کد خبر: 4017839
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۶
عابدین سیاحت اسفندیاری، رئیس مرکز بین‌المللی توسعه صلح، فرهنگ و عقلانیت، از برگزاری سومین کنفرانس بین‌المللی صلح‌پژوهی در اسفندماه سال جاری در جزیره کیش خبر داد و گفت: اعطای جایزه بین‌المللی صلح و تشکیل شورای سیاستگذاری گفتمان بین‌المللی مهدویت از دیگر فعالیت‌های مرکز توسعه صلح، فرهنگ و عقلانیت است.

سومین کنفرانس بین‌المللی صلح‌پژوهی برگزار می‌شود / تشکیل شورای سیاستگذاری گفتمان بین‌المللی مهدویتبه گزارش ایکنا، عابدین سیاحت اسفندیاری، رئیس مرکز بین‌المللی توسعه صلح، فرهنگ و عقلانیت، عصر امروز 10 آذرماه در نشستی خبری به تشریح برنامه‌های کنفرانس بین‌المللی صلح‌پژوهی پرداخت و گفت: این مرکز از سال 95 فعالیت خود را با چاپ مجلات بین‌المللی شروع کرد و هم‌اکنون دو مجله در دست نشر دارد؛ یکی مجله مطالعات تطبیقی حقوق بشر به 5 زبان فارسی، انگلیسی، عربی، آذری و استانبولی و یک نشریه با عنوان صلح و عقلانیت داریم که آن هم با 5 زبان منتشر می‌شود که از جمله آنها زبان اسپانیولی به جای زبان آذری است.

وی افزود: تاکنون 15 کتاب در ذیل واژه صلح، فرهنگ و عقلانیت منتشر شده است، همچنین یکی از فعالیت‌های ما برگزاری همایش گفتمان علمی انقلاب اسلامی بود که با همکاری حوزه علمیه در 19 حوزه دانشی برگزار شد و در قالب 13 هزار صفحه مشتمل بر کتاب و مقاله، پایان‌نامه‌ و نرم‌افزار و ... نشر یافت.

سیاحت اسفندیاری از تشکیل بنیاد بین‌المللی نظریه‌پردازان در این مرکز خبر داد و افزود: فعالیت این بنیاد برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه‌پردازی است. همچنین دوره‌های آموزشی از جمله تربیت مشاور برای کشورهای آذربایجان و ترکیه برگزار کرده‌ایم.

رئیس مرکز بین‌المللی توسعه صلح، فرهنگ و عقلانیت از برگزاری سومین کنفرانس بین‌المللی صلح‌پژوهی خبر داد و افزود: اولین دوره این کنفرانس در کیش با حضور 24 ملیت برگزار شد، کنفرانس دوم، هشتم آبان ماه به صورت عمدتاً مجازی به سه زبان با حضور افرادی از 26 ملیت برگزار شد و کنفرانس سوم هم در حال دریافت مقالات است.

سیاحت اسفندیاری بیان کرد: این کنفرانس در هفتم اسفندماه سال جاری در مرکز همایش‌های بین‌المللی جزیره کیش برگزار خواهد شد و فرصت ارسال مقالات تا 20 بهمن‌ماه و تاریخ ثبت نام برای حضور در کنفرانس هم تا 30 بهمن ماه امسال خواهد بود و افرادی که مقاله نداده‌اند هم می‌توانند در این کنفرانس شرکت کنند.

وی اضافه کرد: این کنفرانس در اولین دوره با 30 محور برگزار شد و در دوره امسال هم محورهایی مانند؛ آموزش و صلح، پژوهش و صلح؛ اخلاق و صلح، فلسفه و صلح، حقوق و صلح، سیاست و صلح ، اقتصاد و صلح، تاریخ و صلح، فرهنگ و صلح، دولت و صلح، دین و صلح، هنر و صلح، ورزش و صلح، رسانه و صلح و عدالت و صلح و .... برای این کنفرانس تعریف شده است.

سیاحت اسفندیاری با بیان اینکه از 5 قاره جهان مقاله برای کنفرانس ارسال شده است، گفت: برخی از شخصیت‌های علمی در کشورهای دیگر هم درخواست داشتن نمایندگی این مرکز را از ما داشته‌اند که از ثمرات کنفرانس است؛ هم‌اکنون در برزیل نمایندگی ایجاد شده است و برای ایجاد نمایندگی در آمریکا و عمان هم هم پیگیری شده است.

وی با بیان اینکه سامانه خبری هفت زبانه«رصدبانان» هم ایجاد شده و همین نمایندگی‌ها این پایگاه را تامین محتوا خواهند کرد، افزود: این کنفرانس مجوز وزارت علوم را دارد و مقالات آن در پایگاه‌های استنادی علوم جهان اسلام و پایگاه استنادی جهاددانشگاهی نمایه می‌شود.

وی با بیان اینکه تاکنون 90 مقاله به کنفرانس رسیده است و هیچ مقاله سفارشی در دستور کار نداریم، افزود: داوران و اعضای کمیته‌های این همایش هم از کشورهای مختلف مانند آمریکا، برزیل، آلمان و فرانسه ، ترکیه، عراق و ... هستند و مقالات را ارزیابی خواهند کرد. همچنین در ذیل این کنفرانس چندین نشست و کرسی علمی هم برگزار شده که وقف مسلم بر کافر جدیدترین رویداد بوده است.

 تشکیل شورای سیاستگذاری گفتمان بین‌المللی مهدویت

سیاحت اسفندیاری گفت: از مزیت‌های این مرکز آن است که ما به هیچ عنوان مقاله سفارشی نداریم و صاحبان مقالات و شرکت‌کنندگان در کنفرانس هم هزینه شرکت خود را می‌پردازند.

وی از تشکیل شورای سیاستگذاری گفتمان بین‌المللی مهدویت در این مرکز خبر داد و اظهار کرد: دغدغه ما در ایجاد این شورا آن است که ما گاهی با آسیبی مواجه هستیم و آن مصادره بزرگان دین و منحصر کردن آنها به مذهب خودمان است، در حالی که وقتی ما مدعی جهانی بودن اسلام هستیم، امام زمان(عج) هم جهانی است. برای ترویج گفتمان صلح و عدالت باید دیوارهای مسجد جمکران را فراتر از این مسجد و قم و ایران ببریم و باید مهدویت و صلح و عدالت را در همه دنیا رواج دهیم و تشکیل شورا هم در راستای این هدف است که معاون رئیس جمهور، نماینده ولی فقیه در استان کردستان و از دانشگاه‌ها در این شورا عضو هستند.

سیاحت اسفندیاری اضافه کرد: پایگاه اینترنتی هم برای این کار راه‌اندازی شده تا همه آثا‌ر مرتبط با مهدویت و منجی موعود در آن بارگذاری شده و آنها را ترویج کنیم؛ متاسفانه ما در ترویج تولیدات علمی و فرهنگی و دینی خود ضعیف هستیم و باید تلاش بیشتری داشته باشیم.

اعطای جایزه دوسالانه صلح

وی همچنین از اعطای جایزه دوسالانه بین‌المللی صلح خبر داد و اضافه کرد: کار این جایزه آغاز شده و اولین جایزه در دو سال آینده در ایران اعطا خواهد شد و موارد بعدی را به کشورهای دیگر خواهیم برد، جایزه بین‌المللی صلح در دنیا وجود دارد، ولی عمدتاً در پشت سر آن دولت‌ها هستند، ولی این جایزه از فرایند آغاز تا اعطا کاملاً توسط مرکز مردم‌نهاد اعطا خواهد شد و این از ممیزات این جایزه است.

وی تأکید کرد: در ذیل این فستیوال کارگاه، جشنواره و دوره‌های آموزشی خواهیم داشت و دوره آموزشی مهارت‌های به‌زیستی و مشاوره هم خواهیم داشت و در حقیقت دوسالانه فعالی که خاتمه آن جایزه صلح است، برگزار خواهد شد.

وی افزود: کمیته داوران این جایزه هم شخصیت‌هایی از کشورهای مختلف و تخصصی هستند؛ یعنی هنرمندان و ورزشکاران کمیته هنر و ورزش را اداره می‌کنند و در سایر بخش‌ها هم به همین شکل است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: