کد خبر: 4004572
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۴
با حضور علما و اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی؛

همایش بین‌المللی «نقش عقلانیت و همگرایی مسلمانان در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی» به همت نمایندگی جامعةالمصطفی و بسیاری از نهاد‌های حوزوی و دانشگاهی، در سالن همایش‌های بین‌المللی امام خمینی(ره) نمایندگی گلستان به صورت حضوری و برخط آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین‌ سیدکمال حسینی، مدیر نمایندگی جامعةالمصطفی‌ در استان گلستان، در ابتدا به نحوه شکل‌گیری جامعةالمصطفی‌العالمیه اشاره کرد و افزود: المصطفی یکی از ثمرات انقلاب اسلامی و از یادگار‌های حضرت امام خمینی(ره) است که به عنوان یک نهاد علمی و بین‌المللی با هویت حوزوی تلقی می‌شود که با هدف گسترش علوم اسلامی و تربیت طلاب غیر ایرانی تشکیل شده است.

مدیر جامعه‌المصطفی‌العالمیه واحد گلستان اضافه کرد: در اوایل انقلاب دو نهاد حوزوی به نام سازمان حوزه‌ها و مدارس علمیه خارج از کشور و مرکز جهانی علوم اسلامی وجود داشت که در سال ۸۶ به امر مقام معظم رهبری این دو نهاد به نام جامعه‌المصطفی‌العالمیه تلفیق و ادغام شدند.

حجت الاسلام حسینی، رویکرد این دانشگاه بین المللی را آموزشی، پژوهشی و تربیتی معرفی کرد و توضیح داد: جامعةالمصطفی بیش از ۱۵۰ رشته و گرایش دارد و دارای نمایندگی‌هایی در داخل و خارج کشور است که یکی از شعبه‌های آن واحد گلستان است که بیش از ۲۵ سال سابقه فعالیت دارد.

وی در ادامه به بیانیه گام دوم انقلاب از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: بعد از صدور بیانیه از سوی مقام معظم رهبری که در چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران، حال دیگران وظیفه تحقق‌بخشی دارند، زیرا یکی از اهداف بیانیه، تحقق تمدن نوین اسلامی است که انقلاب اسلامی ایران و امت اسلامی به ویژه قشر جوان تحقق‌بخش تمدن نوین اسلامی هستند و فرهیختگان و مجامع علمی در این زمینه وظیفه مهمی به عهده دارند که جامعةالمصطفی واحد گلستان با این هدف اقدام به برگزاری این همایش کرده است.

مدیر جامعةالمصطفی واحد گلستان خاطرنشان کرد: برای تحقق تمدن نوین اسلامی و شکل‌گیری آن، عوامل متعددی نقش دارد که دو عامل عقلانیت و وحدت اسلامی مهم است، زیرا با وجود این دو عامل در کنار هم و بر پایه عقلانیت، تمدن برخاسته از آن، یک تمدن نوین خواهد بود.

حجت الاسلام حسینی، با اعلام اینکه ۳۴۵ مقاله علمی از مراکز علمی اعم از حوزوی و دانشگاهی به دبیرخانه همایش ارسال شده، اضافه کرد: مقالات ارسالی نه تنها از ایران بلکه از مراکز علمی خارج از کشور دریافت شده است که در کنار مقالات، بیش از ۳۴ پیش‌نشست علمی نیز در ایران و هم خارج از کشور، در کشور‌هایی همچون؛ سوریه، ترکیه، هند، لبنان، افغانستان و پاکستان برگزار شده است.

مدیر جامعةالمصطفی در استان گلستان با بیان این‌که داورانی متخصص، این مقالات را ارزیابی کرده‌اند، اعلام کرد: در برگزاری این همایش ۲۰ نهاد همسو، با این مرکز همکاری کردند که این امر نشانگر علاقمندی آن‌ها به مسئله تمدن نوین اسلامی است که از آن نهاد‌ها تقدیر و تشکر می‌کنم.

حجت الاسلام حسینی گفت: امروز چهارشنبه ۲۱ مهر صبح و عصر شاهد برگزاری اصل همایش هستیم که فرهیختگان و دانشمندان حوزوی و دانشگاهی از سراسر کشور و حتی خارج از ایران به ویژه از کشور سوریه و لبنان به صورت مجازی و جمعی بصورت حضوری در همایش حضور می‌یابند.

وی با بیان اینکه پیام حضرت آیت‌الله علوی‌گرگانی در همایش قرائت خواهد شد، ابراز کرد: آیت‌الله نورمفیدی نماینده، ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان به‌صورت حضوری، آیت‌الله اعرافی عضو فقهای شورای نگهبان و مدیر حوزه‌های علمیه کشور به‌صورت آنلاین، آیت‌الله محسن اراکی رئیس سابق مجمع تقریب مذاهب به‌صورت آفلاین و حجت الاسلام والمسلمین علی عباسی رئیس جامعه‌المصطفی‌العالمیه کشور به صورت حضوری سخنرانی خواهند کرد.

حجت الاسلام حسینی گفت: از مراکز دانشگاهی و علمی استان گلستان، ۲۰۵ مقاله ارسال شده است که از این تعداد، ۱۵۰ مقاله از مرکز علمی جامعةالمصطفی‌العالمیه واحد گلستان از ملیت‌های مختلف می‌باشد.

وی در پایان گفت: در جامعةالمصطفی‌العالمیه واحدگرگان از ۲۵ ملیّت طلبه داریم که به خاطر بیماری کرونا بخشی از طلاب به کشور خود بازگشتند و در حال حاضر ۵۰۰ دانشجو و طلبه با زبان‌های انگلیسی، عربی و پشتو مشغول به تحصیل هستند.

لازم به ذکر است، این همایش هم‌اکنون به‌صورت مجازی و برخط به آدرس http://vc.miu.ac:ir/gorgan-hamayesh در حال برگزاری است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: