کد خبر: 3964219
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۴
زمزمه صحیفه جان /7
امام سجاد(ع) فرمود: خدایا، سلامت روح ما را در ذکر عظمت خودت قرار بده. برخی می‌گویند که می‌خواهیم روحمان پاک شود و به خدا توجه کنیم، راهش چیست؟ راهش همین ذکر عظمت خداست. خدا را می‌توان به گونه‌های مختلف یاد کرد، اما یکی از مواردی که زود تأثیر می‌گذارد، این است که انسان، عظمت خدا را در نظر داشته باشد که باعث می‌شود روح پاک شود.

به گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین کاوس روحی‌برندق، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس و از شاگردان آیت‌الله بهجت، در درس‌گفتارهای صحیفه سجادیه، به شرح ادعیه زبور آل محمد(ص) می‌پردازد. این جلسات در ایام ماه مبارک رمضان هر روز ساعت ۱۰ منتشر می‌شود. در ادامه هفتمین جلسه از این درس‌گفتار از نظر می‌گذرد؛

امام سجاد(ع)، در دعای پنجم صحیفه سجادیه، برای خود، خویشاوندان و دوستان دعا فرمودند که در بخشی از آن آمده است: «وَ اجْعَلْ سَلَامَةَ قُلُوبِنَا فِي ذِكْرِ عَظَمَتِكَ»؛ یعنی خدایا، سلامت روح ما را در یاد عظمت خودت قرار بده. ما خیال می‌کنیم بهترین دعا، سلامتی است در حالی که اگر سلامتی باشد و ایمان نباشد، یک ریال نمی‌ارزد، حتی اگر این انسان هزار سال هم عمر کند ارزشی ندارد.

این حرف درستی نیست که بین مردم عوام معروف است که می‌گویند سلامتی بهترین دعاست؛ خیر، سلامتیِ دین، ایمان و روح مهم است و البته یکی از سلامتی‌ها هم عبارت از تن‌درستی است. در ادعیه، عافیت در همه زمینه‌ها مورد توجه قرار گرفته که انسان زندگی، دوست، ایمان خوب و ... داشته باشد که جمع همه اینها عافیت است، نه اینکه فقط سلامتِ تَن داشته باشد.

امام سجاد(ع) فرمود: خدایا، سلامت روح ما را در ذکر عظمت خودت قرار بده. برخی می‌گویند که می‌خواهیم روحمان پاک شود و به خدا توجه کنیم، راهش چیست؟ راهش همین ذکر عظمت خدا است. خدا را می‌توان به گونه‌های مختلف یاد کرد، اما یکی از مواردی که زود تأثیر می‌گذارد، این است که انسان، عظمت خدا را در نظر داشته باشد. توجه کنیم که ما در کجای هستی هستیم؟ در کجای کره زمین هستیم؟ برخی فیلم‌ها کره زمین را بین منظومه شمسی و ... نشان می‌دهد و در نهایت مشخص می‌شود که کره زمین، به اندازه یک نقطه می‌شود. در برابر عظمت خدا هیچ هستیم. وقتی توجه کنیم که در برابر عظمت خدا هیچ هستیم و همیشه کوچکی خود را در برابر خدا داشته باشیم، روحمان پاک می‌شود.

امام خمینی(ره) هم در یکی از کتب اخلاقی خود می‌گویند که یکی از راه‌های مراقبه، همین توجه کردن به کوچکی در برابر بزرگی خدا در همه کارهاست و توجه به این نکته، سلامت روح را به دنبال دارد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: