کد خبر: 3795454
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۶
آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی:
گروه حوزه‌های علمیه ــ یکی از مراجع تقلید با بیان اینکه وقف در طول تاریخ پشتوانه‌ای برای عظمت و توسعه اسلام بوده است تأکید کرد: شناسایی املاک وقفی و بررسی دقیق وقف‌نامه‌ها در این زمینه ضروری است.
سازمان اوقاف احیای موقوفات فراموش‌شده را جدی بگیردبه گزارش ایکنا، آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی امروز 14 اسفند در دیدار رئیس و معاونان سازمان اوقاف اظهار کرد: امیدواریم اقدامات گسترده این سازمان مورد رضایت خداوند و عنایت امام عصر(عچ) قرار بگیرد.
وی افزود: خیرین و نیکوکارانی که تمکن مالی داشته‌اند در طول تاریخ اموالی از خود به یادگار گذاشته‌اند که در قالب وقف، مسبب برکات و آثار خیر فراوان شده است.
این مرجع تقلید با بیان اینکه مدیریت وقف باید مطابق دستورات شرع و نیت واقفان صورت بگیرد گفت: لازم است نظر واقفان به صورت دقیق و کامل تامین شود.
وی ادامه داد: باید مواظب باشید مقاصد افرادی که وقفی از خود به یادگار گذاشته‌اند کاملاً محفوظ بماند و دلیل ماندگاری وقف نیز همین مسئله است.
آیت‌الله صافی گلپایگانی با اشاره به اینکه این مسئله سبب جلب اعتماد عمومی و گرایش بیشتر به وقف خواهد شد تصریح کرد: صدقه جاریه در قرآن کریم مورد تاکید قرار گرفته و وقف، مصداق بارز آن است.
این مرجع تقلید تصریح کرد: وقف در طول تاریخ موجب انجام کارهای بزرگ و رساندن منفعت به اجتماع شده و افتخاری بزرگ برای فعالان این عرصه بوده است.
وی با بیان اینکه لازم است موقوفات فراموش شده احیا شوند، گفت: شناسایی املاک وقفی و بررسی دقیق وقف‌نامه‌ها در این زمینه ضروری است ضمن اینکه مطالعه این وقف‌نامه‌ها و الفاظی که در آنها بکار رفته، نشان‌دهنده توجه خیرین به نیازهای جامعه در هر دوره زمانی است.
آیت‌الله صافی گلپایگانی ادامه داد: هر چه بیشتر در مسیر احیای موقوفات گام برداریم، بیشتر می‌توانیم به گسترش فرهنگ وقف کمک کنیم و در نتیجه گرایش به این سنت حسنه نبوی هم بیشتر خواهد شد.
استاد برجسته حوزه علمیه قم وقف را پشتوانه‌ای برای توسعه اسلام دانست و گفت: هرچه موقوفاتی بیشتر برای گسترش دین و معارف مکتب اهل بیت(ع) داشته باشیم، به عظمت دین اسلام کمک بیشتری می‌شود.
وی اظهار کرد: در زمینه احیای موقوفات حوزوی هم باید تلاش بیشتری صورت بگیرد زیرا حوزه‌ها موجب نشر معارف دینی می‌شوند و نفع آنها به جامعه می‌رسد.
آیت‌الله صافی گلپایگانی با تاکید بر مستندسازی تاریخی موقوفات و واقفان در دوره‌های گوناگون عنوان کرد: آثاری که خیرین بر جا گذاشته‌اند موجب برکات فراوانی شده و نام نیک آنها را در صفحات تاریخ به ثبت رسانده است.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: