کد خبر: 4103482
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۱
یک استاد حوزه علمیه مطرح کرد:

اسرائیلی‌ها در نمازشان برای کوروش دعا می‌کنند/ پاسارگاد؛ مقبره کوروش یا مادر سلیمان؟

حجت‌الاسلام علی مصلح گفت: در اسرائیل، تمبر بزرگداشت و یادبود کوروش زده‌اند و هر شنبه در نمازشان به کوروش دعا می‌کنند. اسم کلیساها و خیابان‌هایشان را به نام کوروش می‌گذارند. شیمون پرز قبل از آنکه به درک واصل شود گفت کوروش نخستین صهیونیست جهان است.

مصطفی محسنیبه گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی محسنی، استاد تاریخ اسلام حوزه و مؤلف کتاب «ورود اسلام به ایران و شبهات پیش‌ رو»، شامگاه هشتم آذر در نشست علمی «شخصیت‌شناسی کوروش»، که از سوی معاونت پژوهشی دانشگاه باقرالعلوم(ع) برگزار شد، با بیان اینکه یکی از معضلات امروز جامعه ما باستان‌گرایی است، گفت: یکی از پرتکرارترین شبهات و سؤالاتی که درباره آن از ما جواب می‌خواهند مقوله باستان‌گرایی است.

وی افزود: بنده 15 کلیپ را با 15 موضوع مرتبط با کوروش تهیه کرده‌ام که در 14 مورد آن اختلاف نظری با دیگران نداریم، مانند اینکه آیا مقبره منتسب به کوروش مقبره او هست یا خیر؟ منشور برای کوروش هست یا خیر؟ حتی در بحث اینکه او ذوالقرنین هست یا خیر هم اختلاف جزئی داریم. اختلاف ما فقط در این است که با توجه به اینکه در صد سال اخیر غربی‌ها و عقبه فکری آن‌ها در ایران تلاش فکری و تبلیغی کردند، همان‌ها هم کوروش را وارد ادبیات فکری مردم ایران کردند. اگر خط‌هایی را که درباره ذوالقرنین، منشور، مقبره کوروش و هفتم آبان وجود دارد پیگیری کنیم، به انگلیس خواهد رسید.

استاد تاریخ اسلام حوزه و مؤلف کتاب «ورود اسلام به ایران و شبهات پیش‌ رو»، اظهار کرد: غربی‌ها در این صد سال کوروش را به ما آنطور که خودشان می‌خواستند معرفی کردند زیرا ایرانی‌ها اصلا اطلاعاتی در مورد کوروش نداشتند. حتی نصرت‌الدوله شیرازی چند کتاب در مورد آثار باستانی دارد و در کتاب خود درباره دشت مورگان و مرودشت استان فارس نوشته است که غربی‌ها می‌گویند مقبره کوروش از پادشاهان بزرگ ایرانی در اینجاست.

مؤلف کتاب «ورود اسلام به ایران و شبهات پیش‌ رو»، تصریح کرد: نصر‌ت‌الدوله که قطعا اطلاعاتش از غربی‌ها در زمینه تاریخ و باستان‌شناسی بیشتر است می‌گوید اینجا مقبره مادر سلیمان است، ولی غربی‌ها گفته‌اند متعلق به کوروش است. نصرت الدوله در سال 1299 یعنی صد سال قبل وفات کرد و هیچ اطلاعی در مورد کوروش نداشت. یک انسان صدساله نداریم که اسمش کوروش باشد و یک فامیلی کوروشی نداریم؛ یعنی ایرانی‌ها در صد سال اخیر اطلاعی از کوروش نداشتند، حتی نخبگانی چون آخوندزاده یا جلال‌الدین میرزای قاجار.

محسنی با بیان اینکه غربی‌ها از این کار هدف خاصی داشتند، اظهار کرد: مهمترین هدف آن‌ها بت‌ کردن کوروش و قرار دادن آن در مقابل آموزه‌های اسلامی است؛ هدف دیگری که شاید نداشتند، ولی ثمره فعالیت آن‌ها بوده است تقابل بین باستان‌گرایان و مذهبی‌ها؛ مانند تقابل کاذب بین شیعه و سنی. هرقدر شیعه و سنی نزاع کنند به نفع دشمن است و باستان‌گرایی هم چنین جایگاهی پیدا کرد و عده‌ای به دنبال باستان‌گرایی غربی‌ رفتند و سپس قشر مذهبی در برابر باستان‌گرایی ضد دین می‌ایستد.

مقابله با باستان‌گرایی

محسنی بیان کرد: به جای مقابله با باستان، با باستان‌گرایی مقابله کنیم. شاید در برخی موارد همپوشانی داشته باشند، ولی منطبق بر هم نیستند. الان ما اختلافاتی با اهل سنت داریم، ولی دلیلی ندارد که آنها را برجسته کنیم تا با دست خودمان جمعیت زیادی از اهل سنت را به سمت حمایت از وهابیت سوق ندهیم.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه چه بخواهیم، چه نخواهیم قشر خاکستری به سمت باستان‌گرایی سوق پیدا کرده‌ است و حتی مذهبی‌ها بی‌تأثیر از آن نبوده‌اند، اضافه کرد: اگر به منابع اسلامی متقدم از صد سال اخیر یعنی تفاسیر و تواریخ اسلامی بنگریم، حتی یک جمله منفی در مورد کوروش پیدا نخواهیم کرد. در جاهایی هم که معرفی کرده‌اند در کنار و بازوی دین است. مثلا در تفسیر دُرالمنثور، تفسیر مقاتل بن سلیمان و تفسیر جامع البیان طبری، روایتی از پیامبر(ص) به نقل از حذیفه آمده است: «قد اوحی الی ملک من ملک الفارس و کانه کوروش»؛ از این موارد تعداد زیادی است که می‌توانیم با استفاده از آنها کوروش را در منابع اسلامی بشناسیم و معرفی کنیم و جامعه را از کوروشی که غربی‌ها معرفی کرده‌اند متمایز کنیم.

کوروش را از مصادره غرب خارج کنیم

محسنی اظهار کرد: اگر سند این روایت مشکل داشته باشد و آن را قبول نکنیم، حداقل ثابت‌ می‌کند که این روایت و روایات مشابه از 1200 سال قبل در منابع اسلامی بوده‌‌اند؛ مانند رابطه کوروش با دانیال نبی و علاقه وی به پیامبران الهی و پولی که برای تعمیر بیت‌المقدس هزینه کرد. بنابراین باید کوروش را در منابع اسلامی معرفی کنیم تا آن را از مصادره غربی‌ها خارج کنیم و کورو‌ش‌ستایان هم اقناع خواهند شد و قشر مذهبی هم دلیلی نمی‌بینند که کوروش را نادیده بگیرند.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: کسانی که کوروش‌ستا هستند اطلاعات خود را از منابع غربی می‌گیرند و آنها کتاب‌هایی نوشتند تا این دروغ‌های بزرگ را رواج دهند و منشور کوروش و کتیبه‌ را با اهداف مشخصی تبلیغ کنند. همه کسانی که کوروش را در مقابل دین می‌بینند به سراغ منابع غربی می‌روند و به هرودت استناد می‌کنند تا کوروش را نادیده بگیرند.

تصمیم شجاع‌الدین شفا برای بزرگداشت کوروش

در ادامه این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین علی مصلح، مدیر پژوهش ادیان موسسه آموزش عالی حوزوی خاتم النبیین، گفت: بنده معتقدم که تاریخ‌نگاری براساس منابع اسلامی در کشور ما مهجور بوده است و دوباره‌خوانی این منابع لازم و ضروری است ولی بنده این پرسش را دارم که چه جریانات تاریخی به دنبال برجسته‌کردن کوروش رفتند، آیا فقط غربی‌ها این کار را کردند؟ 

علی مصلح

وی با بیان اینکه کوروش در سال 1335 برجسته شد، اظهار کرد: کنگره‌ای در استکهلم سوئد با عنوان کنگره یهودیان جهان برگزار شد و شجاع‌الدین شفا هم به نمایندگی از ایران و دربار محمدرضا پهلوی به این کنگره رفت و یکی از تصمیماتی که در این کنگره گرفته شد برگزاری جشن درباره کوروش بود.

مصلح ادامه داد: شفا فردی یهودی‌تبار بود و خدمت محمدرضا شاه درباره حضور در این کنگره و سخنرانی رسید و وقتی به نمایندگی از رژیم پهلوی در این کنگره شرکت کرد و کنگره تمام شد، متولیان کنگره مذکور به محمدرضا پهلوی نامه نوشتند که تو که به نظام پادشاهی ایران خدمت کرده‌ای و حالا خدمتت را تمام کن و شاه هم بنا را بر برگزاری مراسم جشن سالانه گذاشت ولی 12 سال آن را به تاخیر انداخت زیرا کوروش در منابع تاریخی ما جایگاهی نداشت و عموم جامعه هم با این تاریخ‌نگاری مانوس نبودند و باید ابتدا زمینه‌سازی لازم انجام می‌شد.

مصلح  اظهار کرد: 12 سال کنگره ایران‌شناسان جهان را در شیراز و تهران برگزار و مورخان غربی را دعوت کردند و به آن‌ها پول دادند تا آثاری را در این‌باره بنویسند، منشور کوروش و تاریخ هردوت هم موقعی که دنبال سند برای مشروعیت‌بخشی به اسرائیل بودند پیدا شد.

استاد تاریخ حوزه و دانشگاه بیان کرد: وقتی شاه بعد از چندین سال اقدام به برپایی جشن کرد، در زمان برپایی جشن‌های دوهزار و 500 ساله، امام خمینی(ره) به رهبران کشورهای اسلامی گفت که به این جشن نیایند زیرا جشنِ اسلامی نیست و در واقع هدفشان هم این بود که مبدا تاریخ ایران را به پادشاهی کوروش پیوند بزنند.

وی افزود: این جریانات نشان می‌دهد که غربی‌ها در پرتو تاریخ‌نگاری مدنظر خودشان، اهداف بزرگتری را دنبال می‌کنند و ما فکر می‌کنیم فقط تقابل اسلام و ایران مطرح است در صورتی که یکی از اهدافشان این بود وگرنه تقابل اسلام و ایران را صلاح‌الدین میرزای قاجار هم انجام داد.

مشروعیت‌تراشی برای اسرائیل

مصلح اضافه کرد: به نظر بنده مهمترین هدف آن‌ها مشروعیت‌سازی برای اسرائیل بوده است؛ این هدف آنقدر پررنگ و مهم است که بنده اسناد مختلفی برای آن دارم وگرنه کوروش مزیتی نسبت به سایر پادشاهان ایران مانند کیخسرو نداشت ضمن اینکه اگر هدف غرب از بزرگ‌کردن کوروش را مقابله با اسلام بدانیم قبل از اینکه بحث کوروش هم مطرح شود این کار(مقابله با اسلام) توسط برخی پادشاهان ایران در حال انجام بوده است.

این تاریخ‌پژوه حوزه و دانشگاه، با بیان اینکه در 50 سال اخیر یک مورد را نام ببرید که طرح بحث کوروش به هویت ایرانی کمک و آن را تقویت کرده است، اظهار کرد: کوروش طبق منابع یونانی به هر منطقه‌ای رفته و حمله کرده است دست به غارت و جرم و جنایت زده است و فقط نسبت به یهودیان کوتاه آمده و آن‌ها را به اورشلیم فرستاده است و یهودیان هم روی همین مسئله تاریخیدست گذاشتند و خواستند تاریخ جعلی برای خودشان بتراشند.

این پژوهشگر تصریح کرد: نتانیاهو در مقطعی خطاب به محمودعباس گفت چرا از کسانی که قرارداد بالفور را امضاء کردند تا اسرائیل رسمیت بیابد شکایت می‌کنید بروید از کوروش و ایران باستان شکایت کنید چون این سرزمین را او به ما داده است.

نخستین صهیونیست جهان در نگاه شیمون پرز

مصلح بیان کرد: در اسرائیل، تمبر بزرگداشت و یادبود کوروش زده‌اند و هر شنبه در نمازشان به کوروش دعا می‌کنند. اسم کلیساها و خیابان‌هایشان را به نام کوروش می‌گذارند. شیمون پرز قبل از آن که به درک واصل شود گفت کوروش نخستین صهیونیست جهان است.

مدیر پژوهش ادیان موسسه آموزش عالی حوزوی خاتم النبیین، با بیان اینکه چند سند وجود دارد که صهیونیست‌ها دنبال برجسته‌کردن کوروش بوده و هستند، اضافه کرد: ما هم نمی‌توانیم با پرداختن به کوروش در منابع اسلامی، شخصیت کوروش را در اذهان مردم تغییر دهیم زیرا در زمین آن‌ها بازی می‌کنیم.

وی افزود: وقتی کتبی در مورد کوروش براساس منابع اسلامی نوشته شد حتی دستاویزی برای غرب و صهیونیست‌ها شد تا حرفشان را تایید کنند و بگویند منابع اسلامی هم مؤید ادعاهای ما است. مثلا یکی از سفرای اسرائیل در سازمان ملل گفته بود که ای کاش در ایران، یک کوروش جدید ظهور پیدا کند.

کوروش؛ عشق صهیونیست‌ها

مصلح با بیان اینکه صهیونیست‌ها، تمام آنچه را گرفته‌اند از کوروش گرفته‌اند و عشقشان کوروش است، اظهار کرد: در دوره احمدی‌نژاد وقتی منشور کوروش را به ایران آوردند و رونمایی کردند خود یهودیان صهیونیست هم شوکه شدند و تعجب کردند که کسانی می‌خواهند منشور کوروش را برجسته کنند و به نمایش بگذارند که خودشان انقلاب کرده و حکومت شاهنشاهی را ساقط کرده‌اند و چقدر صهیونیست‌ها از بابت این مسئله خوشحال شدند و به برحسته‌سازی نقش کوروش در دوره کنونی پرداختند.

استاد تاریخ حوزه و دانشگاه با تاکید بر اینکه ما در زمین سیاست آن‌ها بازی می‌کنیم اظهار کرد: وقتی در دوره احمدی‌نژاد منشور کوروش رونمایی شد، برخی صهیونیست‌ها سخنرانی کرده و گفتند می‌دانید چرا ایرانی‌ها مقابل صدام ایستادند چون آن‌ها در حقیقت از کوروش و هویت ایرانی خودشان دفاع کردند وگرنه بحث اسلام مطرح نبود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha