کد خبر: 4028790
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۵

مراسم دومین سالگرد شهادت سپهبد سردار حاج قاسم سلیمانی، با حضور باشکوه و بی‌سابقه مردم منطقه «المعرکه» از توابع شهرستان صور لبنان در این کشور برگزار شد.

برگزاری مراسم دومین سالگرد سردار در لبنان/ اهتراز پرچم مقاومت + عکسبه گزارش ایکنا؛ به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در لبنان، این مراسم به همت حزب‌الله لبنان و با حضور حسن عزالدین، عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان، عباس خامه یار، رایزن فرهنگی کشورمان در لبنان و جمع زیادی از شخصیت‌های سیاسی، دینی و فرهنگی در ورزشگاه منطقه المعرکه واقع در جنوب لبنان با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

در این مراسم که پرچم‌های مقاومت و جمهوری اسلامی ایران در دستان حضار در اهتراز بود‌، پس از نواختن سرود لبنان و حزب الله و رژه پیشاهنگان، عباس خامه‌یار و حسن عزالدین سخنرانی کردند.

حاج قاسم؛ الگوی اعلای حماسه‌آفرینی

عباس خامه یار، رایزن فرهنگی ایران در لبنان از مکتب سرادر دلها گفت و تأکید کرد: مکتب سلیمانی الگویی اعلا و حاج قاسم قهرمانی واقعی برای نسل جوان امروز است و به همین دلیل نام شهید سلیمانی همچنان لرزه بر تن دشمن می‌اندازد؛ مکتب سلیمانی قدرت نرمی است که به تمامی نسل‌ها درس فداکاری، جهاد، عزت، آزادگی و معنویت می‌بخشد.

 خامه یار افزود: غم و اندوه تجسم یافته در دیدگان دوستداران و عاشقان حاج قاسم، انعکاس فوران احساسات مختلف است؛ غم و اندوه، میل به انتقام، صبر، رضایت به مقدّرات الهی و خشنودی از افتخار شهادت که نصیب سردار عزیزمان شد تنها نصیب بندگان خاص خدا می‌شود.

رایزن فرهنگی کشورمان در لبنان با اشاره به افتخارآفرینی سردار سلیمانی گفت: شهید سلیمانی دلاورمردی بود که ملت ایران به داشتنش و افتخارآفرینی‌هایش می‌بالد. این احساسات حسینی ناشی از شهادت سردار دل‌ها، نه تنها ملت ایران بلکه تمام آزادی‎خواهان جهان را متحد کرد.

خامه‌یار با تأکید بر اینکه شهادت، مکتب حاج قاسم را ماندگار کرد گفت: امروز انگشتر سلیمانی به قطعه مقدسی تبدیل شده است که همه آزادی خواهان از آن تبرک می‌جویند؛ همانگونه که خود از نگین عقیقی که همواره در دستان خود بود، تبرک می‌جست.

وی تصریح کرد: در دومین سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، مستضعفان جهان با شهید سلیمانی تجدید عهد می‌کنند و با افتخار فریاد می‌کشند: همه ما قاسم سلیمانی هستیم و همه ما رهروان مکتب او. اما به راستی معنای عبارت «همه ما قاسم سلیمانی هستیم» چیست؟ حاج قاسم پس از شهادت، سردار دل‌ها شد. شهادت، مکتب حاج قاسم را ماندگار کرد. امروز صدای آزادگان به خوبی شنیده می‌شود که با افتخار فریاد می‌زنند: «سلیمانی از ماست!»

خامه‌یار افزود: امروز نام حاج قاسم لرزه بر اندام دشمنان می‌اندازد. زیرا شخصیت او جامع ابعاد نظامی، جهادی، دیپلماسی، معنوی و انسانی بود. قاسم سیلمانی همان دلاورمردی است که هم لباس رزم بر تن می‌کند و در دفاع از مقدسات و وطن وارد میدان می‌شود و هم در واردات دارو و کالاهای مورد نیاز، میهن خود را یاری می‌دهد؛ میهنی که از محاصره ظالمانه رنج می‌برد. او همان دلیری است که همچنان یاور مظلومان و مستمندان است و در گردهمایی اربعین همه ساله با پاهای برهنه وارد صحنه می‌شد.

راز محبوبیت سردار

وی در ادامه سخنان خود به راز محبوبیت سردار دل‌ها اشاره و اظهار کرد: فروتنی و بی رغبتی به لذت‌های دنیوی و شهرت تنها گوشه‌ای از بزرگ‌منشی این شهید والامقام است. برخی ویژگی‌های شخصیتی، از جمله داشتن روحیه ایثار، اخلاص، شجاعت و بزرگ‌منشی سیره زندگی او را الهام‌بخش و مکتب او را جاودانه کرد. او مردی بود که از هم‌رزمان خود می‌پرسید: از شما سؤال می‌کنم آیا من در ذهن شما آدم خوبی هستم؟ او کسی بود که در وصیت خود برای همسرش نوشت: قبر من ساده باشد مثل دوستان شهیدم. و بر آن سنگِ قبر تنها کلمه «سرباز قاسم سلیمانی» بنویسید نه عبارت‌های عنوان‌دار.

خامه‌یار با تأکید بر اینکه زهد و پارسایی و اخلاص از خصوصیات مهم حاج قاسم بود، بیان کرد: عشق و وفاداری به عهدی که حاج قاسم با خدا بسته بود باعث شد او به مرتبه شهادت نائل شود. شاخصه اصلی عشق و وفاداری او، بی‌رغبتی به دنیا و دوری از هرچه غیر خدا بود. حاج قاسم با چشمانی اشکبار از این عشق سخن می‌گفت و آرزوی شهادت در این راه را داشت. این شهید والامقام شجاع و باغیرت و در عین حال مهربان و رئوف بود؛ حتی با سرسخت‌ترین دشمنان خود.

وی یادآور کرد: حاج قاسم به آیات قرآن عمل می کرد و خود مصداق این آیات بود. وی پیش از ورود به نبرد با دشمنان، گزینه گفت‌وگو و مذاکره را در اولویت قرار می‌داد. این بزرگ‌مرد اهل معنویّت و اخلاص و اخلاق بود. او مصداق بارز این آیه است که: «أَشِدّاءُ عَلَی الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم: در برابر کفّار سرسخت و شدید و در میان خود مهربانند».

رایزن فرهنگی کشورمان در لبنان تأکید کرد: این فرمانده و قهرمان بین‌المللی حامی و یاور مستضعفان و ستم‌دیدگان بود. زنان و کودکان او را پدر خود می‌دانستند و مجاهدان او را الگوی اعلای قهرمانی، شجاعت و حماسه‌آفرینی می‌دانند.

خامه‌یار افزود: به شهادت رسیدن سردار سلیمانی، ابومهدی المهندس و همرزمانشان پایان کار نبود، بلکه نقطه عطفی بود که معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی را دگرگون ساخت. بهترین دلیل برای اثبات این مدعا، حالت بی‌ثباتی و هرج و مرجی است که قدرت‌های استکباری شاهد آن هستند؛ آنانی که فرمانده سلیمانی آن‌ها را در منطقه خوار و ذلیل و تمامی توطئه‌ها و طرح‌های تجزیه‌طلبانه آنان را خنثی کرد. آنان شهادت سردار عزیزمان را جشن گرفتند و ادعا می‌کردند که جهان پس از شهادت این بزرگ‌مرد در امان خواهد بود، اما «دست خدا بالای دست آن‌هاست» و امروز به خوبی شاهد آنیم که چگونه سحر و جادو دامن جادوگران را گرفت. آنان اکنون دریافتند که تأثیر قاسم سلیمانیِ شهید از قاسم سلیمانی زنده بسی خطرناک‌تر است!

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان در پایان سخنان خود تأکید کرد: نام و یاد سردار سلیمانی در تاریخ ماندگار و درخشان می‌ماند؛ زیرا که مکتب سلیمانی چتری به گستردگی همه آزادگان و آزادی‌خواهان دنیاست.

محور مقاومت؛ مهم‌ترین چالش رژیم صهیونیستی

در ادامه شیخ حسن عزالدین، عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت در سخنانی در این مراسم گفت: امروز و در نتیجه تلاش ها، دلاورمردی ها و رشادت های شهدای مقاومت معادلات منطقه به سود محور مقاومت تغییر کرده است.

عزالدین افزود: به فضل شهادت‌ها و به برکت خون شهیدان محور مقاومت، لبنان به کشوری قدرتمند بدل گشته است به طوری‌که اشغالگران صهیونیست دیگر جرأت حمله به لبنان را ندارند.

وی تصریح کرد: دلاورمردی‌های شهدای مقاومت و در رأس آنها شهید حاج قاسم سلیمانی، شهید عماد مغنیه، شهید سید عباس موسوی و شهید راغب حرب؛ توطئه های دشمنان را خنثی کرد و معادلات منطقه را به نفع جبهه مقاومت تغییر داد.

عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت در ادامه به حضور تأثیرگذار حاج قاسم در تغییر موازنه جنگ اشاره و تأکید کرد: حاج قاسم سید شهدای مقاومت بود به این دلیل که او فرمانده میدان بود و با حماسه آفرینی‌های خود نقش تأثیرگذاری در عرصه مبارزه با تروریسم ایفا کرد. او مردی بود که در راه مبارزه با تروریسم و خنثی سازی توطئه‌های دشمنان و نقشه های شوم آنان از کشوری به کشور دیگری در رفت و آمد بود و با فرماندهی فوق العاده تأثیرگذار خود محور مقاومت را یکپارچه و توانمند ساخت.

حسن عزالدین در ادامه به افزایش قدرت محور مقاومت و فرسایش تدریجی قدرت رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: در نتیجه تلاش‌های بزرگ سردار حاج قاسم سلیمانی امروز محور مقاومت مهمترین چالش برای بقای رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود.

عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان در پایان سخنان خود به قدرت یابی محور مقاومت اسلامی در عرصه های سیاسی و نظامی اشاره کرد و گفت: به برکت خون شهدا محور مقاومت به اوج قدرت و اقتدار در منطقه دست یافته است و توان لازم برای رویارویی و مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی را در اختیار دارد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: