کد خبر: 4068261
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۷
مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد؛

مهریه مناسب از دیدگاه مردم ۹۴ سکه است

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به افکارسنجی پیرامون مهریه و نظر مردم درباره مداخله قانون در آن پرداخت و اعلام کرد: مهریه مناسب از دیدگاه مردم ۹۴ سکه است.

مرکز پژوهش‌های مجلس

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، موسسه افکار سنجی ملت این مرکز طی گزارشی به افکار سنجی پیرامون مهریه و نظر مردم درباره مداخله قانون در آن پرداخت.

مؤسسه افکار سنجی ملت، نظرسنجی حاضر را در بازه زمانی ۳۱ اردیبهشت‌ماه تا ۴ خردادماه سال ۱۴۰۱ انجام داده است. جامعه آماری پیمایش، همه افراد ۱۸ سال و بالاتر در کل کشور بوده‌اند. در این پیمایش تعداد ۱۰۲۰ پرسشنامه به روش تلفنی از این جامعه آماری گردآوری شده است.

مهم‌ترین یافته‌های این نظرسنجی این است که ۵۷/۹ درصد مهریه را در زندگی زناشویی مهم نمی‌دانند. همچنین ۶۳/۴ درصد معتقدند مردان در زمان تعیین مهریه، مقدار آن را چندان جدی نمی‌گیرند. بر اساس این نظرسنجی تعداد مناسبِ سکه برای مهریه از دیدگاه مردم به طور میانگین ۹۴ سکه است.

۵۶/۲ درصد گفته‌اند مهریه سنگین هیچ تأثیری در استحکام زندگی زناشویی ندارد. از نظر ۶۵/۸ درصد، خانواده‌ها در تعیین مقدار مهریه، چندان با مشکل مواجه نیستند. از نظر ۵۰/۳ درصد از مردم، تقسیم دارایی و ثروت در آغاز زندگی زناشویی بیشتر به نفع رنان است. همچنین ۲۳/۹ درصد شروط ضمن عقد و ۱۲ درصد مهریه سنگین را بیشتر به نفع رنان می‌دانند. از نظر ۶۱ درصد از مردم، مهریه برای رنان به عنوان پشتوانه مالی محسوب می‌شود.

از نظر ۶۷/۹ درصد از مردم، بخشیدن مهریه در زمان طلاق می‌تواند به رنان در گرفتن حق نگهداری از فرزندان کمک کند. همچنین ۷۵/۸ درصد از مردم معتقدند بخشیدن مهریه می‌تواند به رنان کمک کند تا راحت‌تر طلاق بگیرند. ۴۸/۲ درصد معتقدند مردان به خاطر مهریه، تحت‌فشار خواسته‌های همسران خود قرار دارند. ۷۱/۹ درصد پاسخگویان معتقدند رنان در طول زندگی یا در زمان طلاق برای گرفتن مهریه خود با مشکل مواجه هستند. همچنین ۸۳/۷ درصد از مردم به نحوی با زندانی شدن مردانی که توانایی پرداخت مهریه را ندارند، مخالف هستند.

۸۱/۹ درصد معتقدند برای گرفتن مهریه، قانون باید به رنان کمک کند. ۳۹/۸ درصد از مردم، مؤثرترین اقدام دولت برای کاهش میزان مهریه را تعیین سقف قانونی برای آن می‌دانند. ۲۶/۲ درصد گفته‌اند دولت هیچ اقدامی نکند، ۱۶/۸ درصد نیز دریافت مالیات پلکانی و ۵/۵ درصد دریافت مالیات با نرخ ثابت را برای کاهش میزان مهریه مؤثر می‌دانند.

در نهایت از پاسخگویان سؤال شده است «اگر قرار باشد همه مهریه با سکه تعیین شود، به نظر شما چه تعداد مناسب است؟» نزدیک به نیمی از پاسخگویان (۴۹/۴ درصد) به یکی از اعداد ۱۴، ۵۰، ۱۰۰، ۱۱۰ و ۱۱۴ سکه اشاره کرده‌اند؛ به‌طوری که بیشترین درصد فراوانی تعداد سکه به ترتیب عبارت است از ۱۴ سکه(۱۸/۸ درصد)، ۱۰۰ سکه(۱۱/۹ درصد)، ۱۱۴ سکه(۷/۵ درصد) و ۱۱۰ سکه (۴/۷ درصد). ۳۲/۷ درصد نیز به تعداد سکه دیگری اشاره کرده‌اند. ۱۸/۲ درصد نیز هیچ تعدادی را اعلام نکرده‌اند. در نهایت میانگین تعداد مناسب سکه از نظر مردم ۹۴ سکه است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :