کد خبر: 4066879
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۱

کتاب «مواجهه امامان شیعه با اباحه‌گری» منتشر شد

کتاب «مواجهه امامان شیعه با اباحه‌گری» اثر یدالله حاجی زاده در 401 صفحه به چاپ رسید.

 کتاب «مواجهه امامان شیعه با اباحه‌گری» منتشر شدبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، کتاب «مواجهه امامان شیعه با اباحه‌گری» اثر یدالله حاجی‌زاده است که در پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در 401 صفحه منتشر شد.

اباحه‌گری از انحرافاتی است که فرهنگ اسلامی را از گذشته تا به امروز با خطراتی جدی مواجه ساخته است؛ به همین جهت واکاوی مصادیق اباحیان در صدر اسلام و گمانه‌های آنان و توجه به نوع برخورد پیشوایان دینی با ایشان از اهمیت زیادی برخوردار است.

برخی مسلمانان همانند پیروان دیگر ادیان دچار کج‌روی شده و به انحراف کشیده شده‌اند. برخی از نادیده گرفتن حدود شرعی به اسقاط تکالیف پرداخته و خود را بی نیاز از انجام آن دانسته‌اند. البته چگونگی، علل و میزان اباحی‌گری آنان و عدم پایبندی شان به احکام اسلامی مختلف بوده و واکنش‌ها نیز در برابر آنان متفاوت بوده است.

امامان(ع) که سیره آنان همواره برای مسلمانان اسوه است، به منظور حفظ و صیانت از فرهنگ اصیل اسلامی، مواجهه بسیار جدی و غیر قابل اغماضی با گمانه‌ها و عملکرد اباحیان داشته‌اند. آنان با اهل اباحه مبارزه کرده و تلاش کرده‌اند در سیره خویش نادرستی راه و روش آنان را برای شیعیان و مسلمانان بیان کنند.

این پژوهش در شش فصل سامان یافته است. فصل اول به کلیات اختصاص دارد و در آن به پیشینه و منابع نیز توجه شده است. در فصل دوم، تاریخچه اباحه‌گری در جامعه اسلامی ذیل عنوان «گونه‌شناسی تاریخی اباحه‌گری» مورد توجه قرار گرفته است.

در این فصل، اباحیان شیعی (مرجئه، بنی امیه، خرّمیّه، زنادقه، پیروان مانی) و اباحیه منتسب به شیعه (غالیان و اسماعیلیه) مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. شناسایی اهل اباحه مقدمه و لازمه فصل بعدی است که در آنها از مواجهه ائمه اطهار(ع) با ایشان سخن به میان آمده است.

در فصل سوم این پژوهش، «مبانی و علل اباحه‌گری» مورد واکاوی قرار گرفته است. از جمله مباحث این فصل می توان به تأویل واجبات و محرمات، گمانه نجات‌بخشی انتساب به اهل بیت(ع)، مغایرت نهی از محرمات با حکمت الهی و گمانه‌های نادرست اشاره کرد.

در فصل چهارم به پیامدهای منفی اباحه‌گری بر جامعه اسلامی توجه شده است. رواج فساد اخلاقی در جامعه، بدبینی به شیعیان، رواج خواب‌های مخرب عمل، و ترویج فرهنگ بی اعتنایی به دستورهای دینی، برخی از مباحث این فصل به شمار می‌رود.

فصل پنجم این پژوهش که مفصل‌تر از سایر فصول است، به مواجهه امامان شیعه با اباحه گری‌های منتسب به شیعه و به تعبیری اباحه گری‌های درون فرقه‌ای اختصاص یافته است. در این فصل، به رد گمانه «سقوط تکلیف در پی معرفت امام»، مخالفت با گمانه کفایت ولایت اهل بیت(ع)، رد گمانه نجات یابی با صرف انتساب به اهل بیت(ع)، نهی از بی توجهی به فرامین الهی به خاطر رحمت خداوند، نهی از بی توجهی به فرامین الهی به جهتِ شفاعت، رد تأویل‌های بی پایه احکام و حدود الهی، رد باور هدف توجیه گر وسیله، نهی شیعیان از همنشینی با اهل اباحه و لعن و برائت و اشاره به شرکت اهل اباحه پرداخته شده است.

فصل ششم نیز به مواجهه امامان شیعه با اباحه‌گری‌های بیرون از جامعه شیعه و به تعبیری برون فرقه‌ای پرداخته است؛ مقابله با مرجئه، مواجهه با اباحه‌گری جبرگرایان، مواجهه با زنادقه، و مقابله با تفکرات اباحی‌گرایانه حاکمان از جمله مباحث این فصل است.

امام علی(ع) و رد گمانه سقوط تکلیف

تأکید حضرت علی (ع) بر خارج نشدن از دایره فرامین الهی، بدعت‌گذاری نکردن در آن و منحرف نشدن از دستورهای دینی، نشان می‌دهد از منظر آن حضرت هر کس به هر دلیلی دستورهای الهی را زیر پا بگذارد و به اباحه‌گری بیفتد، شخصی منحرف و بدعت‌گذار است و از رحمت الهی دور خواهد شد.

علاوه بر این، تأکیدی که امام علی(ع) بر این حدیث بر عمل دارد و توجهی که آن حضرت به پایان کار داده و از استقامت، صبر و تقوا سخن گفته و تکراری که در بیان واژه‌های «عمل»، «استقامت»، «صبر» و «تقوا» دارد، همگی نشان می‌دهد از منظر امام علی(ع) جهت دستیابی به سعادت، توجه به این امور تا پایان زندگی لازم است.

علاقه‌مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می‌توانند به نشانی اینترنتیhttp://shop.isca.ac.ir/ مراجعه کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha