کد خبر: 4087684
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۹
آیت‌الله مکارم شیرازی:

سیاست بخشی از شئون امامت است

آیت‌الله مکارم شیرازی در پیامی به سومین همایش ملی سیره سیاسی امام رضا(ع) تاکید کرد: سیاست بخشی از شئون امامت است و این مسئله در ایام ولایتعهدی امام هشتم (ع) به خوبی دیده می‌شود.

مکارم شیرازیبه گزارش ایکنا، متن پیام حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی به سومین همایش ملی سیره سیاسی امام رضا(ع) که در قم و از سوی دفتر قم بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد، به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و الصلاة علی رسوله الأمین و آله الطاهرین

 لاسیما مولانا ابی الحسن الرضا علیه الاف صلوات المصلین

قبل از هر چیز از برگزارکنندگان این همایش که به نام حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) مزین گردیده، تشکر می‌کنم، همایشی که تلاش خواهد کرد تا به جنبه‌ای با اهمیت در زندگی امام رضا(ع) بپردازد.

سیاست بخشی از شئون امامت است و این مسئله در ایام ولایتعهدی امام هشتم(ع) به خوبی دیده می‌شود. امروزه با اوضاعی که در جهان به چشم می‌خورد مفهوم سیاست تا حدود زیادی با مفاهیمی همچون فریبکاری، بی صداقتی، ظلم به مظلومان و انباشتن قدرت و ثروت در دست زورگویان قرین شده است و این چیزی جز نتیجه کار سیاستمداران نالایق که از ارزش‌های اخلاقی و دینی فاصله گرفته و در خدمت منافع ستمگران در آمده‌اند نیست، در حالی که سیاست نوع دیگری نیز دارد که همراه با رعایت ارزش‌های اخلاقی، معارف الهی و توصیه اولیای ربانی است.

این سیاست در واقع تدبیر زندگی مادی و معنوی مردم بر اساس آموزه‌های دینی و حکمت‌های عقلانی است و از آلودگی‌های دنیوی و دسیسه‌های شیطانی به دور است ائمه معصومین(ع) داعیه‌داران چنین سیاستی بوده و بر رابطه میان دین و سیاست تاکید و آن را به پیروان خویش بلکه به همه سیاستمداران توصیه کرده‌اند که در سخنان امیرالمؤمنین(ع) در نهج‌البلاغه نمونه‌های بسیاری از آن را می‌توان یافت.

امام رضا(ع) نیز در زمان کوتاهی از عمر شریف خویش که در مرو تبعید بوده و به اجبار ولایتعهدی مامون عباسی را پذیرفتند، چنین سیاستی را دنبال کرده و به آن توصیه می‌کردند. به تعبیر آن حضرت، الإمامُ زِمامُ الدِّینِ و نِظامُ المُسلِمینَ، و صَلاحُ الدُّنیا، و عِزُّ المُؤمِنینَ بوار الکافرین. امام رضا(ع) با پذیرش ولایتعهدی مامون از این جایگاه به عنوان رسانه‌ای در راستای نشر علوم اسلامی و تقویت پایه‌های عقیدتی دین و ایجاد فرصت مناظره با رهبران ادیان و مذاهب دیگر برای اثبات حقانیت دین مبین اسلام و تعمیق و گسترش تشیع در میان ایرانیان تلاش کردند.

بی تردید شناخت زوایای چنین سیاستی، مؤلفه‌ها، ارکان و پیامدهای آن از اهداف و دستاوردهای این همایش خواهد بود.

بار دیگر برای همه دست‌اندرکاران و شرکت‌کنندگان این همایش آرزوی توفیق داشته و امیدوارم گام مهمی در زمینه مذکور بردارند.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

 قم - ناصر مکارم شیرازی

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha