کد خبر: 3879272
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۶
آیت‌الله اعرافی:

رشته فضای مجازی در حوزه علمیه راه‌اندازی می‌شود

مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: توانستیم این باور را در حوزه ایجاد کنیم که نیازمند یک رشته در زمینه فضای مجازی هستیم و بخش اجرایی این کار در حال آماده‌سازی است که سعی بر آن است از تمامی ظرفیت‌ها استفاده شود. 

رشته فضای مجازی در حوزه علمیه راه‌اندازی می‌شودبه گزارش ایکنا، آیت‌الله علیرضا اعرافی، 27 بهمن‌ماه در دیدار دبیر شورای عالی فضای مجازی که در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار شد، بیان کرد: در سفر اخیر که به هند رفتیم، متوجه شدیم که در این کشور هزار برنامه برای بزرگداشت سردار سلیمانی برگزار شده است.
وی افزود: جمعیتی که به استقبال آمده بودند، بسیار انبوه بود و وجود آن‌ها مملو از عشق به انقلاب و امام خمینی(ره) بود؛ خون سردار سلیمانی بود که این موج عظیم را در پی داشت.
مدیر حوزه‌های علمیه در بخش دیگری از سخنان خود ابراز کرد:‌ با وجود سرسختی‌های موجود، توانستیم در حوزه این باور را ایجاد کنیم که نیازمند یک رشته در زمینه فضای مجازی هستیم. بخش اجرایی این کار در حال آماده‌سازی است که سعی بر آن است از تمامی ظرفیت‌ها استفاده شود.
وی اضافه کرد: امروز حدود 100 هزار نفر از سراسر کشور در قم در حال تحصیل هستند، بیش از 10 هزار نفر استاد و محقق و بیش از 300 موسسه علمی و تحقیقی و بیش از 100 مجله با مجوز حوزوی در قلمرو علوم انسانی و دیگر ارقام از ویژگی‌های این شهر است.
عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه تصریح کرد: بیش از 200 رشته در حوزه علوم انسانی اسلامی در قم در حال ارائه بوده و این ویژگی‌ها به قم ظرفیت ملی و بین‌المللی داده است.
آیت‌الله اعرافی یادآور شد: جامعه بزرگی از طلاب دارای انجمن‌ها، کانون‌ها و تشکل‌ها هستند، در ایران دو هزار نفر زبان‌دان وجود دارد؛ ما در سفر هند توافقی انجام دادیم که حدود 40 محور را دارا است.
وی ادامه داد: این ظرفیت‌ها در بخش‌هایی بالفعل و در بخش‌های بیشتری بالقوه است و نیازمند سامان‌دادن کارها است. مدیریت حوزه در فصل جدید وارد طراحی‌های کلان شد، این طراحی‌ها در شرایط سخت اقتصادی انجام شده است.
آیت الله اعرافی ابراز کرد: امروز حوزه برای نخستین بار واجد 20 سند جامع راهنما است که این مجموعه اسناد در قالب نخستین برنامه پنج ساله انجام می‌شود. در ذیل این اسناد کلان حدود 400 طرح و برنامه است که 100 برنامه از این تعداد بسیار عظیم است.
عضو جامعه مدرسین تصریح کرد: برای حضور در عرصه ما یک طرح آمایش انجام داده‌ایم که بیش از 200 کارکرد روحانیت در قلمرو خود حوزه، جامعه، نظام و بین‌الملل در آن مشخص شده است.
آیت‌الله اعرافی طراحی‌های امروز حوزه را جامع و بلندنظرانه دانست و یادآور شد: به طور مثال ما در آموزش و پرورش یک برنامه پنج ساله داریم که سال به سال کارها مشخص است که در قالب حرکتی بزرگ در حال انجام است.
وی ادامه داد: در مباحث فضای مجازی سعی شده یک منظومه فکری تولید شود، در حوزه مرکز آموزش‌های مجازی کارهای خود را شروع کرده است.
مدیر حوزه‌های علمیه اظهار کرد: ما در همه این بخش‌ها آماده همکاری با شورای عالی فضای مجازی هستیم؛ خبرگزاری حوزه مشتری‌های پروپاقرصی در ایران و جهان دارد که تنوع زبانی آن برای بعد بین‌المللی بسیار موثر بوده است.
آیت‌الله اعرافی ابراز کرد: ما باید بخش پژوهشی را در زمینه فضای مجازی فعال کنیم که این کار با شروع فعالیت رشته‌های فضای مجازی سرعت خواهد گرفت.
وی اضافه کرد: می‌توان کارهای بزرگی در قالب تفاهم‌نامه حوزه و شورای عالی فضای مجازی انجام داد و این از مطالباتی است که از حوزه وجود دارد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha