کد خبر: 3951932
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۶

دشواری‌های زن بودن در جامعه ایران

زن بودن در جامعه‌ بلاتکلیف ایران یعنی تجربه‌ همواره‌ انواع خشونت‌های پنهان و آشکار. قانون این جامعه این است که زن باید «خوب» باشد. ولی دختر خوب بودن کاری عمیقاً دشوار است.

به گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام مهراب صادق‌نیا یادداشتی به مناسبت روز زن به رشته تحریر درآورده است که متن آن از نظر می‌گذرد؛

«ایرانی‌ها هم‌زمان با سال‌روز میلاد حضرت زهرا(س) از زنان و مادرانِ خود تقدیر می‌کنند و مقام آن‌ها را گرامی می‌دارند؛ ولی کم‌تر به دردِ زن بودن توجّه دارند.

زن بودن در جامعه‌ ما که نسبت به زنان بلاتکلیف است، کار دشواری است. زنان جامعه‌ ما همواره در فضای ارزش‌های متناقض زندگی می‌کنند؛ از یک سو زن باید تحصیلات عالی داشته باشد، در حوزه‌ عمومی فعالیت کند و شاغل باشد، قوی باشد، درآمد داشته باشد و از سوی دیگر باید زنِ خانه باشد، مادر باشد، و به جای نشستن پشت فرمان خودرو باید ماشین رخت‌شویی را پُر و خالی کند. جامعه مدام آنها را به زیباتر شدن، باربی شدن، عمل کردن، استفاده از لوازم زیبایی می‌کشاند و از سوی دیگر همین رفتارهای آنها را مسخره می‌کند و آن‌ها را موجوداتی سطحی و دست و پاچلفتی معرفی می‌کند.

زن بودن در جامعه‌ بلاتکلیف ایران یعنی تجربه‌ همواره‌ انواع خشونت‌های پنهان و آشکار. قانون این جامعه این است که زن باید «خوب» باشد. ولی دختر خوب بودن کاری عمیقاً دشوار است؛ بسیار دشوارتر از پسرِ خوب بودن. آن‌ها در خیابان‌های پر از بوق، تکّه‌پرانی، خیره‌چشمی، دست‌درازی، و آزارهای مختلف باید قوی باشند، ایستادگی کنند، پاک‌دامنی خود را ثابت کنند و در نهایت، خوب باشند. جامعه‌ای که حال زن‌هایش خوب نیست، حالِ خودش هم خوب نیست.»

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha