کد خبر: 3995582
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۵

امروز پانزدهم شهریورماه و به فاصله یک روز تا آغاز چهل و چهارمین دوره مسابقات قرآن استان تهران که یکی از مهم‌ترین مسابقات مرحله استانی در سراسر کشور است، تنها یک خبرگزاری به انتشار اخبار این مسابقات اهتمام داشته است.

به گزارش ایکنا، صفحات معارفی رسانه‌ها امروز 15 شهریورماه به بازنشر رویدادهای متنوعی پرداخته‌اند. در این بین، سهم مسابقات قرآن استان تهران که مهم‌ترین رقابت در بین استان‌های سراسر کشور است، از سهم اندکی برخوردار بوده است. در ادامه صفحات معارفی رسانه‌ها را مرور می‌کنیم.

فارس

صفحه قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس امروز 15 شهریورماه و تا زمان تهیه این گزارش با انتشار دو مطلب معارفی به روزرسانی شده است. در یکی از این ماطلب فایل صوتی تلاوت ترتیل صفحه ۲۰۵ قرآن کریم شامل آیات ۱۱۲ تا ۱۱۷ سوره مبارکه توبه با صدای شهریار پرهیزکار بارگذاری شده است.

این خبرگزاری در مطلب دیگری از انتشار قرآن ۳۰ جزئی در ۳۰ جلد مجزا از سوی مؤسسه قرآنی صراط مشهد خبر داده است. این مصحف شریف در قطع پالتویی با خط عثمان طه و ترجمه مهدی الهی قمشه‌ای در ابعاد کلی ۱۲*۱۷*۴ انتشار و در یک کیف دستی عرضه شده است. کاغذ صفحات تحریر سفید و جلد کتابچه‌ها شومیز است که در قطع نیم جیبی به چاپ رسیده است، همچنین هر کتابچه دارای یک جزء کامل است که یک صفحه آیات و ترجمه در صفحه مقابل قرار دارد.

تسنیم

صفحه دین، قرآن و اندیشه خبرگزاری تسنیم گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام ادیب یزدی پیرامون اهمیت زیارت انجام داده است. این روحانی شناخته شده در بخشی از گفت‌وگوی خود بیان کرده است: «یکی از آداب مهم مسلمانان که ریشه در آموزه‌های قرآن، سنت نبوی و عترت دارد، زیارت قبور مطهر انبیاء و اولیاء به ویژه ائمۀ معصومین علیهم‌‌السلام و حتی بزرگان دین است. ظاهرش این است که شما با زبانتان نسبت به زیارت‌شونده ابراز ارادت می‌کنید، اما محتوایش نوعی همراهی و تسلیم شدن و تمکین در برابر افکار و سنن و رفتار آن شخصیت مورد زیارت است. یا می‌توان گفت زیارت، نوعی بیعت است که با شخص مزرور توسط زائر انجام می‌شود».

گفت‌وگو با «طاهره محسنی»، استاد حوزه و دانشگاه و کارشناس دینی به بررسی موارد و مشکلات احتمالی در زمینه دوست‌یابی در دوران نوجوانی و لزوم توجه و حمایت خانواده‌ها در این مورد پرداخته است. محسنی در بخشی از صحبت‌های خود بیان کرده است: «والدین باید دقت داشته باشند که اگر فرزند نوجوانشان برنامه‌ها و نقشه‌هایش را با آن‌ها مطرح کرد، از تعهد او نسبت به دوستانش حمایت کنند و آن‌ها را کم‌ارزش‌تر از تعهدات خودشان نسبت به دیگران قلمداد نکنند و با این کار روحیه اعتماد به نفس و تعهد را در او تقویت کنند».

«تکیه تسنیم | تاریخچه رژه عاشورایی شاه‌حسین گویان (شاخسی) به روایت کاظم غفارنژاد / چهارپایه‌خوانی آیین سنتی تهرانی‌ها در بازار»، «نقش واقعه عاشورا در رستاخیز تمدنی جهان اسلام + فیلم» و « دیوان اشعار سیدرضا مؤیّد رونمایی شد/ سروده کلامی‌زنجانی: شاعری که دم زتقوا زد مؤیّد می‌شود» از دیگر عناوین خبری منتشر شده در صفحه دین، قرآن و اندیشه خبرگزاری تسنیم است.

ایسنا

خبرگزاری دانشجویان ایران در صفحه دین و اندیشه و تا زمان تهیه این گزارش دو مطلب منتشر کرده است. در یکی از این مطالب از بازدید هیئت رئیسه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی خبر داده است. طی این بازدید زمینه‌های همکاری مشترک علمی و پژوهشی در جلسه‌ای با حضور مسئولان این دو پژوهشگاه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این جلسه رؤسای هر دو پژوهشگاه به بیان دیدگاه‌ها و ساختار فعالیت‌های علمی و پژوهشی در هر یک از پژهشگاه‌ها پرداختند.

انتشار گفت‌وگویی از «قربانعلی پورمرجان»، رایزن فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان در مورد نقش رایزنان فرهنگی در پیشبرد دیپلماسی فرهنگی، تحولات و اقدامات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی طی سال‌های گذشته؛ یکی دیگر از خبرهای منتشر شده در این خبرگزاری است.

ایرنا

خبرگزاری جمهوری اسلامی در صفحه قرآن و معارف در خبری از انتشار کتاب شعر «رقص جولان» خبر داده است. این کتاب حاوی رباعیاتی در وصف سردار شهید سلیمانی که نویسنده، آن را عاشقانه‌ای برای سردار دل‌ها توصیف می‌کند چاپ و راهی بازار نشر شده است. این کتاب شامل ۲۱۹ رباعی در ۱۲۰ صفحه توسط افسر فاضلی شهربابکی نوشته و منتشر شده است؛ نام این کتاب درحالی از شعرخوانی سردار سلیمانی در زمان حیاتش انتخاب شده است که حاوی حس و حال ایشان در شعرخوانی در رثای شهیدان همرزمش است.

ایرنا در خبر دیگری از آغاز گام نخست طرح ملی ارزیابی و پایش خانه‌های قرآن و عترت (ع) خبر داده است. مدیر کل توسعه مشارکت‌های مردمی سازمان دارالقرآن الکریم در این زمینه گفته است: «تمام خانه‌های قرآن و عترت مشمول خوداظهاری بوده و تا پایان مهر امسال فرصت دارند با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سازمان دارالقرآن الکریم www.telavat.ir فرایند اجرایی خوداظهاری را تکمیل کنند. گام دوم پایش و ارزیابی خانه ها به فاصله کوتاهی پس از اتمام گام نخست، به صورت رصد میدانی با مشارکت ۳۰۰ نفر از کارشناسان قرآنی سازمان و مدیران مجرب تشکل های قرآنی مردمی انجام خواهد شد».

مهر

خبرگزاری مهر در صفحه قرآن و عترت از آغاز چهل و چهارمین دوره مسابقات قرآن استان تهران خبر داده است. بر اساس آنچه در این خبر آمده است، مسابقات قرآن استان تهران از روز 16 شهریورماه آغاز می‌شود و به مدت یک هفته در دو بخش بانوان و آقایان با حضور 200 شرکت کننده ادامه خواهد یافت.

این خبرگزاری همچنین گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام والمسلمین «مهدی اخوان‌صباغ» رئیس سازمان دارالقرآن الکریم انجام داده است. وی در این گفت‌وگو بیان گرده است: «سیاستگذاری و راهبری صحیح و عالمانه دستگاه‌های متولی و نظارت دقیق بر حسن اجرای فعالیت‌ها از شئون فعالیت‌های قرآنی آینده برای توسعه و گسترش فرهنگ قرآنی است».

«چهارمین جشنواره بین‌المللی قرآن و عترت در اردبیل برگزار می‌شود»،‌«وزیر فرهنگ خواستار ارائه نظرات اهالی فرهنگ، هنر و رسانه شد»، «آزمون انتخابی رشته حفظ کل قرآن برگزار شد» و «نشست‌های شب‌نشینی با قرآنیان برگزار می‌شود» بخش دیگری از مطالب معارفی منتشر شده در صفحه قرآن و عترت خبرگزاری مهر در روز پانزدهم شهریورماه است.

باشگاه خبرنگاران جوان

صفحه قرآن و عترت باشگاه خبرنگاران جوان گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام والمسلمین «مصطفی راهی» سخنران و کارشناس مذهبی در مورد حقوق بشر انجام داده است. این کارشناس مذهبی در بخشی از گفت‌وگوی خود بیان کرده است: نگاه دنیای غرب به انسان را هر قدر هم که بخواهیم لطیف کنیم و برای آن تحلیل‌های حقوق بشری ارائه نماییم، اما در عمل وجهی برای دفاع از آن وجود ندارد. گردانندگان دنیای غرب حتی اگر در فضای پرزرق‌وبرق رسانه‌های تحت مدیریتشان بزک شوند، باز هم در گوشه گوشه دنیا، خبر‌هایی به گوش می‌رسد که حاکمان این رسانه‌ها، بی‌رحمانه به دنبال استثمار انسان‌ها هستند».

«دانلود مداحی شب بیست و ششم محرم ۱۴۰۰ با نوای مداحان اهل بیت»، «دانلود مداحی شب بیست و هفتم محرم ۱۴۰۰ با نوای مداحان اهل بیت» و «کیفر سنگین خیانت در امانت در کلام امیرالمومنین (ع)» از دیگر مطالب معارفی منتشر شده در باشگاه خبرنگاران جوان است.

ایبنا

خبرگزاری کتاب ایران امروز 15 شهریورماه در صفحه دین و اندیشه از اعلام فراخوان نگارش کتاب درسی پیرامون مکتب امام صادق(ع) خبر داده است. در این فراخوان از همه پژوهشگرانی که تمایل دارند در این حوزه کتاب درسی بنویسند تقاضا شده است پس از ارتباط با سازمان سمت (گروه الهیات-قرآن و حدیث) سرفصل مورد نظر را دریافت کرده و حداقل یک الی دو درس از یک سرفصل را نگاشته و به سازمان سمت گروه قرآن و حدیث ارسال کنند.

ایبنا در خبر دیگری به برگزاری مجموعه نشست‌های «عاشورا در قاب هنر» اشاره کرده است. این مجموعه نشست‌ها در راستای نیل به مأموریت سازمانی دانشگاه سوره و تحلیل علمی ابعاد وسیع واقعه عاشورا در هنر، با سخنرانی «نصرت‌اله تابش» با موضوع «واقعه عاشورا و تراژدی مدرن» ساعت 18 عصر روز سه‌شنبه 16 شهریورماه آغاز خواهد شد و تا چهارشنبه 31 شهریورماه ادامه خواهد داشت.

«مردم‌شناسی ایران طی صد سال اخیر ابزار قدرت نشده است/ رقابت آکادمیک؛ عامل اختلاف بین انسان‌شناسی و مردم‌شناسی»،‌ «غربت علم چگونه رقم خورد؟»، «در باب شک و تردید/ کجای کار دکارت می‌لنگید؟»، «مدیریت زمان و فروش از زبان برایان تریسی»، «انتشار 270 اثر با رویکرد فرهنگ و سیره رضوی به 11 زبان زنده دنیا» و «علی‌اکبر صالحی به فرهنگستان علوم رفت» از دیگر عناوین خبری منتشر شده در خبرگزاری کتاب ایران است.

میزان

خبرگزاری میزان در صفحه ادبیات، دین و اندیشه گفت‌وگویی با «محمدحسین مبارکی»، کارشناس علوم قرآنی انجام داده و در آن وظایف مومنان در روز‌های پایانی ماه محرم یادآوری شده است. این کارشناس علوم قرآنی در بخشی از صحبت‌های خود بیان کرده است: «بهترین رویکرد در روز‌های پایانی ماه محرم مداومت بر خواندن زیارت عاشورا است این دعا فراز‌های بلندی دارد که اندیشه هر فرد مدبر را بر می‌انگیزد فراز‌هایی که از واقعه عاشورا سخن گفته و جایگاه «سیدالشهداء (ع)» و یاران با وفای ایشان را بیان می‌کند».

«سانکهن: باید نویسندگانی که به تکرار رسیده‌اند را از دور خارج کنیم»، «رونمایی از کتاب مجموعه اشعار استاد سیدرضا موید» و «من به این آرم اعتماد دارم؛ خاطرات آموزشیارانی که به فرمان امام(ره) لبیک گفتند» از دیگر عناوین خبری منتشر شده در صفحه ادبیات، دین و اندیشه خبرگزاری میزان است.

انتهای پیام
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: