کد خبر: 4225990
تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۰
سیدمجتبی حسینی پاسخ داد:

چگونه به قلب امام زمان(عج) راه یابیم + صوت

مفسر قرآن کریم ضمن شرح زیارت جامعه کبیره، به توضیح درباره اثرات موالات اهل بیت(ع) پرداخت و گفت: کسانی که نزدیک اهل بیت(ع) می‌شوند می‌توانند در قلب آن حضرات جا پیدا کنند. همه ما دوست داریم محبت امام زمان(عج) در دلمان زیاد شود ولی بیا کاری کنیم که امام زمان(عج) ما را دوست داشته باشد.

به گزارش ایکنا، چهارمین جلسه سوگواری دهه اول ماه محرم با محوریت شرح زیارت جامعه کبیره، با سخنرانی سیدمجتبی حسینی، کارشناس دین و مفسر قرآن شب گذشته 19 تیرماه در دبیرستان صدیقین برگزار شد که گزیده آن را در ادامه می‌خوانیم؛

«بموالاتکم علمنا الله معالم دیننا و اصلح ما کان فسد من دنیانا؛ به واسطه ولایت و دوستی شما است که خداوند نشانه‌های دین‌مان را به ما آموخت و تباهی‌های دنیای ما را به سامان آورد.»

گفتیم موالات یعنی بدون فاصله بودن که در آن محبت هست، به‌هم‌پیوستگی هست، مجاورت هست، القا هست و همه اینها داخل موالات قرار می‌گیرد. این موالات‌ها در زندگی روزمره برای همه ما وجود دارد. موالات باعث می‌شود ما در معرض القا قرار بگیریم و این القا موجب می‌شود قلب ما متحول شود، چه بخواهیم و چه نخواهیم، چه متوجه بشویم و چه نشویم. شما اینقدر در این موالات به امام نزدیک شدی که انرژی یا القای قلب امام، قلب شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با این تحت تاثیر قرار گرفتن قلب شما، خدا یک چیزهایی را به شما یاد می‌دهد که در هیچ کتابی نیست.

 

اصل دین در قلب است

دین ما اصلش در قلب است. احکام جزء ظاهر دین است، آنچه اصل دین است در عمق قلب ماست لذا اگر قلب ما به یک قلبی وصل باشد که نورانی شده است، خدا با این نور چیزهایی که باید یاد بگیری را به تو یاد می‌دهد. مثال بزنم؛ هشام در یک مجلسی قرار گرفت که در آن یک نفر مشکل اعتقادی داشت. هشام که از شاگردان امام صادق(ع) بود هر چه در ذهنش بود همه را گفت ولی طرف مقابل یک سوال کرد که هشام تاکنون پاسخ آن را از امام نیاموخته بود با این حال جواب آن را بیان کرد. وقتی خدمت امام صادق(ع) رسید ماجرا را نقل کرد، حضرت فرمود این پاسخ را روح الامین بر زبان تو جاری کرد. 

یک بحثی مطرح است که آیا ارتباط ما با آسمان قطع است یا نه؟ امیرالمومنین(ع) فرمود خداوند همیشه کسانی را دارد که در فکرهایشان با آنها نجوا می‌کند و با عقولشان با آنها حرف می‌زند. البته ممکن است این مطالب برای دیگران حجت نباشد مگر اینکه یک دلیل قابل قبول بیاوریم. به هر حال امام صادق(ع) فرمود که این مطالب را روح الامین بر زبان تو جاری کرد. علتش این است که هشام با امام صادق(ع) رابطه موالات داشت. مایی که تا اسم امام حسین(ع) می‌آید دلمان می‌لرزد این نشان موالات ماست، لذا وقتی می‌دانیم امام این کار را دوست ندارد، آن را ترک می‌کنیم.  

اگر شما این موالات را داشته باشی قلبت پاک می‌شود. وقتی قلب پاک شد، مصداق این روایت خواهد بود که «العلم نور یقذفه الله فی قلب من یشاء» یعنی علم آن نوری است که خدا در قلب هر کس بخواهد قرار می‌دهد.

 

فاصله فیزیکی مهم نیست

به فاصله‌های فیزیکی نگاه نکن. این فاصله‌ها و نزدیکی‌های فیزیکی مهم نیست، چون خدا علم را به هر کس بخواهد قذف می‌کند و سهمش را حفظ می‌کند. بنابراین یکی از اثرات موالات این است که قلب ما صاف می‌شود، نورانی می‌شود. قلب ما نورانی شده ولی قدرش را نمی‌دانیم، حفظش نمی‌کنیم چون با آن نمی‌شود کاسبی کرد، بنابراین فکر می‌کنیم چیزی نداریم. پس دل من و شما هم از این نور بهره برده است و باید قدر این نور را بدانیم و شاکر آن باشیم. 

کسانی که نزدیک اهل بیت(ع) می‌شوند می‌توانند در قلب آن حضرات جا پیدا کنند. همه ما دوست داریم محبت امام زمان(عج) در دلمان زیاد شود ولی بیا کاری کن که امام زمان(عج) هم تو را دوست داشته باشد. باید کاری کنیم که امام زمان(عج) طاقت دوری ما را نداشته باشد. امام صادق(ع) در آن روایت فرمود باید چه‌کار کنیم که اهل بیت(ع) هم ما را دوست داشته باشند؛ باید حلیم باشیم، صبور باشیم، فهیم باشیم، صدوق باشیم، وفادار باشیم. اگر دو هزار رکعت نماز بخوانی ولی این صفات را نداشته باشی در قلب امام زمان(عج) جایی نخواهی داشت.

کد
انتهای پیام
captcha