کد خبر: 3913496
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۵
مدیرکل اداره قرآن و حدیث جامعةالمصطفی(ص) العالمیة گفت: بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی قرآنی و حدیثی این نهاد با رویکرد ایثار، مقاومت و گفتمان انقلاب اسلامی در تمامی رشته‌های پانزده‌گانه جشنواره در رشته‌های معارفی و یا مهارتی و شفاهی از طریق مجازی برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین رفیعی، مدیرکل اداره قرآن و حدیث المصطفی(ص)، در گفت‌وگو با ایکنا، در مورد بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی قرآنی و حدیثی المصطفی(ص) اظهار کرد: این جشنواره مانند سال‌های گذشته و با وجود شرایط سخت در اجرا که ناشی از شیوع ویروس کرونا، از سوی شورای سیاست‌گذاری با قدرت برنامه‌ریزی شد. تدابیر لازم برای کیفیت اجرای آزمون‌های مختلف ویژه رشته‌های متنوع اندیشیده شده و تمام رشته‌های پانزده‌گانه جشنواره در رشته‌های معارفی و یا مهارتی و شفاهی از طریق مجازی برگزار می‌شود.

وی افزود: در واقع همه مراحل از طریق فضای مجازی برگزار می‌شود و حضور فیزیکی در جشنواره نداریم و اختتامیه نیز به صورت مجازی برگزار خواهد شد. البته در صورت بهبود یافتن شرایط شیوع ویروس کرونا سعی بر آن داریم مرحله نهایی بعضی از رشته‌ها و اختتامیه به صورت حضوری برگزار شود.

پیش‌بینی 20 رشته برای جشنواره

مدیرکل اداره قرآن و حدیث المصطفی(ص) بیان کرد: در جشنواره امسال تحولات خوبی پیش‌بینی و گستره رشته‌ها افزایش یافته است. با توجه به اینکه هزینه اجرای حضوری مسابقات به مراتب بیشتر از هزینه‌های مجازی است، صرفه‌جویی چشمگیری در اجرای جشنواره صورت‌گرفته که در افزایش رشته‌های جشنواره هزینه شده و رشته‌های جشنواره از ۱۰ به ۱۵ رشته افزایش یافته است. این رشته‌ها در بخش طلاب، کارکنان، استادان اجرایی می‌شود و در بخش فرزندان و خانواده‌ها نیز ۲۰ رشته پیش‌بینی شده که در دست طراحی بوده و هنوز نهایی نشده است.

مدیرکل اداره قرآن و حدیث المصطفی(ص) اظهار کرد: در جشنواره امسال تحولی دیگر رقم خورد و به دلیل اهمیت استمرار اُنس با قرآن و حدیث، مرحله اول رشته‌های معارفی و مهارتی در چند آزمون مختلف برگزار می‌شود که هر یک از آزمون‌ها یک ماه به طول می‌انجامد و در مجموع ۳ تا ۴ آزمون برای هر رشته برگزار می‌شود تا نفرات راه‌یافته برای همه رشته‌ها به مرحله دوم معرفی شوند.

وی گفت: در واقع هر شرکت‌کننده باید در ۳ تا ۴ آزمون شرکت کند تا به مرحله بعدی راه یابد؛ لذا استمرار در برگزاری مراحل خواهیم داشت، ضمن اینکه سه کمیته برنامه‌ریزی برای بخش شفاهی و بخش کتبی و خانواده و فرزندان زیرنظر ستاد برگزاری جشنواره تشکیل شد. تصمیمات جزئی مربوط به جشنواره و برنامه‌ریزی در حوزه رشته‌های مخاطبان در این سه کمیته انجام و در ستاد برگزاری جشنواره تائید و نهایی‌سازی می‌شود.

برگزاری متمرکز در کشورهای مختلف

حجت‌الاسلام رفیعی با اشاره به دیگر تحولات بیست و ششمین جشنواره قرآنی و حدیثی المصطفی(ص) تصریح کرد: همه مراحل و رشته‌ها به صورت مجازی برگزار می‌شود که به علت کم‌هزینه بودن جشنواره امسال در رشته‌های شفاهی مسابقات طلاب المصطفی(ص) در کشور‌های مختلف به صورت متمرکز و همزمان برگزار و همه طلاب المصطفی(ص) در دنیا با هم سنجیده می‌شوند تا در رشته‌های شفاهی نفرات برتر از میان آن‌ها انتخاب شود.

وی تصریح کرد: در جشنواره امسال هر یک از واحد‌های آموزشی المصطفی(ص) مستقر در ایران مجری یکی از رشته‌ها هستند و تقسیم کار انجام شده، لذا ستاد برگزاری رأساً درگیر اجرای رشته‌ها نیست، اما مدیریت کلان این حرکت را برعهده دارد که یک هفته دیگر رؤسای ستاد برگزاری جشنواره حکم رئیس کمیته‌های علمی، فنی و کمیته‌های معارفی و مهارتی از طرف ریاست المصطفی(ص) ابلاغ می‌شود.

مدیرکل اداره قرآن و حدیث المصطفی(ص) اظهار کرد: رویکرد جشنواره امسال با توجه به چهلمین سال دفاع مقدس و در ایام برگزاری اولین سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی است، لذا محتواهای تعیین شده در رشته‌های مختلف با توجه به مفاهیم ایثار و مقاومت است، ضمن اینکه اختتامیه در ایام دهه فجر و متناسب با آن، محتواهای گفتمان انقلاب اسلامی و اندیشه‌های مقام معظم رهبری طراحی و در این راستا بخش ویژه‌ای در رشته‌های معارفی طراحی شده که براساس کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی از مقام معظم رهبری خواهد بود.

حجت‌الاسلام رفیعی بیان کرد: همه این کتاب در ۴ مرحله به آزمون گذاشته می‌شود، شروع جشنواره از ۱۵ مردادماه و پایان آن اواخر بهمن‌ماه سال جاری است، پیش‌بینی می‌کنیم اواخر سال وضعیت بیماری بهتر باشد و اختتامیه جشنواره حضوری برگزار شود، همچنین تدابیری اندیشیده شده تا حفظ قرآن کریم به صورت مجازی برگزار شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: