کد خبر: 4072592
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۹
آیت‌الله حسینی بوشهری:

روحانیون به مهارت انتقال پیام مجهز باشند

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: آنچه مسلم است روحانیون علاوه بر آشنایی با مجموعه‌ای از دانش‌ها و معارف،‌ باید به تعدادی مهارت هم به عنوان ابزار انتقال پیام باید مجهز باشند. 

آیت الله حسینی بوشهریبه گزارش ایکنا به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری شامگاه 31 تیر در جمع روحانیون کاروان‌های حج تمتع ۱۴۰۱ در مدینه منوره، با قدردانی از زحمات روحانیون کاروان‌ها، گفت: سلامت و صحت حج زائران ما مرهون زحمات روحانیون است.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین با اشاره به آیه «وَ لا تَسْتَوِی الْحَسَنَهُ وَ لَا السَّیِّئَهُ ادْفَعْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِی بَیْنَکَ وَ بَیْنَهُ عَداوَهٌ کَأَنَّهُ وَلِیٌّ حَمِیمٌ»، اظهار کرد: نیکی و بدی یکسان نیست. در حالی که عده‌ای، سلاحی جز بدگویی، افترا، سخریه، استهزا و انواع فشارها و ستم‌ها ندارند، باید سلاح شما پاکی، تقوا، سخن حق، نرمش و محبت باشد.

وی در ادامه گفت: باید بدی را با خوبی پاسخ داد و هرگز نباید بدی را با بدی و زشتی را با زشتی پاسخ داد که این روش انتقام‌جویان است و موجب لجاجت و سرسختی منحرفان می‌شود. اگر بدی را با خوبی پاسخ دهیم، باعث می‌شود که که دشمنان سرسخت همچون دوستان گرم و صمیمی شوند.

امام جمعه قم در پاسخ به این سوال که چه کسانی می‌توانند بدی‌ها را با خوبی پاسخ دهند، به آیه «وَمَا یُلَقَّاهَا إِلَّا الَّذِینَ صَبَرُوا وَمَا یُلَقَّاهَا إِلَّا ذُو حَظٍّ عَظِیمٍ» اشاره کرد و گفت: کسانی می‌توانند بدی را به خوبی پاسخ دهند که اولا صبور و حلیم باشند و ثانیا تقوا و ایمان داشته باشد و لذا در روایات عمدتا هرجا سخن از از علم به میان آمده است در کنار آن سخن از حلم و صبر نیز به میان آمده است.

آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به روایت رسول خدا(ص)که می‌فرماید «أَفَاضِلُکُمْ أَحْسَنُکُمْ أَخْلاَقاً اَلْمُوَطَّئُونَ أَکْنَافاً اَلَّذِینَ یَأْلَفُونَ وَ یُؤْلَفُونَ» اظهار کرد: این روایت مکمل آیه شریفه است که حضرت می‌فرماید؛ با فضیلت‌ترین شما کسانی هستند که اخلاقشان نیکوتر باشد و همنشین‌نواز باشند، آنها با مردم انس گیرند و مردم با آنها انس گیرند.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر این که مسئولیت سنگین امر مناسک به عهده روحانیون کاروان‌ها است، تصریح کرد: روحانیون، معین و معینه‌های کاروان‌های حج تمتع تمام سعی و تلاش خود را می‌کنند که زائر مناسک حج خود را صحیح انجام دهد. و در این رابطه باید دانش و اطلاعات خودتان راجع مناسک حج را افزایش دهید چرا که گاهی فتاوا تغییر می‌کند و شما باید از آن اطلاع داشته باشید.

وی با اشاره به بُعد معنوی حج، به روایت امام صادق(ع) که می‌فرمایند؛ «کونوا دُعاهً لِلنّاسِ بِغَیرِ ألسِنَتِکُم» اشاره و تصریح کرد: جلوه حج بُعد معنوی دارد و روحانیون کاروان‌ها در جمع زائران باید حضور فعال داشته باشند و به گونه‌ای رفتار کنند که هر زائر پس از بازگشت، مبلّغی برای دین الهی در جمع خانوادگی خود باشد.

آیت‌الله حسینی بوشهری افزود: آنچه مسلم است روحانیون علاوه بر آشنایی با مجموعه‌ای از دانش‌ها و معارف،‌ به تعدادی مهارت هم به عنوان ابزار انتقال پیام باید مجهز باشد.

وی آشنایی با ویژگی‌های روانشناختی حجاج، مهارت‌های ارتباطی و فنون جذب مخاطب، مهارت‌های آموزشی، ‌متقاعد سازی و اطلاع‌رسانی، مهارت‌های آرام‌سازی و کاهش اضطراب و مهارت تغییر و تثبیت رفتار زائران را از جمله مهارت‌هایی برشمرد که روحانیون باید به آن اشراف داشته باشند.

وی یادآوری کرد: مقام معظم رهبری چند مسئولیت را برای روحانیون مطرح کردند؛ علم‌اندوزی، هدایت‌گری و شراکت در خدمات اجتماعی. پس یکی از کارهای که یک روحانی می‌تواند انجام دهد کمک به زائر است که این مصداق روایت «کونوا دُعاهً لِلنّاسِ بِغَیرِ ألسِنَتِکُم» است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha