کد خبر: 4005979
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۸

گاهنامه الکترونیک «نگاهی نو» از سوی مدرسه حمد منتشر شد

گاهنامه الکترونیک «نگاهی نو» از سوی مدرسه دانشجویی حمد (هنر و ادبیات) زیر نظر مجمع مدارس دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران منتشر شد.

به گزارش ایکنا، گاهنامه الکترونیک «نگاهی نو؛ تولید و رفع موانع آن در بستر ادبیات» از سوی مدرسه دانشجویی حمد (هنر و ادبیات) زیر نظر مجمع مدارس دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران منتشر شد.

کارگروه داستان مدرسه دانشجویی حمد در تابستان ۱۴۰۰ در نگاهی جدید، آموخته‌های پیشین خود را در داستان‌نویسی در بستر موضوعی ترویج تولید و رفع موانع آن محک زد.

حاصل این دوره،‌ داستان‌هایی است که در این مجموعه گرد هم آمده‌اند تا تلاشی باشند برای شناخت مسئله تولید در بستر بومی و عینی آن و ایجاد ادبیات متناسب با آن. این مجموعه، تلاشی برای خلق ادبیات مبتنی بر تدبر و ایجاد پیوند حقیقی میان سند زندگی، قرآن و زندگی روزمره‌ای است که قرار است مسیر عبودیت‌مان را بسازد.

در مقدمه این گاهنامه آمده است: «در میدان جهاد در راه خدا، ادبیات، قدرتمندترین اسلحه است، زیرا می‌تواند دوست را حفظ کند و با دشمن اتمام حجت نماید؛ یا حتی او را به جمع دوستان اضافه نماید. در تقابل اندیشه‌ها اگر به حق اعتقاد داریم، نیازمند به شناخت و به‌کارگیری ادبیات هستیم تا بتوانیم وعده‌های حق را ابلاغ نماییم.

ادبیات انواعی از شاکله دارد، یکی از مهم‌ترین شاکله‌های ادبی، در مقدمه یا لازمه یا نتایج خود، بر حکایت‌هایی از زندگی انسان‌ها تکیه دارد، حدیث، قصص و نبأ مفاهیمی قرآنی هستند که به نحوی به این نوع از ادبیات دلالت دارند.

این شاکله از ادبیات، زبانش گویاست و سازنده مدلی از زندگی است که می‌تواند به خوبی حقیقت را در بستر زندگی انسان‌ها جاری کند، مدلی که به شکلی واضح زندگی انسان را نیازمند خدابینی (به کمک مفهوم آیه)، وظیفه‌شناسی (به کمک مفهوم مثل)، برهان‌داری (به کمک مفهوم بینه) و نهایتاً خداداری و اتصال دائم با خدا (به کمک مفهوم ذکر) می‌شناساند.»

برای مطالعه «گاهنامه الکترونیک نگاهی نو؛ تولید و رفع موانع آن در بستر ادبیات» کلیک کنید.

انتهای پیام
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha