کد خبر: 3820179
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۷
رئیس همایش آینده‌پژوهی فرهنگی خبر داد:
گروه دانشگاه ــ رئیس جهاددانشگاهی واحد تربیت مدرس و رئیس همایش «آینده‌پژوهی فرهنگی ایران؛ دانشگاه چالش‌های فرهنگی دهه پنجم انقلاب» با بیان اینکه بیش از 40 مقاله و ایده به دبیرخانه همایش واصل شده است، گفت: با توجه به روند پرشتاب تغییرات و به تبع آن تنوع در نیاز‌های فرهنگی و اجتماعی، سیاستگذاری فرهنگی در این حوزه نیازمند رویکردی آینده‌پژوهانه است.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد تربیت مدرس، مهدی ذاکری، رئیس این واحد با اشاره به دغدغه‌های مقام معظم رهبری و مسئولان نظام در حوزه فرهنگی خاطرنشان کرد: کم‌توجهی به حوزه فرهنگ باعث تغییر در الگو‌های ایرانی – اسلامی و جایگزینی آن‌ها با الگو‌های وارداتی خواهد کشد که می‌تواند شاکله اصلی نظام جمهوری اسلامی را تهدید کند. از این رو باید زمینه ورود آگاهانه به مقوله فرهنگ و صیانت از آن را به عنوان زیربنای شکل گیری نظام مورد توجه قرار داد.

رئیس همایش ملی آینده پژوهی فرهنگی افزود: نگاه منفعلانه به حوزه فرهنگ دستاوردی جز غافلگیر شدن نخواهد داشت لذا برای تحقق تمدن نوین اسلامی به عنوان چشم‌انداز بلند نظام جمهوری اسلامی نیازمند نگاهی آینده نگرانه در حوزه فرهنگی هستیم.

وی شناخت محیط فرهنگی، شناسایی روند‌ها و پیشران‌های مؤثر بر این محیط و طراحی سناریو‌های مطلوب برای دستیابی به تمدن نوین اسلامی را از ملزومات سیاستگذاری در حوزه فرهنگی عنوان کرد و افزود: همایش ملی آینده‌پژوهی فرهنگی با هدف تمرکز بر این موضوعات و تبدیل آن‌ها به کانون توجه سیاستگذاری فرهنگی توسط جهاددانشگاهی تربیت مدرس و با حمایت دفتر مطالعات فرهنگی و با همکاری دانشگاه تربیت مدرس برگزار خواهد شد.

ذاکری ضمن قدردانی از حمایت‌های مجموعه شهرداری تهران، از رویکرد فرهنگی این نهاد تشکر و قدردانی کرد و افزود: یکی از وظایف نهاد دانشگاه پاسخگویی به نیاز‌های سازمان‌ها در حوزه سیاستگذاری فرهنگی است و همایش مذکور بر این موضوع تأکید دارد که دانشگاه می‌تواند این مسئولیت را در راستای افزایش اثربخشی سیاست‌های اجرایی بپذیرد.

رئیس همایش ملی آینده پژوهی فرهنگی خواستار افزایش نقش تحقیقات دانشگاهی و ارتباط بیشتر بین دانشگاه و جامعه شد و افزود: گسترش زمینه‌های گفت‌وگو بین دانشگاه و جامعه از اهداف اصلی برگزاری این همایش است.
 
ذاکری در ادامه از دریافت بیش از ۴۰ مقاله و ایده با رویکرد تصویر سازی فرهنگی برای دهه پنجم انقلاب خبر داد و عنوان کرد: همایش ملی آینده‌پژوهی فرهنگی ۲۹ خردادماه سال جاری با حضور مسئولان و جامعه دانشگاهی از ساعت ۱۴ در سالن شهید مطهری دانشگاه تربیت مدرس برگزار خواهد شد.

رئیس جهاددانشگاهی تربیت مدرس در خاتمه از تمامی علاقه‌مندان به حوزه فرهنگ به خصوص جامعه دانشگاهی و نهاد‌های سیاستگذار در حوزه فرهنگی جهت شرکت در «اولین همایش آینده پژوهی فرهنگی؛ دانشگاه و چالش‌های فرهنگی دهه پنجم انقلاب» دعوت کرد.
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: