کد خبر: 4102821
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۵
دهقانی فیروزآبادی:

دانشجویان در نسل جدید دانشگاه‌ها باید برای ایجاد کسب‌‎وکار توانمند شوند

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه دانشجویان در نسل جدید دانشگاه‌ها باید برای ایجاد کسب و کار توانمند شوند، بر لزوم شکل‌گیری دانشگاه‌های حکمت‌بنیان و تاثیرگذاری اجتماعی نسل چهارم دانشگاه‌ تاکید کرد.

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیادملی نخبگان، آیین نکوداشت سالروز تاسیس معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، امروز 6 آذر  برگزار شد.

روح الله دهقانی فیروزآبادی در این مراسم با تاکید بر ضرورت شکل‌گیری دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم، گفت: برای نسل اول دانشگاه‌های کشور وظیفه آموزش علمی و تربیت نیروی انسانی دیوان سالار تعریف شده بود تا نیروی کار برای صنایع و دستگاه‌های دولتی تامین شود. این کار به خوبی انجام شد.

وی افزود: نسل دوم دانشگاه‌های کشور با عنوان دانشگاه‌های پژوهش محور نیز سال‌ها به تربیت نیروی انسانی همت کرده که در این دانشگاه‌ها نیروی انسانی در کنار تحصیلات دانشگاهی توان پژوهش و نوآفرینی نیز کسب می‌کردند. سال‌ها دستگاه‌های دولتی چون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دفاع، جهاد کشاورزی و غیره از این نیروی انسانی متخصص بهره‌مند شدند.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: امروز نیاز است تا نسل سوم دانشگاه‌های کارآفرین شکل گیرد تا در کنار ارائه آموزش‌های تخصصی به دانشجویان، آنها را به سمت کارآفرین شدن و داشتن کسب و کارهای خود هدایت کند.

وی با اشاره به اینکه در نسل‌های پیشین دانشگاه‌ها، نیروی انسانی برای استخدام و رفع نیاز دیگر صنایع و دستگاه‌ها تربیت می‌شدند، گفت: در نسل جدید دانشگاه‌ها باید دانشجویان برای ایجاد کسب و کارهای خود توانمند شوند و پس از فارغ‌التحصیلی کار و اشتغال خود را داشته باشند.

به گفته معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری، نسل چهارم دانشگاه‌های کشور باید به دنبال تاثیرگذاری اجتماعی در کشور باشند و دانشجویان و اساتید آن به جامعه احساس نیاز به علم و دانش و فناوری القا کنند.

وی تحقق این نسل از دانشگاه‌ها را نیازمند تغییر و ارتقای نظام درسی و آموزشی، نظام کارآموزی و نحوه و شاخص‌های جذب هیئت علمی دانست و بیان کرد: حرکت به این سمت کار آسانی نیست، اما با همتی که در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همکاری نهادهای موثر در این حوزه شاهد هستیم، تحقق این هدف شدنی و میسر است و در آینده فارغ‌التحصیلان توانمند و کارآفرین به جامعه تزریق خواهد شد.‌

وی با تحلیل زنجیره تبدیل ایده به ارزش افزوده، گفت: نخستین ساحت این زنجیره اندیشه است که در این عرصه با آموزش درست، اندیشمندان را تربیت می‌کنیم. در ساحت اندیشه اندیشکده‌ها مسئولیت تولید محصولی به نام حکمت و اندیشه را به عهده دارند.

وی ارائه آموزش را در ساحت علمی میسر دانست و افزود: در این عرصه؛ پژوهش انجام و تئوری و مقاله استخراج می‌شود. بستر اصلی آموزش و انجام مقالات علمی نیز دانشگاه‌های کشور هستند.

دهقانی فیروزآبادی فناوری را ساحت بعدی این زنجیره عنوان کرد و افزود: وقتی علم پخته می‌شود مقاله و تئوری تولید خواهد شد. با ترکیب این دو عرصه فناوری شکل می‌گیرد. آموزش در حوزه فناوری به تربیت تکنسین‌ها و متخصصان صنعتی منجر خواهد شد. بستر پژوهش فناورانه هم مراکز تحقیقات فناوری هستند و شرکت‌های دانش بنیان در این مسیر وظیفه تبدیل دانش به فناوری را به عهده دارند.

وی ادامه داد: نوآوری حلقه بعدی این زنجیره است که از دل آن نسل کارآفرین تربیت می‌شود. در دل این ساحت، پژوهش‌ها به نوآوری بدل می‌شود و محصول به ثمر می‌نشیند. این زنجیره در نهایت به عرصه تولید متصل می‌شود. در این حلقه پژوهش‌ها به ارتقای بهره‌وری در تولید محصولات منتج خواهد شد و بستر اجرایی آن را هم کارخانجات تشکیل می‌دهند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان حلقه آخر را عرضه و بازار معرفی کرد و افزود: در این ساحت، تجار و صنایع نقش اصلی را بازی می‌کنند که به کمک ایده‌ها می‌توانند به تولید محصولات جدید و نوآورانه برسند. اگر این زنحیره به شکل درست و کامل تکمیل شود می‌توانیم به تبدیل صحیح ایده به محصول امید داشته باشیم.

دهقانی فیروزآبادی شکل‌گیری دانشگاه‌های حکمت بنیان را ضروری دانست و گفت: برای تحقق این هدف باید دانشگاه‌ها به صنایع متصل شوند، اما اتصال آنها به یکدیگر به شکل مستقیم و بدون واسطه ابتر می‌ماند و مشکلات و چالش‌های فراوانی ایجاد خواهد کرد زیرا زبان و جنس صنعت و دانشگاه با یکدیگر بسیار متفاوت است.

وی ادامه داد: در این میان نیاز است تا واسطی، آشنا به زبان با هر دو بازیگر به میدان بیاید که فکر می‌کنم شرکت‌های دانش بنیان بهترین گزینه برای این کار هستند. چون هم زبان صنعت را بلدند و هم زبان دانشگاهیان را.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان استفاده از ظرفیت‌های قانون جهش تولید دانش بنیان را در این مسیر الزامی دانست و بیان کرد: سال‌هاست به دنبال برقراری ارتباط میان دانشگاه و صنعت هستیم اما این امر محقق نمی‌شود مگر با کمک شرکت‌های دانش بنیان و فناور.

در این مراسم از پارک‌های منتخب استانی، منتخبان در پیشبرد برنامه‌های معاونت فناوری و نوآوری و افراد تاثیرگذار و مجرب در حوزه فناوری و نوآوری تقدیر و از کتاب‌های تهیه شده در این معاونت رونمایی شد.

همچنین این مراسم با رونمایی از محصولات واحدهای فناور و شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک‌های فناوری و مراکز رشد همراه بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha