کد خبر: 3851286
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴
گروه حوزه‌های علمیه ــ کتاب «مجموعه گفتارهای فقه رسانه و ارتباطات» حجت‌الاسلام والمسلمین علی نهاوندی در دو جلد منتشر و روانه بازار شد. 
کتاب «مجموعه گفتارهای فقه رسانه و ارتباطات» منتشر شدبه گزارش ایکنا، کتاب «مجموعه گفتارهای فقه رسانه و ارتباطات» تألیف حجت‌الاسلام والمسلمین علی نهاوندی است که در دو جلد تحقیق شده است.
 
این اثر به بررسی مبانی، مسائل و احکام فقهی پدیده‌های رسانه‌ای می‌پردازد و می‌کوشد تا تفقه در عرصه ارتباطات و رسانه را تبیین کرده و به سوی شکل‌دهی روشمند تفقه در رسانه و ارتباطات گام بردارد.
 
 برخی از موضوعات و مسائل فقهی مطرح شده در جلد اول پس از تبیین کلیات و مفاهیم عبارت است از فقه محتوا و پیام رسانه‌ای و نیز فقه رفتار و پدیده‌های رسانه و ارتباطات که در سه فصل تدوین شده و احکامی مانند غنا و موسیقی، رقص و حرکات موزون در رسانه، سرگرمی، مسابقات، قمار رسانه‌ای، مناظره و تضارب آرا، حکم ارتداد در رسانه، احکام اقرار، قذف و شهادت از طریق رسانه، ترویج سحر و جادوگری، نشر اکاذیب، مباهته در رسانه، اشاعه فحشا و منکر، فقه اطلاع‌رسانی و خدعه است.
 
همچنین در جلد دوم تحت چهار فصل به کلیات و مفاهیم، مبادی و مبانی ارتباطات، بررسی فقهی مسائل و پدیده‌های رسانه و ارتباطات و فقه رسانه‌های تعاملی و پیوستاری اشاره می‌کند.
 
برخی از محورهای جلد دوم عبارت است از فقه مکتوبات رسانه‌ای، فقه النظر، حکم پخش موارد الزام‌آور شرعی، فقه معاملات رسانه‌ای، حکم تولید و ساخت عروسک و ربات در برنامه‌های ترکیبی، حکم اختلاط بازیگران مسلمان و غیر مسلمان، حکم رسانه و حریم خصوصی، فقه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، فقه تجارت الکترونیک و تله شاپینگ، احکام زیارت مجازی، فقه بازی‌های رایانه‌ای و حکم ازدواج اینترنتی که قسمتی از محورهای جلد دوم است.
 
یادآور می‌شود، جلد اول در ۳۸۳ صفحه و جلد دوم در ۳۲۸ صفحه در قطع وزیری به زینت طبع آراسته و روانه بازار علم و فرهنگ شد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: