در کشور اضافه کرده‌ایم، اما نیازمند شایستگی‎های اخلاقی نیز هستیم، لذا این موضوع را در برنامه‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای لحاظ کردیم و ان‌شاء‌الله تفکر بسیجی در درون و بیرون دانشگاه فنی و حرفه‌‌ای زیاد شود تا شاهد آثار آن در سراسر کشور باشیم.

در ادامه، حبیب‌زاده، معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین اظهار کرد: بحث امیدآفرینی یکی از مهم‎ترین اقداماتی است که بسیج باید انجام دهد، اما منظور گفتاردرمانی نیست، بلکه نیازمند اقدامات عملی هستیم که اولین آن مطالبه عدالت و مبارزه با فساد در گوشه و کنار کشور است که خوشبختانه بسیج ظرفیت زیادی در این زمینه دارد که باید برای احقاق حقوق حقه مردم استفاده کند. بسیج باید فریادگر مطالبات مردمی باشد که به انحای مختلف هم انجام می‎شود، اما متناسب با نیازهای جامعه نیست و باید اقدامات دیگری در این راستا انجام شود.

وی افزود: اقدام دیگری که بسیج باید انجام دهد، مقابله با فساد اقتصادی و اقداماتی همانند احتکار است. رهبر معظم انقلاب نیز از بسیج درخواست کردند که با استفاده از ظرفیت خود برای کنترل بازار استفاده کند. نکته مهمی که باید توجه کرد، این است که در شرایط کنونی نیازمند جوانگرایی هستیم. البته پیشکسوتان خدمات شایانی به انقلاب انجام داده‎اند که جای تقدیر و تشکر دارد، اما همواره باید به فکر زایش‎های مدیریتی برای خدمت به انقلاب باشیم و بسیج در این راستا باید تلاش‎هایی بیش از گذشته انجام دهد و در این راستا، بسیج دانش‌آموزی و بسیج دانشجویی ظرفیت‎های بزرگی هستند تا همواره شاهد رویش‎های جدید در عرصه انقلاب اسلامی باشیم.

معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین یادآور شد: اقدام دیگر بسیج مقابله با تحریفات در انقلاب اسلامی است تا ان‌شاءالله بتوانیم در حوزه‎های مختلف شاهد پیشرفت انقلاب اسلامی باشیم و با این جریاناتی که به دنبال شبهه‌افکنی و تضعیف نظام اسلامی هستند، مقابله کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: