کد خبر: 4059490
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۷
وزیر علوم در قم مطرح کرد:

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: حرکت و تحول حوزه‌های علمیه از حالت سنتی به حالت سیستمی و تلفیق علوم حوزه سنتی با دانش روز نقش حوزه در جهان را اثربخش‌تر خواهد کرد.

محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

به گزارش خبرنگار ایکنا، محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سوم خرداد در سفر به قم در دیدار با مدیر حوزه‌های علمیه، ضمن گرامیداشت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر، گفت: حرکت و تحول حوزه‌های علمیه از حالت سنتی به حالت سیستمی، می‌تواند زمینه‌ساز این شود که حوزه‌ها ضمن حفظ نقاط قوت قبلی، از نقاط قوت جدید در عرصه‌های علم برخوردار شوند که این امر، نقش حوزه در جهان را اثربخش‌تر خواهد کرد.

وی ادامه داد: در دانشگاه باید نقاط قوت حوزه تسری داده شود؛ بسیار مهم است که نقاط قوت یکدیگر را شناخته، آن را درک کنیم و به کار بندیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: دانشگاه‌ها و علم حاکم بر دانش بشری، ویژگی‌های خود را در دقت، صراحت و صحت دارند.

وی با اشاره به لزوم جذب فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها در حوزه‌های علمیه جهت ایفای نقش مؤثرتر در جامعه عنوان کرد: خوشبختانه این امر در قم در حال انجام است که بسیار جای خرسندی دارد و این یک اتفاق بزرگ در تأثیرگذاری حوزه خواهد بود. افرادی که با فرهنگ و شیوه آموزش و پژوهش دانشگاهی آشنا هستند، سپس به حوزه آمده و دروس حوزوی را گذرانده‌اند، آینده‌ موفق‌تر و پذیرش بیشتری در فضای دانشگاهی خواهند داشت.

ارسالی/تلفیق علوم حوزه سنتی با دانش روز، نقش حوزه را اثربخش‌تر می‌کند

وزیر علوم با اشاره به وجود بیش از ۲۰ میلیون تحصیلکرده دانشگاهی در کشور عنوان کرد: این جمعیت شامل ۲۵ درصد جمعیت کل کشور می‌شود و از آنجایی که هدف و نقش حوزه و دانشگاه، ایجاد جامعه‌ داناست، اگر افراد تحصیل‌کرده حوزه علمیه با فرهنگ دانشگاهی آشنایی داشته باشند و بالعکس، تأثیرگذاری بیشتری ایجاد می‌شود لذا در این مسیر هرچه سرمایه‌گذاری شود، باز هم فضا برای سرمایه‌گذاری هست.

زلفی‌گل با بیان اینکه دوگانه‌ حوزه و دانشگاه وجود ندارد و حوزه و دانشگاه قابل‌جمع هستند، عنوان کرد: تعامل و تکامل هم‌افزا لازمه‌ ارتباط این دو نهاد مهم، و طراحی و ایجاد سیستمی جهت این تعامل در راستای پیشرفت کشور از ملزومات است.

در این نشست، بر تشکیل شورای مشترک راهبری تعامل حوزه و دانشگاه تأکید شد و نمایندگان دو طرف جهت تشکیل شورا معرفی شدند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: