کد خبر: 4058418
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۸

آیت‌الله شبیری زنجانی: عالمان پاسخگو به نیازهای جامعه تربیت کنیم

آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی گفت: دین به عالم نیاز دارد و مردم نیز دین خود را از عالمان زمان خود می‌گیرند نه از کتاب‌های علمی؛ جامعه حوزوی ما باید به دنبال پرورش عالمانی باشد که پاسخگوی نیازهای جامعه خود باشند. 

آیت الله سید موسی شبیری زنجانیبه گزارش ایکنا به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله شبیری زنجانی در دیدار اعضای بیت آیت‌الله مصباح یزدی که برای قدردانی از ابراز تسلیت معظم‌له در دفتر ایشان حضور یافته بودند از بی توجهی به ارتقای علمی در علوم حوزوی ابراز تاسف کرد و گفت: امروزه دنیا در علوم مختلف پیشرفت کرده است، حوزه‌های علمیه نیز باید به علوم حوزوی مخصوصا فقه و اصول که از علوم لازم و حیاتی برای حوزه است، به صورت شایسته‌ای اهتمام داشته باشند تا شاهد ترقی و پیشرفت بهتری در این زمینه باشیم.

این مرجع تقلید تصریح کردند: دین به عالم نیاز دارد و مردم نیز دین خود را از عالمان زمان خود می گیرند نه از کتابهای علمی. همانگونه که فرد بیمار علاج جسم خود را از طبیب طلب می‌کند و نه از کتابهای قطور علم پزشکی. پس جامعه حوزوی ما باید به دنبال پرورش عالمانی باشد که پاسخگوی نیازهای جامعه خود باشند.

ایشان اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های شاخص مرحوم آیت‌الله العظمی بروجردی این بود که نسبت به جذب افراد مستعد به حوزه و حمایت از طلاب با استعداد اهتمام داشت. گاهی که طلاب و علمای بلاد از شهرستان‌های خود همراه با مردمشان برای ملاقات با ایشان می‌آمدند اگر می‌دیدند که آن روحانی استعداد دارد از ایشان می‌خواستند در قم بماند.

وی افزود: اگر در بین طلاب کسی بود که استعداد داشت و می‌خواست از حوزه علمیه قم برود خودشان شخصا از او می‌خواستند که در حوزه قم بماند و سعی می‌کردند که از آن طلبه حمایت کنند.

این مرجع تقلید، توجه به علم‌آموزی و تلاش برای کسب مکارم اخلاق را دو ویژگی بارز علمای شیعه در اعصار گذشته دانست و تصریح کرد: بسیاری از علمای ما عاشقانه به دنبال کسب علم بودند و همین عشق به تحصیل سبب شده بود که حتی تا آخرین لحظات عمر خود از علم‌آموزی و مباحثه علمی دست نکشند.

آیت‌الله شبیری زنجانی افزود: علما به اخلاقیات توجه ویژه داشتند و مردم نیز به دلیل همین موارد به آنها احترام می‌گذاشتند. طلاب جوان باید این دو امر مهم را در کنار هم دنبال کنند. تاثیرات دنیای مادی کنونی قابل انکار نیست ولی کسی که روحانی است و ایمان به خداوند و عنایات او دارد باید متمرکز در فعالیت علمی باشد نه اینکه به دنبال حواشی یا فعالیت اقتصادی برود و رفتاری که زیّ طلبگی شمرده نمی‌شود از او سر بزند. این موضوعی است که متاسفانه امروزه نسبت به آن کمتر توجه می‌شود.

این مرجع تقلید استمرار بیوت علمی را نعمتی الهی دانست و خطاب به فرزندان آیت‌الله مصباح گفت: الحمدلله که خداوند این نعمت را به بیت شما عطا فرموده و شما باید برای استمرار این نعمت تلاش کنید.

ایشان در این دیدار از فرزندان آیت‌الله مصباح درباره اساتید فلسفه، فقه و اصول و همچنین آثار منتشر نشده ایشان سؤالاتی پرسید.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :