منتخب‌الاثر از ۲۰۰ منبع اهل‌سنت استخراج شده است
کد خبر: 4041314
تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۰
حجت‌الاسلام حسن صافی‌گلپایگانی:

منتخب‌الاثر از ۲۰۰ منبع اهل‌سنت استخراج شده است

فرزند مرحوم آیت‌الله العظمی صافی‌گلپایگانی گفت: علت مصدر و مرجع بودن کتاب «منتخب الاثر» که آوازه آن در همه جا منتشر شده، این است که حدود ۷۰ سال پیش و در جوانی بدون کمک، این کتاب را از ۲۰۰ کتاب و منبع علمی اهل‌سنت استخراج کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن صافی گلپایگانی، استاد حوزه علمیه قم

به گزارش خبرنگار ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن صافی گلپایگانی، شامگاه دوشنبه ۱۶ اسفند در آیین افتتاح دوره آموزشی تخصصی مهدویت که در بیست‌وسومین سالگشت جشن‌ها و همایش‌های دهه مهدویت در مرکز جهانی حضرت ولی‌عصر(عج) در نجف اشرف برگزار شد، با اشاره به اینکه بنیانگذار دهه مهدویت مرحوم آیت‌الله العظمی‌صافی گلپایگانی بودند، اظهار کرد: البته در شکل‌گیری این دهه باید تاکید کرد که آیت‌الله سیدمحمود بحرالعلوم میردامادی زحمات زیادی در حوزه علمیه قم، اصفهان و نقاط دیگر کشیدند و امروز نیز در نجف اشرف این افتخار نصیبشان شده که این دهه را باشکوه‌تر برگزار کنند.

استاد سطوح عالی حوزه‌ علمیه قم ادامه داد: اهمیتی که مرحوم آیت‌الله صافی‌گلپایگانی به دهه مهدویت می‌دادند به این دلیل بود که همگان با معارف و فرهنگ مهدویت بیشتر آشنا شوند؛ ایشان تاکید می‌کردند که منتظران واقعی امام زمان(عج) به ویژه طلاب و فضلای حوزه‌های علمیه یک دهه به یاد ایشان باشند و مطالب و موضوعاتی که لازم است را در این یک دهه فرابگیرند.

وی با اشاره به اینکه ایشان از نوجوانی کتاب‌هایی که درباره مهدویت بود را مطالعه می‌کردند و مانوس بودند و از دوران نوجوانی خودشان را برای پاسخ دادن به شبهات انحرافی آماده کرده بودند، ابراز کرد: ایشان در حوزه مهدویت فعالیت کرده و آنچنان دستشان از معارف مهدوی پر بود که می‌توانستند تمام شبهات را پاسخ دهند. تاکید می‌کردند که طلاب باید مانند یک سربازی باشند که همیشه در حالت آماده باش هستند و از حدود اعتقادی محافظت کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن صافی گلپایگانی، استاد حوزه علمیه قم

حجت‌الاسلام والمسلمین صافی گلپایگانی افزود: علت مصدر و مرجع بودن کتاب منتخب الاثر که آوازه آن در همه جا پخش شده این است که حدود ۷۰ سال پیش و در جوانی بدون کمک این کتاب را از ۲۰۰ کتاب اهل سنت استخراج کردند.

وی با بیان اینکه ایشان خودشان را به عنوان یک مدافع واقعی از حریم اهل بیت(ع) می‌دانستند و دفاع از مبانی اهل‌بیت(ع) و احکام و ارزش‌های اسلامی را وظیفه خود می‌دانستد و شبانه روز برای این وظیفه تلاش کردند، تصریح کرد: امروز اینترنت، کامپوتر و فضای‌مجازی کار را برای طلاب آسان کرده، مرحوم آیت‌الله صافی‌گلپایگانی بیان می‌کردند که گاهی برای یافتن یک حدیث چندین جلد کتاب را باید مطالعه می‌کردند، یا برای یافتن یک کتاب از قم به تهران می‌رفتند تا روایت درون آن کتاب را پیدا کنند با اینکه وسع مالی خوبی نداشتند.

استاد حوزه‌ علمیه با تاکید بر اینکه زندگی ایشان درس اخلاق عملی برای طلاب است، گفت: مرحوم آیت‌الله العظمی‌ صافی تا آخرین لحظات عمر شریفشان کتاب می‌خواندند و این انس ایشان با کتاب برای ما درس است. در ساعت آخر به نوادگان تاکید کردند کتاب بخوانید.

حجت‌الاسلام حسن صافی گلپایگانی ادامه داد: ایشان به وجود مبارک امام زمان(عج) علاقه داشتند و فانی در حضرت بودند غیر از اینکه سرباز و عاشق ایشان بودند. می‌فرمودند از آن روزی که دعای عهد را یاد گرفتم هر روز بعد از نماز صبح به یاد حضرت این دعا را می‌خواندم. ایشان عبادت مهم را مطالعه، تدریس، امر به معروف و نهی از منکر می‌دانستند.

وی در پایان با اشاره به مطالبه این مرجع عالیقدر برای بهره‌گیری از رسانه و فضای مجازی برای تبلیغ در سطح بین الملل، خاطرنشان کرد: باید از زندگی ایشان درس عملی بگیریم تا بتوانیم سرباز و منتظر واقعی امام زمان(عج) باشیم.

انتهای پیام
captcha