کد خبر: 3997604
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۵
در مراسم سالگرد طوبی کرمانی مطرح شد؛
حجت‌الاسلام والمسلمین خیاط، معاون بین‌الملل بعثه مقام معظم رهبری و شجاعی‌فر، استاد دانشگاه علم و صنعت در مراسم اولین سالگرد ارتحال طوبی کرمانی به توصیف برخی ویژگی‌های آن بانو از جمله مهربانی فوق‌العاده و خستگی‌ناپذیری ایشان پرداختند.

کاری که به آن اعتقاد نداشت انجام نمی‌داد/ مادر مهربان و خستگی‌ناپذیر بعثه

به گزارش ایکنا، مراسم بزرگداشت اولین سالروز ارتحال طوبی کرمانی، فعال فرهنگی اجتماعی و استاد دانشگاه تهران؛ شامگاه 23 شهریور ماه با حضور چند تن از استادان دانشگاه و فعالان دینی و فرهنگی برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی خیاط، معاون بین‌الملل بعثه مقام معظم رهبری و رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی، در سخنانی در این مراسم گفت: در اولین سالگرد ارتحال بانوی با فضیلت و شخصیت عالم و دانشمند، سرکار خانم کرمانی هستیم؛ بنده بیش از دو دهه در معاونت بین‌الملل بعثه با ایشان همکاری داشتم همچنین ایشان مسئولیت پردیس خواهران دانشگاه علوم اسلامی رضوی را نیز بر عهده داشتند. 

وی افزود: یکی از ابعاد برجسته شخصیتی ایشان که در عرصه مدیریت و مسائل دیگر خود را نشان می‌داد شخصیت مثبت‌اندیش ایشان بود؛ همواره تلاش می‌کرد جزئی از راه‌حل باشد نه اینکه خودش بخشی از مشکلات باشد؛ وقتی همه نسبت به برخی امور خسته شده و غر می‌زدند وی راه‌های متعدد را دنبال می‌کرد و معتقد بود کار نشد ندارد و سعی می‌کرد تا آن را به نهایت برساند.

خوشبینی و مثبت‌اندیشی

خیاط بیان کرد: ایشان هرگز از واقعیات فرار نکرد و خوشبین و مثبت‌اندیش بود؛ حساب کنید در یک کشور دیگر که عمدتا اهداف ما را در اجرای برنامه‌ها درک نمی‌کنند و ممکن است همراه و همکار هم نباشند موانع زیادی برای فعالیت وجود دارد ولی وی با روحیه مثبت‌اندیشی که داشت، به هیچ عنوان خسته نمی‌شد و ما هرگز در وی احساس خستگی ندیدیم و نشاط و شور و شوق داشت و آرامشی بر عملکرد وی دیده می‌شد. 

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی تصریح کرد: نکته دیگر در شخصیت ایشان، روحیه شکرگزاری و محبتی بود که انسان در کار با او می‌دید، اگر کسی کمترین اقدامی انجام می‌داد ولو وظیفه او هم بود همواره تشکر می‌کرد و این در کار مدیریتی خیلی مهم است. 

خیاط بیان کرد: صفت برجسته دیگر در شخصیت ایشان وجود روحیه عفو و گذشت و بخشش بود؛ در کارها ممکن است اشتباهی از کسی سر بزند و کوتاهی انجام شود ولی وی ضمن اینکه جدی بود و تذکر می‌داد روحیه گذشت هم داشت و از کسی چیزی به دل نمی‌گرفت و کینه نگه نمی‌داشت و سینه‌ای مالامال از حکمت و دل بزرگی داشت.

معاون بین‌الملل بعثه مقام معظم رهبری گفت: نکته دیگر در شخصیت ایشان این بود که هرگاه در کاری شکست می‎‌خورد خسته نمی‌شد و به شکل شگفت‌انگیزی در امور خستگی ناپذیر بود و کار را دوباره شروع می‌کرد. بسیار خاضع و خاشع و متعهد بود؛ هم تعهد در عالم مدیریتی و کنفرانسها و جلسات و هم در فعالیت فرهنگی.

مادر مهربان بعثه

همچنین در ادامه محمدحسن شجاعی‌فر، عضو هیئت علمی بعثه مقام معظم رهبری و استاد دانشگاه علم و صنعت در سخنانی با بیان اینکه ما مدت‌ها در بعثه خدمت ایشان بودیم، گفت: ما چهره‌های فرهنگی زیادی در کشور درایم ولی چهره فرهنگی چند بعدی کم داریم و مرحومه خانم کرمانی واقعا چند بعدی بود و در هر زمینه‌ای نقطه نظر داشتند و کار کرده و تجربه داشتند.

شجاعی‌فر اظهار کرد: ایشان فردی بود که اگر اعتقادی به چیزی نداشت سراغ آن کار نمی‌رفت؛ برخی اعتقاد به کاری ندارند ولی باز آن را با انگیزه‌های مختلف انجام می‌دهند ولی ایشان اینطور نبود و در عوض اگر اعتقاد داشت با عشق و علاقه و دلسوزی زیاد وارد می‌شد و تلاش داشت تا آنطور که می‌خواهد و به بهترین وجه آن کار به فرجام برسد و اثرگذار باشد و خیلی روی اثرگذاری تاکید داشت.

وی افزود: ایشان جزء مدیرانی بود که اهم و مهم می‌کرد که خیلی از مدیران این کار را نمی‌کنند و برای رضایت دیگران تن به برخی کارها می‌دهند ولی خانم کرمانی اگر چیزی اولویت نبود انجام نمی‌داد؛ بارها و بارها این موضوع را در اجرای برنامه‌ها از ایشان دیدیم.

عضو هیئت علمی بعثه مقام معظم رهبری بیان کرد: یکی از چهره‌های بزرگ فرهنگی در آن سال، در مراسم حج بود و وقتی فهمید قرار است برنامه‌هایی از سوی بعثه اجرا شود، گفت نظر بنده این است که فلان صحبتها مطرح شود ولی خانم دکتر کرمانی تاملی کرد و گفت این شخصیت بزرگوار است ولی از برنامه و اقتضائات جلسه ما هیچ اطلاعی ندارد در صورتی که این شخصیت آنقدر مهم بود که خیلی از ما مصلحت‌اندیشی و پیشنهاد او را قبول می‌کردیم ولی او اجازه نداد آن فرد دخالت کند.

شجاعی‌فر اضافه کرد: اکثر قراء در مجالس سوره الرحمان را تلاوت می‌کنند و معمولا تا «و یبقی وجه ربک ...» می‌خوانند؛ در این آیه، وجه رب یعنی چه زیرا همه چیز خدا دائمی و ابدی است؛ این نشان می‌دهد که برخی افراد که از دنیا می‌روند در حد خودشان وجه رب هستند؛ زن و مرد مؤمنه و مؤمنی که رفتار و کردار نیک دارند و برخی صفات الهی را در خود متجلی کرده باشد وجه رب در حد خودش می‌شود، یکی از ویژگی‌های بزرگ خانم کرمانی، مهربانی فوق العاده ایشان بود.

وی اظهار کرد: ارتباط بسیار نزدیک دختر مادری با مبلغات در بعثه داشت و نگاه نمی‌کرد که این فرد برای اولین بار اعزام شده یا مبلغه باسابقه است با همه مهربانانه رفتار می‌کرد و این مهربانی وی به همه سرایت می‌کرد. خانم دکتر کرمانی را می‌توان وجه ربی تلقی کرد که مهربانی را از خدا در زمین خلیفگی می‌کرد، البته به اندازه یک بانوی تحصیلکرده مهربان و متدین و در حد وسعت فعالیتش.

شجاعی‌فر اظهار کرد: اثر مهربانی‌های ایشان بر روی افراد و مبلغات هنوز هم باقی است و این دلیل بر همان وجه رب بودن برخی صفات است؛ بنده بار دیگر فقدان این بانوی گرامی را تسلیت عرض می‌کنم و واقعا برای بعثه ثلمه‌ و ضربه‌ای بود. مرحوم مجتهدی می‌گفت که برخی علما وفات می‌کنند ولی ثلمه‌ای ایجاد نمی‌شود لذا معلوم می‌شود که آن فرد عالم نبوده است. با وفات خانم کرمانی واقعا خلائی ایجاد شد. 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: