کد خبر: 4064279
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۹
به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛

کتاب «جهاد فرهنگی بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع)» منتشر شد

کتاب «جهاد فرهنگی بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر عباس کوثری در ۱۳۷ صفحه به چاپ رسید.

به گزارش ایکنا، کتاب «جهاد فرهنگی بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع)»، اثر عباس کوثری است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در ۱۳۷ صفحه منتشر شد.
 
پژوهشکده مذکور تلاش کرده است با پژوهشگران فرهیخته و بهره‌گیری از آموزه‌های نورانی قرآن و اهل بیت(ع) و تدوین فرهنگ نامه سبک زندگی، کاربردی‌ترین اطلاعات موضوعات مرتبط با حوزه‌های گوناگون فردی، خانوادگی، اجتماعی و محیط زیست را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.
 
در میان مدخل‌های این فرهنگ‌نامه، برخی موضوعات فرهنگی ویژه‌ای برخوردارند و عموم افراد جامعه به صورت گسترده با آن سروکار دارند. از این رو، به منظور ارتقا و تقویت سبک زندگی اسلامی، شایسته است آموزه‌های دینی مربوط به این گونه موضوعات علاوه بر ارائه در فرهنگنامه، به صورت کتابچه های مستقل نیز در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. بر همین اساس، در اثر پیش‌رو شاخصه‌های مربوط به جهاد فرهنگی در آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع) تهیه می‌شود و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

ساختار اثر

در این کتاب، پس از مفهوم شناسی سبک زندگی اسلامی و بیان مبانی سبک زندگی اسلامی و گستره آن، جهاد فرهنگی در آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع) تشریح و ضمن بیان فرق فرهنگ و علم، نسبت میان فرهنگ و تمدن بررسی شده است.
 
نویسنده در ادامه این اثر، ضمن بیان مبانی جهاد فرهنگی (مبانی عقلی و مبانی قرآنی)، ویژگی‌های فرهنگ اسلامی را برشمرده است. از دیگر مباحث این اثر می‌توان به اهداف جهاد فرهنگی اشاره کرد که در این راستا، راهکار اجرایی در تبیین منطقی امامت اهل بیت(ع) مطرح شده است.
 
«مجاهدان فرهنگی»، از دیگر مباحث مطرح شده در اثر مذکور می باشد که در این راستا، ویژگی های مجاهدان فرهنگی (ایمان خالصانه، دانش، عدم شیفتگی به دنیا، مرزبانی از ارزش‌های الهی، زمان شناسی، گسترش عدالت، همراهی با مستضعفان، و تربیت افراد متخصص) بیان شده است. همچنین، شیوه‌های جهاد فرهنگی، جهاد فرهنگی و تقیه، و اصول اجرایی برای عمل به جهاد فرهنگی، از دیگر مباحث مطرح شده در این اثر است.
 
در بخشی از این اثر با عنوان «اصول اجرایی برای عمل به جهاد فرهنگی» می‌خوانیم: اصول اجرایی اموری هستند که رسیدن به هدف را تسهیل می‌کند. برای جهاد فرهنگی نیز که از مسائل مهم و سرنوشت ساز است، کاری است ضروری و بایسته که لازم است در سطح نخبگان و مقامات اجرایی جلسات پیوسته و همایش‌های جهت­دار با انتخاب درست متخصصان تشکیل شود، ولی به دلیل اینکه این اثر از عناوین اصول اجرایی برای عمل به جهاد فرهنگی خالی نباشد، مواردی یادآور می‌شود که عبارتند از: هماهنگی و اتحاد، استفاده از تخصص‌های مرتبط، ایجاد جایگزین، فرهنگ سازی، ایجاد تشکیلات مردمی، مسئولیت پذیری حکومت.
 
علاقه‌مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می‌توانند به نشانی اینترنتیhttp://shop.isca.ac.ir/  مراجعه کنند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha