کد خبر: 3824237
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶
رئیس جامعة‌المصطفی(ص) در دیدار با وزیر آموزش عالی عراق:

گروه حوزه‌های علمیه – رئیس جامعةالمصطفی(ص) العالمیة گفت: این نهاد دانشگاه بین‌المللی اسلامی برای دانشجویان و طلاب غیرایرانی است و در حال حاضر فقط ۵ هزار طلبه عراقی در آن مشغول به تحصیل هستند.

به گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین علی عباسی در سفر به کشور عراق، صبح امروز با وزیر آموزش عالی این کشور دیدار کرد و افزود: حوزه‌های علمیه از قدیم میزبان طلاب ملیت‌های گوناگون بوده‌اند و حوزه علمیه قم از این قاعده مستثنی نیست. با توجه به نیاز‌های ویژه طلاب بین‌المللی، بخش خاصی در حوزه علمیه قم به نام جامعة‌المصطفی(ص) تأسیس شده است.
 
وی جامعة‌المصطفی(ص) را دانشگاه بین‌المللی اسلامی برای دانشجویان و طلاب غیرایرانی دانست و اظهارکرد: المصطفی(ص) عضو اتحادیه‌های بین‌المللی دانشگاه‌هاست و هم‌اکنون قریب به ۱۶۰ «رشته/ گرایش» از کاردانی تا دکتری در المصطفی(ص) ارائه می‌شود که در طرح تحول جدید آموزشی، این رشته‌ها به چهارصد رشته گرایش خواهد رسید.
 
عباسی فعالیت‌های علمی المصطفی(ص) را در سه حوزه کلان علوم اسلامی، علوم انسانی و زبان و فرهنگ برشمرد و بیان کرد: المصطفی(ص) میزبان دانشجویان و طلاب از سایر مذاهب اسلامی است که در ایران، نمایندگی گرگان مسئولیت آموزش این طلاب را برعهده دارد. همچنین در نمایندگی تهران برنامه‌ریزی صورت گرفته است تا دانشجویانی از ادیان مختلف پذیرش شوند.

وی اولویت پذیرش المصطفی(ص) را از کشور‌های اسلامی و همسایه‌های دارای مشترکات فرهنگی و تاریخی مانند عراق دانست و گفت: تاکنون بیش از پنج‌هزار طلبه عراقی در المصطفی(ص) دانش‌آموخته شده‌اند و سه‌هزار نفر نیز هم‌اکنون در حال تحصیل هستند. جمع چشم‌گیری از این طلاب خواهران بوده‌اند که در المصطفی(ص) تحصیل کرده‌اند.

رئیس المصطفی(ص) با اشاره به تحصیل حدود هشت‌هزار نفر دانشجو در دانشگاه مجازی المصطفی(ص) به واحد‌های جامعة‌المصطفی(ص) در خارج کشور اشاره و تصریح کرد: ارائه دانش در مقصد و به صورت بومی ویژگی نمایندگی‌های المصطفی(ص) در کشور‌های مختلف است. نمایندگی‌های المصطفی(ص) اختصاص به کشور‌های اسلامی ندارد، بلکه در برخی از کشور‌های اروپایی مانند انگلستان نیز حضور داریم.

وی حضور طلاب عراقی را در جامعة‌المصطفی(ص) ارزشمند توصیف کرد و گفت: جامعة‌المصطفی(ص) علاقه دارد واحد رسمی خود را در عراق راه‌اندازی کند تا خدمات علمی این دانشگاه، به عنوان شعبه المصطفی(ص) در عراق به دانشجویان ارائه شود.

عباسی ادامه داد: البته در سنوات گذشته گام‌هایی برای اخذ مجوز رسمی وزارت آموزش عالی برداشته شده است که امیدواریم به زودی نهایی شود.

رئیس المصطفی(ص) با تقدیر از همکاری وزارت آموزش عالی عراق با جامعة‌المصطفی(ص)، از «قصی السهیل» برای سفر به ایران اسلامی و بازدید از جامعة‌المصطفی(ص) دعوت کرد.

وزیر آموزش عالی عراق نیز در این دیدار، ضمن خیرمقدم به رئیس جامعة‌المصطفی(ص) و هیئت همراه، همکار‌های علمی بین ایران و عراق را بسیار صمیمانه و اخلاقی دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران ارتباط بسیار صمیمانه‌ای با ما دارد و دانشجویان خودمان را به تحصیل در دانشگاه‌های ایران تشویق می‌کنیم.

وی ضمن استقبال از اعطای مجوز به جامعة‌المصطفی(ص) در عراق، ابراز کرد: هیچ تردیدی در اعطای مجوز به المصطفی(ص) در عراق نداریم، زیرا مکمل همدیگر هستیم. مهم این است که بنای علمی و عقیدتی که سربلندی پیروان مکتب اهل بیت(ع) را به ارمغان آورد، داشته باشیم.

قصی السهیل زمینه حضور المصطفی(ص) در عراق را آماده دانست و از آمادگی وزارت آموزش عالی عراق برای رفع موانع خبر داد.

وی تبیین ابعاد تربیتی، علمی و فرهنگی اهل بیت(ع) را برای شیعیان مهم خواند و تأکید کرد: خواهان شعبه قوی و وزین المصطفی(ص) در عراق هستیم که همانند المصطفی(ص) در ایران، فعالیت کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: