کد خبر: 3855619
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۷
گروه حوزه‌های علمیه ــ 17 برنامه به مناسبت بزرگداشت علامه طباطبایی(ره) از سوی مجمع عالی حکمت اسلامی در قم و برخی شهرهای کشور برگزار خواهد شد.

برگزاری 17 برنامه به مناسبت پنجمین سال بزرگداشت علامه طباطبایی(ره)به گزارش ایکنا، محمدباقر خراسانی، مدیر اجرایی مجمع عالی حکمت اسلامی، امروز، 18 آبان‌ماه، در تشریح برنامه‌های پنجمین سال برپایی بزرگداشت علامه طباطبایی(ره) گفت: مجمع عالی حکمت اسلامی 230 عضو پیوسته در قم، 68 عضو در شعبه شیراز و 38 عضو در شعبه اصفهان دارد و از مجموع آنها پایگاه و باشگاه فلسفه‌گرایان راه‌اندازی شده است.

وی افزود: در قم 11 گروه علمی به صورت مستمر فعالیت دارند و تاکنون 1335 جلسه علمی تشکیل شده است و آخرین گروه هم فلسفه غرب بوده است که به نقد، ترجمه و تعاملات فلسفی با دنیای غرب می‌پردازد.

خراسانی تصریح کرد: در طی سال 1397 و نیمه اول سال 98 با فراز و نشیب در حوزه نشر روبرو بودیم، ولی با این حال انتشارات مجمع موفق شد در سال 97، در بیستمین کتاب سال حوزه هم به عنوان ناشر و هم مرکز برتر پژوهشی معرفی بشود.

وی با اشاره به اینکه تعامل جدی با دنیای غرب در حوزه فلسفه نداشتیم، اظهار کرد: مجوز فصلنامه خبری به زبان انگلیسی اخذ شده و به زبان فارسی و آلمانی ترجمه و به صورت دیجیتال و مکتوب چاپ خواهد شد و بخشی از خلأهای بین‌المللی را برای حضور بیشتر فلسفه اسلامی در دنیا پر خواهد کرد.

جذب 40 عضو بین‌المللی

خراسانی با پرداختن به اینکه تا دو سال آینده باید 40 عضو پیوسته از استادان فلسفه در دنیا شناسایی و به عضویت درآوریم، اظهار کرد: امسال دوازدهمین دوره آموزشی بلندمدت را برگزار کردیم و 76 موضوع درسنامه منتشر شد و کلاس‌های آن در حال برگزاری است.

مدیر اجرایی مجمع عالی حکمت اسلامی با اشاره به برنامه‌های بزرگداشت علامه با بیان اینکه این برنامه‌ها از سال 94 آغاز شده است، گفت: شخصیت ممتاز علامه طباطبایی حتی برای نخبگان هم شناخته شده نبود و بسیاری هم صرفاً به صورت تک‌بعدی یعنی در بعد تفسیر می‌شناختند.

برنامه‌های بزرگداشت

خراسانی با اشاره به اینکه در سال 1397، 17 برنامه به مناسبت ارتحال ایشان برگزار شد، تصریح کرد: تا پایان 97، 52 برنامه در طول این چند دوره برگزار شده و دبیرخانه دائمی بزرگداشت علامه هم در حال ایجاد است و امسال پنجمین ویژه برنامه بزرگداشت از 18 تا 30 آبان برگزار خواهد شد.

برگزاری 17 برنامه به مناسبت بزرگداشت علامه طباطبایی(ره)

وی ادامه داد: تاکنون 17 برنامه تنظیم شده است که 11 برنامه گروه‌های علمی مجمع در قالب نشست تخصصی برگزار می‌کنند و 5 نشست علمی هم در قم، تبریز، مشهد، تهران و شیراز خواهیم داشت؛ همچنین گردهمایی علوم عقلی هم برگزار می‌شود، البته اصفهان و مرند هم درخواست‌هایی برای برپایی همایش داشته‌اند.

خراسانی بیان کرد: دهمین گردهمایی استادان علوم عقلی و نخبگان حوزه علوم عقلی در دارالقرآن علامه طباطبایی(ره) با سخنرانی آیت‌الله جوادی آملی در روز چهارشنبه، 22 آبان ماه، بعد از نماز مغرب و عشاء برگزار خواهد شد و دو تن از استادان علوم عقلی هم سخنرانی خواهند کرد.

مدیر اجرایی مجمع عالی حکمت اسلامی ادامه داد: تاکنون در چند دوره بزرگداشت‌های علامه، مجموعه مطالب و سخنرانی‌ها در قالب کتاب و یادنامه علامه طباطبایی منتشر شده است و مجموعه مباحث امسال هم تا قبل از ویژه برنامه‌های ششم نشر خواهد یافت و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

وی افزود: در تبریز و تهران هم برنامه‌هایی در این زمینه تدارک شده است که نشست‌های تهران در حوزه علمیه مروی برگزار خواهد شد و محوریت بحث هم اخلاق و معنویت از دیدگاه علامه طباطبایی بحث خواهد شد که مرتبط با بیانیه گام دوم انقلاب است.

روز حکمت اسلامی ثبت شود

خراسانی ابراز کرد: چند سال است که 24 آبان ماه را به عنوان روز حکمت اسلامی برای ثبت در تقویم کشور ارائه کرده‌ایم، همچنین جایزه جهانی حکمت اسلامی را پیشنهاد کردیم، ولی هنوز مورد موافقت قرار نگرفته است.

وی افزود: مقام معظم رهبری فرمودند که گفتمان فلسفه اسلامی باید به عنوان گفتمان غالب در فضای بین‌المللی شناخته شود که مستلزم همکاری نهادها از جمله شورای فرهنگ عمومی و ... است.

خراسانی با بیان اینکه این مجمع، شعباتی در مشهد، اصفهان و شیراز دارد، تأکید کرد: تبریز هم درخواست تأسیس شعبه داشته‌، ولی هنوز زیرساخت آن ایجاد نشده است. این مجمع زیر نظر سه تن از مراجع یعنی آیت‌الله جوادی آملی، سبحانی و مصباح یزدی اداره می‌شود و متأسفانه کمترین حمایت مالی در طول سالیان اخیر از مجمع انجام نشده است، در حالی که بودجه مصوب فرهنگی داشته‌ایم، با حذف بودجه‌های فرهنگی نتوانسته‌ایم مبلغی را جذب کنیم.

خراسانی با ذکر اینکه این مجمع، مجوز شورای عالی حوزه را دارد، بیان کرد: دوسوم اعضای مجمع حوزوی و مابقی دانشگاهی هستند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: