کد خبر: 3857754
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۲
فعال فرهنگی شیعه در ایتالیا تشریح کرد:
گروه حوزه‌های علمیه ــ یک فعال فرهنگی شیعه در ایتالیا با بیان اینکه عشق و صبر رمز موفقیت در تبلیغ است، گفت: مبلغان تیشیری مسیحی به بیابان‌ها و جاهایی که امکانات اندکی وجود دارد، می‌روند و چندین دهه عمر خود را صرف تبلیغ می‌کنند تا اثرگذار باشند، ولی روحانیون ما طی یک هفته و ده روز آن هم به شیک‌ترین مناطق اروپا می‌روند و تصور می‌کنند که می‌توانند مردم را مسلمان کنند.
به گزارش ایکنا، سیدمحمدباقر احمدی، فعال فرهنگی در ایتالیا، 26 آبان‌ماه در نشست پژوهشی در موسسه شیعه‌شناسی گفت: 40 سال است که در ایتالیا زندگی می‌کنم؛ این کشور مدت‌ها مهاجران زیادی را به کشورهای اروپایی فرستاده بود، ولی خودش، الان مهاجرپذیر شده است.
وی افزود: ابتدا که بنده به آنجا رفتم در آنجا حتی قصابی برای مسلمین وجود نداشت و اوایل چندین ماه گوشت نمی‌خوردیم. از این رو تعداد زیادی گوسفند و گاو برای مردم مسلمان به صورت شرعی قربانی کردیم.
این پزشک ایرانی مقیم ایتالیا با بیان اینکه ایرانیان و به خصوص مسئولین علاقه‌مندی چندانی به ایتالیا نداشته‌اند، افزود: مسئولین در طول چندین دهه قبل و حتی بعد از انقلاب علاقه زیادی به فرنگ و آمریکا داشتند، در حالی که ایتالیا به لحاظ تاریخی مادر بزرگ مادر بزرگ غرب است.
وی ادامه داد: در دوره صفویه و شاه عباس، ایران با ونیز و ایتالیا ارتباط داشتند و هنوز وسایلی از آن دوره ایتالیا در میدان نقش جهان اصفهان وجود دارد.
احمدی با اشاره به سیسیل به عنوان یکی از شهرهای ایتالیا، اضافه کرد: کسی که سیسیل را فتح کرد، یک فرد ایرانی و قاضی بود که 70 سال سن داشت؛ نام چند شهر در این منطقه به زبان فارسی است، از جمله طوس، گنجی، باقریه، علقمه، کلتا که همان قلعه است؛ رگل(رحل) و مسلمین چهار قرن در سیسیل بودند و بعدا مسیحیان جایگزین شدند.
وی ادامه داد: قانون ابن سینا در سیسیل ترجمه شده و وجود دارد. همچنین حمام هزارساله در این منطقه وجود دارد. ضمن اینکه چندین کلیسا هست که در ستون‌های آن، خطوط کوفی نوشته شده، چون این اماکن مسجد بوده که تبدیل به کلیسا کرده‌اند.
وی با بیان اینکه مقر جهانی پاپ در ایتالیا قرار دارد، بیان کرد: موارد فرهنگی مشابه در ایران و ایتالیا، زیاد وجود دارد، مانند عزاداری، سینه‌زنی و اینکه ما 12 امام داریم و آن‌ها معتقد به 12 حواری برای عیسی(ع) هستند. 
این فعال فرهنگی با بیان اینکه قدیس‌های زیادی در ایتالیا وجود دارد که همان طور که ما برای امامزادگان احترام قائل هستیم، آن‌ها برای قدیسان خودشان قائل هستند، اظهار کرد: چندین سال است که در زمینه گفت و گوی ادیان در حال تلاش هستیم که این گفت وگو، فرقه‌های مختلف مسیحی را در بر می‌گیرد. همچنین با اهل تسنن مراودات علمی داریم و به خصوص در مورد امام صادق(ع) چون استاد علمای آنان بوده است، ضمن اینکه با هندوها هم مباحث علمی داریم.
تفاوت مبلغان شیعه و مسیحی
احمدی با بیان اینکه ایتالیا چون مقر پاپ است و فعالیت‌های جهانی تبشیری دارند، ادامه داد: مبلغان تیشری مسیحی به بیابان‌ها و جاهایی که امکانات اندکی وجود دارد، می‌روند و یتیم خانه و دانشگاه و ... درست می‌کنند و چندین دهه عمر خود را صرف تبلیغ می‌کنند تا اثرگذار باشند ولی روحانیون ما طی یک هفته و ده روز آن هم به شیک‌ترین مناطق اروپا می‌روند و تصور می‌کنند که مردم را اصلاح خواهند کرد و می‌توانند آنان را مسلمان و شیعه 12 امامی کنند.
وی با بیان اینکه ما متاسفانه قدرت دافعه‌مان زیاد و جاذبه‌مان کم شده است، به همین دلیل در برخی موارد  شاهد بروز ناهنجاری در فرزندان برخی علما هستیم گفت: متاسفانه وضعیت پوشش و آرایش هم در ایران نامناسب شده است، زیرا در ایران بانوانی می بینیم که آرایش دارند، ولی در ایتالیا آرایش‌ در زنان، بسیار کم است.
احمدی تصریح کرد: تشیع معتقد به اجتهاد است و اجتهاد شنیدن نظرات دیگری است، بنابراین به جای نفی یکدیگر باید بر مشترکات بپردازیم، لذا در این راستا، کنفدراسیونی با حضور افرادی از ایران و پاکستان و ... در آنجا ایجاد کرده‌ایم تا تمرکز تبلیغی بیشتری داشته باشیم.
راه‌اندازی مجمع بانوان اهل بیت(ع)
وی با بیان اینکه با عشق و صبر می‌توان کارهای خوبی انجام داد، افزود: معرفی مشاهیر ایرانی که برخی از آنان سنی هستند، از دیگر کارهای انجام شده بوده، ضمن اینکه مجمع بانوان اهل بیت راه‌اندازی شد. همچنین یک شب در کلیسای سیسیل در ماه رمضان، می‌دهیم و عمده کسانی که در این افطاری دخیل هستند، اهل سنت هستند و کارهای ما سبب شده تا پدرروحانی منطقه، ما را خیلی دوست داشته باشد.
این فعال فرهنگی در ایتالیا در مورد مراکز اسلامی در ایتالیا و اروپا بیان کرد: مراکز اسلامی دارای نقاط قوت و ضعف هستد؛ متاسفانه هنوز رشد فکری مطلوبی نداشته‌ایم که همدیگر را بپذیریم و دفع نکنیم؛ معتقدم مهمترین عامل برای اثرگذاری اخلاق است و باید روی مقوله اخلاق کار شود و اگر «بهجت‌نام» نباشد کسانی «بهجت‌گونه» باشند و بتوانند در ایتالیا حضور یابند.
احمدی با بیان اینکه یکی از مشکلات تبلیغ در ایتالیا و اروپا، اسلام‌هراسی است که به خصوص وقتی داعش روی کار آمد تشدید شد، اظهار کرد: یکی از کارهایی که ما برای پیشبرد اهداف دینی انجام می‌دهیم، ویزیت صلواتی در مجتمع مسکونی محل سکونتمان است که خیلی موثر واقع شده است.
احمدی با بیان اینکه در ایتالیا بین 4 تا ده مسجد وجود دارد که هیچ مسجدی برای شیعیان نداریم، افزود: پاپ به ما(مسلمانان) می‌گوید شما هزاران گروه اسلامی هستید و تا یکی نشوید، ما نمی‌توانیم با شما تعامل داشته باشیم، لذا ما باید به رشد و مرتبه‌ای برسیم که بتوانیم دیگری را بپذیریم و یک تشکل واحد اسلامی ارائه کنیم.
احمدی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در آنجا هزینه چندانی نکرده است، افزود: معتقدم بهترین عامل حضور فرهنگی بدون سیاسی کاری است و افراد با اخلاق و کاریزما برای تبلیغ در اینجا مفید هستند؛ کسانی که می‌توانند به لحاظ اخلاقی در دیگران موثر باشند.
فعالیت‌های فرهنگی شیعی در میلان
این فعال فرهنگی تصریح کرد: ما یک ماه کامل ماه مبارک رمضان را غذا می‌دهیم که موجب جلب محبت مسیحیان و اهل تسنن است. همچنین دو ماه ایام عزاداری با حضور عزاداران از شهرها و استان‌های مختلف برای امام حسین(ع) برگزار می‌کنیم. همچنین راهپیمایی روز عاشورا را با حضور دو هزار نفر در مرکز میلان انجام می‌دهیم و چندسالی است که روز اربعین هم این کار انجام می‌شود، ولی متاسفانه حضور ایرانیان در این مراسم کم است وعمدتا از کشورهای دیگر اسلامی حضور دارند با اینکه هزاران شیعه در میلان داریم.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: