کد خبر: 4031889
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۲
اهم رویدادهای قرآنی هفته

کاروان قرآنی انقلاب، امسال نیز با حضور جمعی از فعالان قرآنی به حرکت در آمده است و پس از مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل و تجدید بیعت با مقام معظم رهبری در جوار حرم مطهر امام خمینی(ره)، هفتم بهمن نیز چند محفل در شهر ساوه برگزار کرد و اعضای این کاروان درصدد هستند تا طی هفته پیش رو در مناطقی از جنوب ایران اقدام به برپایی چنین محافلی کنند.

به گزارش ایکنا، هفته اول بهمن‌ماه 1400 را پشت سر گذاشتیم. برپایی نشست‌ها برای چگونگی اجرای جشن‌ها و مراسم بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی در میان نهادهای امور قرآنی نیز رونق گرفته است. کاروان قرآنی انقلاب، امسال نیز با حضور جمعی از قاریان و فعالان قرآنی دوباره به حرکت در آمده است و پس از مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل و تجدید بیعت با مقام معظم رهبری به تاریخ ششم بهمن‌ماه در جوار حرم مطهر امام خمینی(ره)، هفتم بهمن نیز چند محفل در شهر ساوه برگزار کردند و درصدد هستند تا طی 11 تا 13 این ماه نیز در مناطقی از جنوب ایران اقدام به برپایی چنین محافلی کنند. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به مهمترین رویدادهای قرآنی کشور طی هفته گذشته که در این خبرگزاری منتشر شده است.

مجمع جلسات قرآن استان تهران تشکیل می‌شود

طرح برپایی مجمع جلسات قرآن استان تهران در راستای همدلی و حمایت مردمی در قالب جلسات ماهانه یا سه‌ هفته یک‌بار کلید خورد. از جمله اهداف راه‌اندازی این مجمع استفاده از ظرفیت بالقوه و بالفعل جلسات قرآن تهران در مجمع و حمایت از این ظرفیت‌ها در قالب حمایت‌های رفاهی، اجتماعی و تبلیغی ترویجی و معرفی شاگردان و نخبگان هر جلسه به عموم مردم و سایر اساتید استان و کشور و  همچنین ایجاد یکپارچگی و همدلی مضاعف بین جلسات استان در چارچوب حمایت‌های مردمی است. اولین مجمع امروز جمعه، هشتم بهمن‌ماه در حسینیه صاحب الزمانی‌ها واقع در تهران، نرسیده به تقاطع خیابان ولیعصر(عج) و خیابان مولوی از ساعت ۱۳:۳۰ تا اذان مغرب برپا می‌شود.

رونمایی از نشان مجمع قرآنیان اسلامشهر

هفتمین محفل انس با قرآن کریم از سوی مجمع قرآنیان اسلامشهر و با مشارکت انجمن خوشنویسان اسلامشهر با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین نوروزی، امام جمعه شهرستان اسلامشهر و نماینده ولی فقیه و حجت‌الاسلام میرزاپور، مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری اسلامشهر برگزار شد.

این محفل با دعوت از اساتید و پیشکسوتان قرآنی چون سیدمحسن موسوی‌بلده، احمد ابوالقاسمی و قاریان بین‌المللی چون هادی موحدامین، علیرضا رحمانی، قاری جوان و خوشخوان همدانی و هادی قاسمی، مبتهل‌خوان و تلاوت سایر قراء برجسته کشورمان چون مهدی شاه‌بیک همراه بود و از نشان این جلسه رونمایی شد.

برگزاری نشست مشترک اتحادیه کشوری مؤسسات با معاونت قرآن ارشاد

اولین نشست مشترک مدیران اتحادیه با سرپرست و مدیران معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد سوم بهمن‌ماه در اتحادیه کشوری برگزار شد. این جلسه، با حضور اصغر امیرنیا، سرپرست معاونت قرآن و عترت، ابراهیم کرمانی‌نژاد، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، آموزش و توسعه مشارکت‌ها، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی شجاع مدیرکل ارتباطات و هماهنگی و حامد منیری، مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج از معاونت قرآن و عترت برگزار شد.

در این جلسه که علاوه بر محمد انجم‌شعاع، مدیرعامل اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت، سیدعلی سرابی، رحیم قربانی و حسن محمدی، از اعضای هیئت مدیره اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت و مصطفی بی‌غم و منوچهر ابریشمباف از مدیران اتحادیه نیز حضور داشتند، در خصوص اتحادیه کشوری پس از تشکیل و مشکلاتی که در حال حاضر مؤسسات قرآنی با آن مواجه هستند، بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

ترکیب هیئت رئیسه اتحادیه قرآنی استان تهران تعیین شد

نخستین جلسه دومین دوره هیئت مدیره و بازرسی اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت استان تهران، چهارم بهمن‌ماه، با حضور اعضا برگزار شد.

این جلسه به منظور انتخاب هیئت رئیسه اتحادیه و بررسی نسبت به تعیین و انتخاب مدیرعامل تشکیل شد و براساس آرای اعضا، حجت‌الاسلام سیدحسین کوششی به عنوان رئیس هیئت مدیره، فریبا میرزایی‌حیدری به عنوان نایب رئیس و حاتم رجبی به عنوان منشی هیئت مدیره انتخاب شد.

اتحادیه‌های مؤسسات قرآنی برتر در اجرای اسناد منشور توسعه تعیین شد

حرکت کاروان قرآنی انقلاب از میان میثاق‌کنندگان با آرمان‌های امام راحل

محمد انجم‌شعاع، مدیرعامل اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت در گفت‌وگو با ایکنا، ضمن بیان این مطلب گفت: به منظور تشویق و ترغیب تمامی استان‌ها در اجرای هرچه بهتر برنامه‌ها و ایجاد انگیزه در سایر استان‌ها برای اجرای طرح‌های آینده، استان‌های برتر (اتحادیه، مؤسسات برتر و فعال استان) در اجرای تفاهم‌نامه چهار موضوع اسناد راهبردی سه‌گانه و برنامه‌های تبلیغی و آموزشی معرفی شدند.

وی ادامه داد: بر این اساس، استان گلستان در اجرای برنامه‌های راهبردی سه‌گانه و اجرای برنامه‌های حمایتی از جمله تولیدات فضای مجازی و آثار مکتوب در بین ۳۱ استان، رتبه نخست را کسب کرد و استان‌های کردستان و هرمزگان مشترکاً رتبه دوم را از آن خود کردند.

انجم‌شعاع اضافه کرد: استان‌های اردبیل و اصفهان مشترکاً رتبه سوم را کسب کردند و استان‌های خراسان شمالی و ایلام و مرکزی مشترکاً رتبه چهارم را به دست آوردند و سیستان و بلوچستان و لرستان توانستند به صورت مشترک مقام پنجم را در اجرای مطلوب اسناد و اعتبارات واگذاری سال ۱۴۰۰ در میان استان‌ها کسب کنند.

16 مرکز متقاضی میزبانی طرح ملی رحله ۸

حجت الاسلام والمسلمین هادی سیاری، دبیر طرح ملی رحله در گفت‌وگو با ایکنا با اشاره به اینکه ثبت نام متقاضیان دریافت میزبانی هشتمین دوره طرح ملی رحله تا ۲۲ بهمن‌ماه ادامه دارد، گفت: تا ششم بهمن‌، ۱۶ مرکز متقاضی این میزبانی از هشت استان و شهر چون خوزستان، فارس، بوشهر، همدان و یزد و ... شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در صورت عدم تکمیل ظرفیت، این فرصت پس از اتمام زمان ثبت‌نام تا ۱۰ روز تمدید خواهد ‌شد، اظهار کرد: متقاضیان با مراجعه به پایگاه اینترتی مؤسسه به نشانی https://beytolahzan.ir می‌توانند تقاضای خود را برای میزبانی ثبت‌ کنند.

سیاری با تأکید بر اینکه میزبانان برای اطلاع از شرایط ثبت‌نام می‌توانند به تارنمای مؤسسه مراجعه کنند، اضافه کرد: دارا بودن شخصیت حقیقی و حقوقی و توانایی تأمین برگزاری طرح از جمله این شرایط است. همچنین میزبانان باید دارای مکانی در حد مدرسه شبانه‌روزی یا حوزه علمیه متمرکز یا مکانی مجهز به تجهیزات آموزشی و اداری، اسکان، استاد‌سرا (جهت اسکان اساتید) و خوابگاه(جهت استراحت قرآن‌آموزان) باشند.

جایگاه قرارگاه قرآنی در طرح تحول هم‌ردیف ستادهای علم و فرهنگ دیده شود

محمدحسین حسنی، رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور و مدیرعامل ایکنا چهارشنبه ششم بهمن‌ماه با حضور در برنامه زنده مصباح شبکه قرآن و معارف سیما به بیان دیدگاه‌های خود درباره طرح تحول در امور قرآنی کشور پرداخت.

وی با اشاره به مصوبات جلسه پنجاه و چهارم شورای توسعه فرهنگ قرآنی گفت: فرصت جدیدی برای مجموعه قرآنی ایجاد شده است تا طرح تحول را بیشتر چکش‌کاری کنند. امیدواریم دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی به نحو احسن از این فرصت استفاده و بیشتر نظرات نخبگان را در این طرح دخیل کند تا طرح پخته‌تری ارائه شود.

مدیرعامل ایکنا با بیان اینکه در ماه‌های اخیر با تدوین دو سند پیرامون امور قرآنی مواجه بوده‌ایم، افزود: یکی از سندها به عنوان بیانیه کمیته منتخب طرح تحول شناخته می‌شود. این بیانیه چند نقطه قوت دارد از جمله اینکه به موضوعات نگرشی و فرایندی توجه بیشتری کرده و تمرکز بر روی این موضوعات بوده است. هفته گذشته و ابتدای هفته جاری نیز دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی و مجمع مشورتی شورای توسعه سند دیگری را آماده کرد که به عنوان پیش‌نویس ایجاد قرارگاه امور قرآنی کشور تدوین و در جلسه اخیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی ارائه شد. هنوز برای اینکه این دو سند به هم پیوند داشته و در یک نظام فکری مشترکی قرار گیرند، جای کار وجود دارد.

مخالف پولی کردن آموزش قرآن هستیم

مراسم افتتاحیه مرحله مقدماتی پنجمین دوره جشنواره قرآنی فجر خانه کارگر، ششم‌ بهمن‌ماه با حضور علیرضا محجوب، رییس دارالقرآن خانه کارگر و جمعی از مدیران مراکز دارالقرآن خانه کارگر با قرائت حسین قلعه نویان، قاری ممتاز کشورمان برگزار شد.

علیرضا محجوب، دبیر اجرایی خانه کارگر دیگر سخنران این نشست با اشاره به اینکه تجربه برگزاری مسابقات قرآنی فجر از گذشته سابقه دارد و امسال با توجه به ثبت نام‌های اخیر نشان می‌دهد که شوق مردم برای حضور در این مسابقه بیش از گذشته شده است، گفت: امسال تعداد بیشتری از مردم برای حضور در این مسابقات ثبت نام کرده‌اند که امیدوارم این مسابقات با شکوه و عظمت بیشتری برگزار شود.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری مسابقه‌‌ای با عنوان صلوات، در این دوره از مسابقات، گفت: سال‌هاست که نسبت به برگزاری مسابقه‌‌ای با عنوان صلوات تاکید می‌کنم چراکه معتقدم صلوات تنها وجه ممیزه‌ ما با سایر فرق است. صلوات شعار ماست. شعاری که کوتاه است و همه‌ معانی و مفاهیم را دورن خود دارد؛ بنابراین به همه توصیه می‌کنم در این مسابقه شرکت کنند.

جمع‌بندی بیانیه تحول در نظام امور قرآنی کشور در نشست آینده شورای توسعه

پنجاه و چهارمین نشست شورای توسعه فرهنگ قرآنی، ششم بهمن‌ماه با دستور جلسه ارائه بیانیه کمیته منتخب شورا در خصوص تحول و بازسازی ساختار و نظام امور قرآنی کشور، بررسی و تصویب ساختار امور قرآنی کشور، انتخاب چهارمین دوره عضویت صاحب‌نظران حقیقی امور قرآنی شورا همراه با تصویب شرایط پیشنهادی، ارائه و بررسی نتایج کمیته بررسی ساماندهی و یکپارچه‌سازی سامانه‌های امور قرآنی کشور برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی بیان کرد: از سوم تا بیستم آذرماه ۱۴۰۰ هفت جلسه کمیته تحول تشکیل شده و همچنین فراخوانی به صورت گسترده برای صاحب‌نظرانی که می‌خواهند عضو حقیقی شورای توسعه فرهنگ قرآنی شوند، اعلام شد.

در بخش بعدی نشست حجت‌الاسلام والمسلمین سیدسعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه اگر می‌خواهیم کار تحول را انجام دهیم، باید مشارکت جمعی داشته باشیم، اظهار کرد: به عنوان نمونه، به نظر می‌رسد در حوزه نگرشی در حوزه کارهای دولتی موفق نیستیم، مثلاً نهادی، بودجه کلانی برای یک کاری می‌گیرد و در همین فرایند دستگاهی، پول آب می‌شود و به کار قرآنی نمی‌رسد. در دستگاه‌های ما خیلی از اوقات، پول که کم می‌آید، از بودجه قرآنی برای عمرانی استفاده می‌کنند، پول قرآن باید حتماً برای قرآن هزینه شود.

انقلاب اسلامی نشئت گرفته از مکتب قرآن تا قیام مهدی(عج) استمرار خواهد داشت

به گزارش خبرنگار ایکنا، مراسم تجدید میثاق جامعه قرآنی با آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی، امام راحل و مقام معظم رهبری ششم‌ بهمن‌ماه در آستان مطهر امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. در این مراسم طبق روال هر سال، میثاق‌نامه جامعه قرائت شد.

رئیس مرکز امور قرآنی اوقاف معرفی شد

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه طی حکمی حمید مجیدی‌مهر را به مدت دو سال به عنوان رئیس مرکز امور قرآنی این سازمان منصوب کرد. خاموشی در پایان این حکم از زحمات مهدی قره‌شیخلو در طول دوره تصدی این مرکز تشکر کرده و برای ایشان از درگاه خداوند متعال توفیقات روزافزون را مسئلت کرده و خطاب به مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف بر استفاده از تجربیات و توانایی‌های ایشان تأکید کرده است.

پنجمین مسابقات مدیحه‌سرایی دارالقرآن‌های آموزش و پرورش برگزار می‌شود

مرحله نهایی پنجمین دوره مسابقات همخوانی و مدیحه‌سرایی قرآن‌آموزان مراکز دارالقرآن الکریم سراسر کشور به صورت برخط و غیرحضوری و به میزبانی اداره‌کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی و با حضور داوران در شهر تبریز برگزار می‌شود.

بنابر گفته میکائیل باقری، مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش، «این مسابقات ویژه دانش‌آموزان متوسطه اول و دوم است که در سه مرحله استانی، نیمه نهایی و نهایی کشوری برگزار می‌شود».

اعلام نفرات برتر پانزدهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامتان در ۱۳ رجب

سعید سعادتی، معاون فرهنگی ـ هنری ستاد فهما با اشاره به برگزاری پانزدهمین دوره از مسابقات قرآنی مدهامتان در سطح بیش از ۲۶ هزار کانون فرهنگی ـ هنری در سراسر کشور اظهار کرد: این مسابقات که با استقبال وسیع از سوی بچه‌های مسجد مواجه شد، با تشکیل اتاق فکر و بهره‌مند شدن از نظرات اساتید و فعالان قرآنی به دنبال تحقق این هدف بود تا در قالب رشته‌های مختلف، زمینه انس هرچه بیشتر اعضای کانون‌های مساجد را با قرآن فراهم کند.

​​معاون فرهنگی ـ هنری ستاد فهما افزود: علاقه‌مندان به شرکت در پانزدهمین دوره مسابقات مدهامّتان می‌توانستند بر اساس توانایی و تخصص خود در رشته‌هایی نظیر قرائت تحقیق، قرائت تقلیدی، مفاهیم، اذان، قرائت ترتیل، حفظ کل، حفظ جزء ۳۰، مکبری، قرائت نماز، استعدادیابی، در گروه‌های سنی زیر ۷ سال، ۷ سال تا ۱۶ سال و ۱۶ تا ۳۰ سال در این رویداد قرآنی شرکت کنند.

رویکرد آموزشی جشنواره ملی کتابت قرآن

محمدحسین حسنی، رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور و مدیرعامل ایکنا چهارم بهمن‌ماه در مجله صبحگاهی تسنیم رادیو قرآن به تشریح جزئیات و اختتامیه جشنواره ملی آموزش‌محور کتابت قرآن کریم پرداخت و گفت: این جشنواره با محوریت سوره مبارکه مریم برگزار شد که امروز به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) شاهد اختتامیه آن خواهیم بود.

وی با تأکید بر اینکه جشنواره فوق برخلاف سایر جشنواره‌های حوزه‌های هنری، رویکرد آموزشی دارد، ادامه داد: طی این جشنواره برای کشف استعدادهای هنری زمان گذاشته شده است. مخاطبان این جشنواره برگزیدگان جشنواره‌های هنری قرآنی مقاطع مختلف دانشگاهی هستند که در دو سال گذشته برگزیده شده بودند. طی این جشنواره حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ دانشجوی علاقه‌مند به حوزه خوشنویسی، ثبت‌نام کردند که از این تعداد ۱۳۰ نفر پذیرش شدند.

حمله سایبری به چند شبکه از جمله شبکه‏‎ قرآن سیما

در ميان پخش آنونس برنامه‌‎های شبکه اول سیما، به مدت 10 ثانيه، تصاويری از سران منافقين و صوت يکی از سخنرانی‌های آنها روی آنتن شبکه يک ديده و شنیده شد.

بر اساس اين گزارش، اتفاقاتی شبيه به اين در شبکه قرآن، راديو پيام و جوان هم روی داده است.

علیدادی، معاون توسعه و فناوری رسانه ملی در مصاحبه تلفنی با شبکه خبر درباره اتفاقی که روی آنتن صدا و سیما افتاد گفت: همکاران ما در گیر کار هستند و در حال بررسی جزئیات امر هستند. با توجه به اینکه ایراد امنیتی برای زیرساخت‌های مورد نظر از قبل در نظر گرفته شده بود، به نظر می‌رسد اتفاق روی داده، اتفاق ساده‌ای نیست و کار پیچیده‌ای است که کسانی که صاحب این فناوری هستند می‌توانند از فکتور‌ها و امکاناتی که خودشان از قبل در نظر گرفتند بهره‎برداری کنند و به برخی زیرساخت‌ها صدمه بزنند.

کاروان قرآنی انقلاب در ساوه

کاروان قرآنی انقلاب در آستانه چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، ۷ بهمن‌ماه به ساوه سفر کرد. اساتید و قاریان بین المللی حاضر در این کاروان ضمن حضور در گلزار شهدای امامزاده سیدعلی اصغر(ع) و ادای احترام به مقام شامخ شهدای این شهرستان در دفاع مقدس و پیروزی انقلاب اسلامی، دو محفل با شکوه انس با قرآن در کارخانجات گروه صنعتی شیشه کاوه فلوت و امامزاده سید اسحاق(ع) برگزار کردند.

تلاوت «امیر بخشی» منتخب شانزدهمین جلسه ارتقا معرفی شد

شانزهمین جلسه از سیزدهمین دوره ارتقای قاریان ممتاز قرآن کریم،  ۶ بهمن‌ماه به صورت نیمه حضوری و با برقراری ارتباط دوسویه و برخط تصویری با قاریان شرکت کننده، به میزبانی شورای عالی قرآن برگزار شد. در این جلسه ارتقا که با دبیری مصطفی یادگاری، قاری ممتاز کشورمان همراه بود، کریم دولتی و مسعود سیاح‌گرجی به عنوان کارشناس و مهدی کرامتی‌زاده به عنوان کمک کارشناس، به ارائه نکات فنی و مفاهیمی و تحلیل قرائت قاریان پرداختند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: