کد خبر: 4064407
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۲
یوسف افضلی:

موکب‌های اربعین برای توانمندی بیشتر ادغام شوند

دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین از موکب‌های اربعین دعوت کرد با هم ادغام شده و موکب‌های توانمند برای مراسم سال جاری راه‌اندازی کنند.

جمعه/ موکب‌های اربعین با هم ادغام و موکب‌های توانمند تشکیل دهند

یوسف افضلی، دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین در گفت‌وگو با ایکنا، به تشریح روند صدور مجوز برای موکب‌داران اربعین پرداخت و گفت: در سال‌های گذشته پروانه موکب‌داری برای یک سال صادر می‌شد اما مقرر شد کسانی که قبلاً مجوز موکب یک ساله دریافت کرده بودند(موکب‌داران با سابقه) مجوز سه ساله دریافت ‌کنند، اما موکب‌دارانی که به تازگی ثبت‌نام می‌کنند، مجوز یک ساله دریافت کنند.

وی با اشاره به ارزیابی موکب‌داران متقاضی دریافت پروانه فعالیت، گفت: سه هزار موکب دارای پروانه ثبت‌ شده در کشور وجود دارد.

افضلی اعلام کرد: البته همچنان ثبت‌نام از متقاضیان برپایی موکب در اربعین ادامه دارد و علاقه‌مندان می‌توانند تقاضای خود را به سامانه موکب‌داری به نشانی http://mokeb.atabat.org  ارسال و نسبت به دریافت مجوز یا تمدید پروانه اقدام کنند.

وی در پاسخ به اینکه چه تعداد موکب در ایران و چه تعداد در عراق برپا خواهد شد؟ گفت: در سال 98، 56 درصد موکب‌های ایرانی در عراق و بقیه در ایران خدمات ارائه کردند. امسال نیز به همین نسبت خدمات ارائه خواهدشد و هزار و 600 موکب در عراق و بقیه در ایران خدمات ارائه می‌کنند.  

دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین در پاسخ به این سؤال که آیا در سال جاری به موکب‌های بیشتری نیاز خواهیم داشت؟ گفت: بله؛ به دلیل افزایش تعداد زائران ممکن است به موکب‌های بیشتری نیاز داشته باشیم. البته بیشتر به موکب‌های توانمند نیاز داریم. امسال اربعین در فصل گرم سال واقع شده است و باید تمرکز بر اسکان زائران در طول روز در موکب‌ها باشد.

وی تشریح کرد: تلاش داریم موکب‌داران ایرانی و عراقی به صورت مشترک موکب برپا کنند و زائران شب‌ها پیاده‌روی کرده و در روز در موکب‌ها استراحت کنند. دغدغه کنونی ما این است که موکب‌ها به آب، سرمایش، ماشین‌های یخ‌ساز و ... مجهز باشند تا زائران در طول پیاده‌روی دچار مشکل نشوند.

جمعه/ موکب‌های اربعین با هم ادغام و موکب‌های توانمند تشکیل دهند

افضلی به موکب‌داران کشورمان نیز توصیه کرد با توجه به گرانی و شرایط موجود، چند موکب با هم ترکیب شده و در قالب یک موکب توانمند به زائران اربعین ارائه خدمت کنند و افزود: موکب‌هایی که کمتر توانمند هستند می‌توانند با موکب‌های توانمندتر تلفیق شوند تا بتوانند خدمات بهتری به مردم ارائه دهند.

وی در پاسخ به اینکه برای زائران خارجی که به ایران وارد می‌شوند چه خدماتی ارائه می‌شود؟ گفت: عین همان خدماتی که به زائران ایرانی و عراقی ارائه می‌کنیم، به زائرانی که وارد مرزهای ایران می‌شوند تا خود را به عراق برسانند نیز خدمات ارائه خواهیم کرد.

افضلی اعلام کرد: در مرز میرجاوه (مرز ورودی زائران پاکستانی به ایران) و سایر مرزهای ورود زائران اربعین به کشور موکب برپا می‌کنیم. در مسیر حرکت زائران در داخل ایران نیز امکان برپایی موکب‌ها وجود دارد و حتی در بازگشت نیز زمانی که پس از اربعین موکب‌های عراقی جمع‌آوری می‌شوند چند روز موکب‌های ایرانی برای زائران ایرانی و خارجی برپا خواهند بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :