کد خبر: 3843003
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵
ولایتی گفت:
گروه دانشگاه ــ رئیس هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه از گذشته حیا، حجاب و عفت جزء مبانی اعتقادی ایرانیان بوده است، گفت: حجاب و عفاف در ایران قدمت دارد و یکی از تأکیدات اسلام است. این موضوع در دانشگاه آزاد اسلامی مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرد و تلاش بیشتری برای احیای این اصل اسلامی و سنت ایرانی خواهد شد.

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، سومین نشست سراسری معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی امروز، چهارشنبه، ۲۷ شهریورماه، با حضور علی‌اکبر ولایتی، رئیس هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه و محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، در سالن همایش کتابخانه دکتر حبیبی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.

علی‌اکبر ولایتی در این نشست، ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت سیدالشهدا(ع) بیان کرد: خوشبختانه در این مدت شاهد تحولات بسیار خوب در حوزه فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی بوده‌ایم که امیدواریم این روند با سرعت بیشتری ادامه داشته باشد و پسوند «اسلامی» دانشگاه بروز و ظهور دقیق‌تر و بیشتری پیدا کند.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی، مجموعه‌ای ارزشمند و برخواسته از خواسته‌های مردم برای تحصیلات عالی در فضای سالم و ارزشی است و نباید در این دانشگاه برخلاف خواسته و ارزش‌های اسلامی و ملی رفتار شود.

ولایتی با بیان اینکه فعالیت در حوزه فرهنگی، وظیفه بسیار سنگینی است، گفت: کشور ما دارای بهترین و بااستعدادترین جوانان است و براساس آمار‌های منتشرشده، جوانان و دانشجویان ما زیربنای اعتقادی خوبی دارند. در طول تاریخ نیز همواره پرچم ارزش‌های متعالی به دست ایرانیان و سایر مسلمانان بوده و ایران به عنوان کشور خط‌‌‌ دهنده امت اسلامی همواره پیشتاز بوده است.

رئیس هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر لزوم تبیین و توصیف معارف اسلام و اهل‌بیت(ع) در دانشگاه، بیان کرد: در دنیایی که تحت تأثیر فرهنگ غرب و ضدارزشی قرار دارد، کشور‌هایی هستند که زیر بار این تبلیغات ضدارزشی نمی‌روند، چرا که ارزش خدایی در انسان نهادینه و فطری است و انسان بر اساس فطرت توحیدی خلق شده است. به همین دلیل است که می‌بینیم جمهوری اسلامی ایران با همه مشکلات و سختی‌هایی که به آن تحمیل می‌کنند، چگونه پرچمدار ارزش‌های اخلاقی و انسانی شده است و به لحاظ اعتقادی، در جهان حرف اول را می‌زند و مردم دنیا را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی افزود: اکنون با رهبری داهیانه مقام معظم رهبری و در گذشته با توسط معمار کبیر انقلاب امام خمینی(ره)، جوامع و حاکمیت‌های خارج از مرز‌های ایران امکان تحمیل خواسته‌های خود به ما را نداشته و ندارند و هیچ تفکر، ایدئولوژی و حاکمیت دیگری نمی‌تواند در مقابل ارزش‌های احیاشده جمهوری اسلامی ایران ایستادگی کند.

ولایتی با تأکید بر لزوم توجه به فعالیت‌های فرهنگی و اعتقادی دانشجویان، تأکید کرد: خوشبختانه فطرت دانشجویان ما بیدار است و زمینه برای کار‌های فرهنگی و بیان فضایل اسلام ناب محمدی(ص) مهیاست. در گذشته نیز حیا، حجاب و عفت جزء مبانی مورد اعتقاد ایرانیان بوده است و حجاب و عفاف در ایران قدمت دارد و یکی از تأکیدات اسلام است. این موضوع باید در دانشگاه آزاد اسلامی مورد توجه بیشتری قرار گرفته و تلاش بیشتری برای احیای این اصل اسلامی و سنت ایرانی را به کار برد.

رئیس هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در پایان اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه توجه به مبانی دینی، عفاف و حجاب پیشرفت خوبی داشته است که شواهد و قراین، گویای این موضوع است. خوشبختانه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و معاونت فرهنگی و دانشجویی به عنوان دو رکن اساسی فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی، تلاش دارند تا بتوانند فضای اسلامی و قابل قبولی در دانشگاه حاکم کنند.

حجت‌الاسلام ابراهیم کلانتری، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در بخشی از این نشست گفت: همه ما باید سیاست‌های کلان و کلی دکتر ولایتی در حوزه فرهنگی و دانشجویی را مدنظر قرار دهیم و به آن‌ها توجه ویژه داشته باشیم. این سیاست‌ها، چراغ روشن مسیر پیش روی ما در معاونت فرهنگی و دانشجویی است.

کلانتری، تشریح برنامه‌ها و تبیین سیاست‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در سال جدید را هدف اصلی برگزاری سومین نشست سالانه معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه بیان کرد و افزود: برای ورود به سال تحصیلی جدید باید برنامه‌ها، اولویت‌ها و اقدامات اساسی در معاونت فرهنگی و دانشجویی را بدانیم، در غیر این صورت نمی‌توانیم وظیفه خطیر خود را به درستی و شایستگی انجام دهیم. باید با انسجام، برنامه‌ریزی و دقت عمل پیش برویم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: تقارن آغاز سال تحصیلی جدید با ماه محرم، ظرفیت ارزشمند و بسیار مؤثری ایجاد کرده که باید از این ظرفیت به نحو احسن و مطلوب استفاده کنیم.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که سومین نشست سالانه معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی به اهداف ارزشمند خود دست یابد و جلسه پرخیر و بابرکتی برای معاونان فرهنگی و دانشجویی واحد‌ها باشد.
 
همچنین در بخشی از این نشست، کتاب «مدل مفهومی الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت» با حضور علی‌اکبر ولایتی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد شریفانی، سرپرست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام ابراهیم کلانتری و مرتضی نبوی، نویسنده اثر و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام رونمایی شد.

کتاب «مدل مفهومی الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت»، در سه جلد و چهار فصل شامل «هستی‌شناسی»، «معرفت‌شناسی»، «ارزش‌شناسی»، و «روش‌شناسی»، به بررسی مدل مفهومی الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت پرداخته است. نبوی در آیین رونمایی از این کتاب، گفت: انگیزه اصلی نگارش کتاب «مدل مفهومی الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت» زمانی به وجود آمد که مقام معظم رهبری فرمودند باید برای خودمان مدل پیشرفت داشته باشیم.

وی ادامه داد: کشور‌هایی که مدل پیشرفت خود را از دیگران الگوبرداری کرده‌اند، عملاً پیشرفتی نداشتند چرا که مدل جهان‌بینی هر منطقه باید متناسب با شرایط آن کشور باشد؛ بنابراین سعی کردیم با در نظر گرفتن نظریه‌های پیشرفت در سایر کشور‌ها و جهان اسلام، براساس جهان‌بینی اسلامی، الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت را تبیین کنیم.

نبوی بیان کرد: در تألیف این کتاب،  داود دانش جعفری، رضا زمانی، محمدرحیم عیوضی، علی مبینی دهکردی، محمدحسین ملایری و میثم موسایی مشارکت داشته‌اند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: